Duistere geheimen met vleug fantasy 66 Mensen die manisch zijn, hebben weinig ziektebesef. Je voelt je beter dan ooit, maar je omgeving zeurt zo erg 42 DIZZIE interview Haar verle den legde ze bloot in de bestseller Paaz. Daarna kreeg Myrthe van der Meer te ho ren dat ze Asperger heeft en manisch-de- pressief is. In Up be schrijft ze hoe het verder ging. Dizzieni Houd je collectie bij op Dizzie.nl Slaapwandelen bij daglicht Uitleg over recensies plaatsen op Dizzie.nl Zijn thrillerserie rond speurder en sportmakelaar Myron Bolitar werd een succes. Dus creëerde Harlan Coben enkele jaren gele den een spin-off, een jeugdthril- lerserie rond Mickey Bolitar, neef van Myron en eveneens een ta lentvol basketbalspeler. Met deze boeken richt de Ameri kaanse auteur zich op jongvolwas senen, net als hoofdpersoon Mickey, vanaf een jaar of 16. Qua thematiek doet het verhaal van zijn derde jeugd thriller Gevonden overigens niet onder voor een vol wassen evenknie. Moord, intriges en grote geheimen zijn volop aan wezig. Kenmerkend zijn wel de compacte hoofdstukken en vrij eenvoudige zinnen die het ver haal extra vaart geven. BUITENBEENTJES De hoofdpersonen in Gevonden zijn middelbare scholieren, maar daarmee houdt de ver gelijking met veel (Ne derlandse) leeftijdgeno ten op. Daar waar de meeste jongeren volop bezig zijn met social media en groepsge drag, is dat in Cobens boek nauwelijks het ge val. Mickey, die vanwe ge veel verhuizingen nauwelijks duurzame vriendschappen heeft kunnen opbouwen, be hoort tot de outcast op school. Dat hij als jong ste het schoolbasketbal- team komt versterken, valt dan ook niet bij ie dereen in goede aarde. Vooral de populaire jon gens mijden hem. Zijn beste vrienden zijn Ema en Spoon, even eens buitenbeentjes. Ze onderhouden vooral fysiek contact. De drie raken betrokken bij de verdwijning van kinderen, zowel vroeger als nu. Het verhaal neemt al snel een fantasy-achtige wen ding, een onder jongeren populair genre. Maar net als je denkt dat het allemaal wel erg wonderlijk wordt, komen verschillende ver haallijnen bij elkaar en valt het kwartje. Harlan Coben weet het verhaal naar het einde toe zelfs een ontroerende en aangrijpende draai te geven en dat is knap. og even iets op de computer doen. Volgende week ver schijnt Up en Myrthe van der Meer (31) legt er de laatste hand aan. Drukproef beke ken, nog een zin toegevoegd, somt ze op. Welke zin? „Zeg ik niet." Waarom niet? „Geen zin in." Ze wil dat het boek leest als een geheel. Zo heeft ze het ook geschreven. „De lezer moet mee in het hoofd van Emma." In Paaz werd Emma na een burn-out opge nomen in een psychiatrische kliniek. En ja, Paaz is autobiografisch. Dus Myrthe maak te mee wat haar hoofdpersoon overkwam. Nadat de roman verscheen, kreeg ze de di agnose manisch-depressief En kwam er As perger bij, een contactstoornis. Ze kwam wéér op de paaz terecht. Dus schreef ze Up, het vervolg, waarin Emma wordt opgeno men als ze manisch is, en suïcidaal. Emma denkt dat ze een eindgesprek heeft met haar psychiater. Dan ineens moet ze blijven. Jij hebt het meegemaakt. „Ik was manisch. Dat wist ik niet, ik wist al leen dat ik me na een zware depressie ont zettend goed voelde. Ik had energie, veel ideeën, veel van alles. En ik had eindelijk de oplossing gevonden. Ik had bedacht dat als ik een einde aan mijn leven zou maken, het depressieve deel in mij zou sterven en ik depressieloos verder kon leven. Ik vertel de dat tegen mijn psychiater en nog diezelf de dag zat ik weer op de paaz." Mensen die manisch zijn, zegt ze, hebben weinig ziektebesef. „Why fix something that ain't broken1. Je voelt je beter dan ooit, al leen je omgeving zeurt zo verschrikkelijk. Moet je niet een keer op tijd naar bed? Moet je niet wat eten? Dan denk je: jullie snappen het niet! Het gaat juist geweldig!" Had je ook een idee hoe je een einde aan het de pressieve deel van je leven zou maken „Ik verzamelde alle pillen die ik kon krij gen. Die wilde ik innemen." Maar dan ga je dood! „Ik dacht van niet. Een waanidee, ja. Ik heb van alles gedacht. Ook dat ik kon vliegen. Je creëert een werkelijkheid die niet paral lel loopt aan de echte wereld." Je neemt de lezer mee in je wanen. „In veel ervaringsverhalen heb je een alwe tende verteller die vooruitkijkt en waar schuwt: 'Dadelijk heb ik een gesprek met mijn psychiater, die gelijk heeft want ik ben een beetje raar'. Zo wilde ik niet schrij ven. Ik wil dat de lezer voelt wat er gebeurt als je in de stoel bij de psychiater zit en er van overtuigd bent dat het heel goed met je gaat. Ik wil de lezer laten beleven hoe het is om opgenomen te worden en niet te weten waar je aan toe bent. Je speelt een spel waarvan je de regels niet kent en je weet niet zeker wie de scheidsrechter is." Ze wilde echt vanuit het hoofd van Emma vertellen. „De lezer moet door dezelfde hel als ik. Niks psychiatrische aandoening light. Je gaat mee, of je leest dit maar niet." Dat vergt afstand, maar het is jouw verhaal... „Als lezer ga je er vanuit dat de verteller be trouwbaar is. Emma is dat he-le-maal niet. Emma is overtuigend, je wilt haar geloven. Maar ze heeft ongelijk, het klopt niet." Er gaat veel mis in de psychiatrie, lezen we. Maar je veroordeelt nergens. „Wie ben ik om te oordelen? Ik heb van al les te zeggen, maar ik ben en blijf psychia trisch patiënt. „Het hele idee bijvoorbeeld dat psychia trisch patiënten geholpen zijn door te pra ten met ervaringsdeskundigen. Het is een trend. Maar als ik het genuanceerd zou uit drukken, vind ik dat kritiekloos promoten van ervaringsdeskundigen als oplossing voor alles wat er fout gaat binnen de psy chiatrie. Stupide en kwalijk. In plaats van dat gezegd wordt: wij hebben een interven tie bedacht die een groot deel van de men sen kan ondersteunen en een deel zelfs zou kunnen helpen, lees je artikelen met uitspraken als 'Artsen veroordelen je, erva- ringsdeskundingen begrijpen je'. Dan vraag ik me echt af wie hier nu gestoord is." Vecht je ergens voor1 „Ik sta niet op een barricade. Ik heb geen boodschap met Paaz en Up. Als je wilt na- Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant: vol nieuws, recensies, interviews en informatie. Markeer de boeken die je wilt lezen, houd digita le boekenplanken bij en houd zo over zicht in je boekencollectie. Ga naar Dizzie.nl KORTE VERHALEN Het is de Week van het Korte Ver haal. Dizzie.nl heeft een aantal bun dels geselecteerd, zoals Slaapwan delen bij daglicht van Anneloes Tim- merije: korte verhalen over ont moetingen. Meer op Dizzie.nl BLOG Recensies zijn de kracht van Dizzie.nl. Zo kun je andere leden laten weten wat jij van een boek vindt en waarom zij het ook zouden moeten lezen. Hoe je een recensie plaatst, wordt uit gelegd in het blog op Dizzie.nl YOUNG ADULT door Alice Plekkenpol SPIN-OFF ONTROEREND Gevonden Harlan Coben 327 blz. De Boekerij 15 euro Blog over dit boek op Dizzie.nl door Marjon Kok N elezer moet Myrthe van der Meer foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42