Wereldvrouwen krijgen veel support bij actie 66 Wij hebben recht op verlenging van tien jaar van het huurcontract voor de dorpshuizen Forse meerkosten voor openbaar vervoer in Schouwen-Duiveland Pas 32,50 INVESTERING DORPSHUIZEN 20 SCHOUWEN-DUIVELAND Alle dorpshuizen zijn opgeknapt. Nu wordt focus gericht op nemen van energiebesparende maatregelen. Drukke tijden voor filmtheater FiZi 3-gangenkeuzemenu Zij kunnen dankzij sponsoring en toegezegde bijdragen rekenen op een bedrag van circa 5000 euro dat geïnvesteerd wordt in daad werkelijke hulp aan slachtoffers. De actie bestond uit drie delen: 35 vrouwen lieten zich van 11.00 tot 14.00 uur vrijwillig opsluiten in het Gravensteen, de historische stadsgevangenis van Zierikzee. Zij deden dat als symbolisch sig naal voor Free a Girl, de Neder landse noodhulporganisatie die zich inzet om jonge meisjes uit benarde situaties van gedwongen prostitutie te bevrijden. Free a Girl koopt deze meisjes let terlijk vrij en investeert in op vang, medische zorg, onderwijs, traumaverwerking en reïntegratie van de slachtoffers. Ook werkt de ze organisatie samen met politie en justitie om mensenhandelaren op te pakken en veroordeeld te krijgen. Nadat de Wereldvrouwen zich za terdagmiddag hadden laten bevrij den trokken zij samen met een Wereldvrouwen geven met vrijwillige opsluiting en dans signaal af over geweld tegen vrouwen en meisjes grote groep sympathisanten, waar onder ook mannen, door het cen trum van de stad. Dat gebeurde in een stoet waarin een banner met namen van de sponsors en bor den met actieleuzen werden mee gevoerd. Het geheel werd omlijst met indringende trommelslagen. De tocht eindigde op het Haven plein waar de vrouwen in het ka der van de wereldwijde manifesta tie '1 Billion Rising' een dans uit voerden op het nummer Break the chain van Raffaella Bravi. Op Va lentijnsdag, 14 februari, wordt in ruim 300 landen door vrouwen en mannen gedanst om een sig naal af te geven tegen geweld te gen vrouwen en meisjes. Tussentijds maakte Alette Jacobs (gespeeld door Joke Bot) haar op wachting op het Havenpiein. De ze feministe avant la lettre voelde zich genoodzaakt even deze eeuw in te stappen om het publiek er van te doordringen dat geweld te gen vrouwen en meisjes nooit en te nimmer als normaal mag wor den beschouwd. Jacobs was in 1854 de eerste vrouw die afstu deerde aan de Universiteit. Zij voerde samen met anderen een lange strijd voor het vrouwenkies recht dat in 1919 een feit werd. Burgemeester Gerard Rabelink sprak op het Havenplein zijn gro te waardering uit voor de actie van de Wereldvrouwen. Zelf deed hij kort geleden in zijn nieuw jaarstoespraak een oproep op te treden tegen kindermishandeling en tegen seksueel geweld achter de voordeur. ZONNEMAIRE - De meeste dorps huizen op Schouwen-Duiveland worden voor 2017 voorzien van zonnepanelen. Dat voornemen heeft de Stich ting Dorpshuizen Schouwen-Dui veland, waartoe twaalf van deze accommodaties in de gemeente behoren. Voorzitter Dick Kooman van deze beheersstichting zei dat zaterdagavond tijdens de ope ningsreceptie van het vernieuwde dorpshuis in Zonnemaire. Met de recente metamorfose van het interieur van deze accommo datie heeft de stichting de serie opknapbeurten van alle dorpshui zen voltooid. „We willen nu gaan werken aan energiebesparende maatregelen en willen in de eer ste plaats zonnepanelen gaan aan brengen", zegt Kooman. Hiervoor komen De Schutse in Burgh-Haamstede, het Tonnen- magazijn in Brouwershaven en het dorpshuis in Ellemeet als eer ste in aanmerking. Vervolgens gaat de stichting bezien of het fi nancieel haalbaar is ook in de an dere negen accommodaties zonne panelen te installeren. Kooman benadrukte dat het huidi ge huurcontract met Zeeuwland als eigenaar van de panden welis waar in 2017 afloopt, maar dat de stichting wel recht heeft op een verlenging daarvan voor tien jaar. Over de huurprijs zal dan overi gens wel opnieuw onderhandeld moeten worden. Volgens Kooman speelt de bereidheid van de ge meente om te subsidiëren daarin een belangrijke rol. „Het is im mers aan de gemeente of zij door middel van een bijdrage in de huurprijs het dorpshuis toeganke lijk willen houden voor de gebrui kers. Met energiebesparende maat regelen hopen wij in elk geval bij te dragen aan een gunstigere ex ploitatie", aldus de voorzitter. Van het allergrootste belang is vol gens Kooman dat er inderdaad be hoefte is aan het voortbestaan van een dorpshuis. „Als er in een kern geen activiteiten worden ont plooid wordt het voor ons als stichting lastig pleiten." Hij druk te de bewoners van Zonnemaire zaterdagavond dan ook op het hart: „Maak veelvuldig gebruik van uw dorpshuis. Daarmee geeft u ons een handvat om een vuist te kunnen maken richting ge meente." Uit de reacties tijdens de ope ningsreceptie bleek dat de bewo ners in elk geval trots zijn op de vernieuwde, frisse aanblik van het dorpshuis in Zonnemaire. De muren zijn geschilderd in warme, eigentijdse kleuren. Al het meubi lair is vervangen en vitrage en overgordijnen geven het dorps huis een huiselijke sfeer. Ook de nieuwe beheerster Marlène van der Wekken is er heel blij mee. NIEUWE ACTIVITEITEN IN DORPSHUIS ZONNEMAIRE ZIERIKZEE - Met vertoning van de films Gooise Vrouwen 2 en Michiel de Ruyter breken er drukke tijden aan voor de vrijwilligers van FiZi. Voor de vijf voorstellingen van Gooise Vrouwen 2 vanaf 24 februa ri zijn er voor slechts twee nog kaartjes beschikbaar. Aan de tien geplande vertoningen van Michiel de Ruyter zijn er wegens grote toe loop nog drie extra toegevoegd. Zie: www.fizi.nl Tot nu toe kochten de onderne mers dit onderdeel met elkaar af voor €50.000,—. Nu de teller bij Connexxion plotseling op €108.000,— staat is er een pro bleem. Het vervoer op Schou wen-Duiveland is een belangrijk onderdeel van de pas. Als dit komt te vervallen, is de kans groot dat veel participanten zul len afhaken en dat de pas uitein delijk verdwijnt. Juist nu samen met de VVV-Zeeland een opscha- ling van de pas naar Zeeuws ni veau is ingezet. Het is noodzake lijk om de zaak voor 2015 op zeer korte termijn te regelen omdat passen en informatie in druk moe ten gaan om voor Pasen gereed te zijn. De provincie is gevraagd om een bijdrage in het openbaar ver voer, omdat het ook mede te dan ken is aan de nieuwe concessie dat het bedrag van de OV-afkoop zo fors gestegen is. De provincie is bereid tot een bijdrage, maar is wel van mening dat ook de ge meente een bijdrage moet leve ren. De gemeente heeft daarover inmiddels overleg gehad met de recreatieve sector. De onderne mers hebben voorgesteld een bij drage van €30.000,— voor de pas te halen uit de Voorziening 'Schouwen-Duiveland kiest voor Toerisme'. Het gevolg daarvan is dat enkele door de recreatieve sec tor zelf gewenste projecten dan geen doorgang kunnen vinden. De ondernemers hebben aangege ven dat te accepteren vanwege de grote waarde die de sector aan het functioneren en aan de dooront wikkeling van de SDPas toekent. Voor 2016 moet nieuw overleg met Connexxion worden gevoerd. Holel-Reslaurant 't Streefkerkse Huis ensdag en donderdag in februari en maart Duinweg 48 Zoutelande Tel. 0118-561521 1. donderdag 19/2 weer open! www.streefkerksehuis.nl Stichting wil zonnepanelen in dorpshuizen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zeeuwse Wereldvrou wen in Zierikzee kregen veel sup port bij hun actie zaterdag tegen geweld tegen vrouwen. door Ali Pankow Dick Kooman Woensdag 18 februari: Eerste Breek de Week-lnloopmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. ledereen is welkom voor informatie over dorpsactiviteiten, hulpvragen, le zen van kranten en weekbladen of zomaar een praatje met elkaar. Zaterdag 28 februari: Midwin ter-stamppotbuffet. Deze middag wordt aangeboden door de Dorps raad in samenwerking met het Dorpshuis. Drankjes zijn voor ei gen rekening. Aanvang: 16.30 uur. Zaterdag 7 maart: Eerste Chili spel Jongerenavond. Voor jonge ren van 12 t/m 17 jaar. Voor potje pool of dart of om in de chillhoek te duiken. Op deze avond wordt geen alcohol geschonken, ook niet aan bezoekers boven de 18 jaar. Uir.wtflc, Nil jftnalirt f L E R Zeeuwse Wereldvrouwen trekken door het centrum, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - De kosten voor het openbaar vervoer als onderdeel van de Schouwen-Duiveland Pas stijgen voor dit jaar met meer dan honderd procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45