punt in zee te 6.400 km2 staat op storten 20 12 Bonden staan sterk in geding tegen V&D over loonoffer 4 IN HET NIEUWS Als de breuk, die onvermijdelijk lijkt, een feit is, zullen volgens gla- ciologen gletsjers op het schier eiland van Antarctica veel sneller hun ijs in zee zien verdwijnen. Dit draagt ook nog eens bij aan het stijgen van de zeespiegel we reldwijd. De brok ijs die nu los dreigt te ko men, zorgt voor de stabiliteit van een enorme vlakte van bevroren water, soms honderden meters dik, die op de oceaan drijft. Dit is de zogeheten Larsen C ijsplaat. Die grenst aan een bergketen. Ijs afkomstig van deze keten zal aan zienlijk makkelijker de zee in glij den als het voorste stuk afbreekt, zeggen de experts. Het is alsof het remmende effect dan weg is. „Verontrustend", zeggen onder zoekers tegen de Belgische krant De Morgen. „We hadden niet ver wacht dat de opwarming nu al de grootste platen zou aantasten." Het schiereiland van Antarctica strekt zich uit in de richting van Argentinië. Bepaalde delen wor den al jaren door onder andere de satellieten van ruimtevaartorgani satie NASA in de gaten gehouden. In 20t4 heeft een bestaande scheur in de ijsplaat, die mogelijk al honderdduizend jaar bestaat, zich veel sneller uitgebreid dan voorheen. In korte tijd lijkt er op de foto's zo'n 20 kilometer bijge komen. Als de scheur verder groeit, breekt wellicht ongeveer t2 procent van de op drie na groot ste ijsplaat ter wereld af. Het gaat om een stuk met een omvang van 6.400 vierkante kilometer. Het schiereiland van de Zuidpool ligt in een gebied waar de tempe ratuur van zowel het water als de lucht sneller stijgt dan op veel an dere plekken op aarde. De onderzoekers die zich de laat ste dagen hebben uitgelaten over de ijsbreuk zijn van de Swansea University in Wales en het Alfred Wegener Institut in Duitsland. Zij zeggen dat er vaker grote mas sa's ijs loskomen, hoewel het in deze omvang al sinds begin jaren '80 niet is gebeurd. De Duitse on derzoeker Daniela Jansen: „De huidige situatie is kritiek, ook als het stuk dat losraakt kleiner is. Onze computermodellen laten zien dat de stabiliteit van het ijs veel minder wordt." Michiel van den Broeke, hoogle raar polaire meteorologie (Univer siteit Utrecht) zegt tegen De Mor gen: „Dat zelfs de Larsen C ijs plaat, die toch vijf keer zo groot is als de al verdwenen Larsen B ijs plaat, nu al niet meer bestand blijkt tegen de opwarming van de aarde is onverwacht. Een duide lijk signaal van de thermometer van de planeet." Vandaag dient bij de rechtbank Amsterdam het kort geding tegen V&D. Het bedrijf eist van het vol tallige personeel - 5.500 mensen - een loonoffer van 5,8 procent. Dat zou een besparing opleveren van 10 miljoen euro. Het perso neel van dochter La Place wordt buiten de maatregel gehouden. Volgens V&D zijn de salarissen daar wel marktconform. Het loonofferplan leidde direct na de bekendmaking op 19 januari tot felle protesten. De bonden be sloten een kort geding aan te span nen. „In de wet staat dat werkge vers hun bedrijfsrisico niet mo gen afwentelen op het personeel", zegt Verhulp. Pas als de werknemers van V&D hun loonbriefje over februari krij gen, zal blijken of de aangekondig- Wat V&D doet, is buitengewoon onfatsoenlijk de korting daadwerkelijk is door gevoerd. „Als dat gebeurt, is het pure, eenzijdige contractbreuk en dat mag in Nederland niet", zegt Verhulp. „Ik denk dat de rechter snel klaar zal zijn." Zijn collega, hoogleraar Stefan Sa- gel van de Universiteit Leiden is minder stellig. Er kan volgens hem een 'eenzijdig wijzigingsbe- ding' zijn, maar hij denkt dat dit bij V&D niet geldt. „Uitgangs punt in Nederland is het contract- recht, zeg maar: afspraak is af spraak. Daardoor kan je een over eenkomst niet zomaar aanpassen. Dat is voor alle rechters een zwaarwegend beginsel. En het geldt ook voor werknemers. V&D vindt het ook niet leuk als werk nemers opeens eenzijdig zouden zeggen dat ze elke ochtend 20 mi nuten later op het werk komen." Bovendien: wie ondernemer is, loopt een ondernemersrisico. Dat moet V&D niet bij de werkne mers neerleggen. „Ik denk dat de bonden een goede kans hebben het geding te winnen." Volgens arbeidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen kan een rechter 'soms wel degelijk een ver sobering toestaan', maar dan ligt het in de sfeer van secundaire of Afspraak is afspraak. Je kan een overeenkomst niet zomaar aanpassen tertiaire arbeidsvoorwaarden, zo als een bonusregeling of onkosten vergoeding. „Een versobering in de primaire arbeidsvoorwaarden, het loon, is nog nooit voorgeko men. Dat zou een unicum zijn." Wat V&D-baas Don Roach heeft bezield, Verhulp begrijpt het niet. „Ik mag toch hopen dat die me neer zich heeft laten informeren over het arbeidsrecht. Daarin staat dat je mag praten over een salarisverlaging. Maar dan moet je er wel samen uitkomen. Mis schien heeft hij willen bluffen, in de hoop zo onderhandelingen af te dwingen." Dat laatste is ook het idee van Van Gelderen. „Dit lijkt op een agressieve aanpak in de hoop juist een juridische proce dure te voorkomen." De scheur in de Larsen C ijsplaat, die mogelijk al honderdduizend jaar bestaat, is de afgelopen tijd 20 kilometer langer geworden Als de scheur groeit, kan 12 procent van de op drie na grootste ijsplaat ter wereld afbreken door onze redactie buitenland AMSTERDAM - Bij de Zuidpool kan elk moment een natuurlijk feno meen plaatsvinden dat in omvang al tientallen jaren niet meer is voor gekomen: het losscheuren van een stuk ijs zo groot als de provincies Utrecht en Gelderland samen. Dat zal volgens onderzoekers grote ge volgen hebben. Smeltwater stort zich over de rand van de zich hoog boven de zeespiegel verheffende Larsen ijsplaat in Antarctica. foto Rainer Knust/Alfred Wegener Institut door Wilko Voordouw AMSTERDAM - De vakbonden FNV en CNV hebben een grote kans om hun kort geding tegen V&D over salarisverlaging te winnen. Dat zeg gen arbeidsrechtdeskundigen. „Wat V&D doet, is buitengewoon onfatsoenlijk", aldus hoogleraar Evert Verhulp van de Universiteit van Amsterdam. Evert Verhulp, hoogleraar Stefan Sagel, hoogleraar Stippen geven de groei van de scheur in de Larsen C ijsplaat aan RIKA ZUID AMERII ANTARCTICA Larsen C ijsplaat STRALIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4