Van Deens voorbeeldbeleid naar terreuraanslag 66 Het is belangrijk dat wij de waarden beschermen waar Denemarken op is gebouwd 66 Ik was niet heel bang, we waren omgeven door agenten met getrokken wapens 66 IVvee onschuldige mensen hebben hun leven verloren door een cynische terreuractie Het verbaast mij dat dit niet eerder is gebeurd 'Ik heb me nooit onveilig gevoeld, nu ook niet' 66 Dit zijn laffe aanslagen op de vrijheid van meningsuiting en een joods doelwit IN HET NIEUWS 3 66 We proberen hun situatie in te schatten en bekijken wat ze nodig hebben Aboutaleb in Witte Huis bij top radicalisering „Het was net een oorlogszone", vertelt Karin Kool Ammitsoe. Ze woont nagenoeg om de hoek van het café waar de eerste aanslag werd gepleegd. „Ik was niet thuis, maar later zag ik dat alles was af gegrendeld. Er stond een leger- vrachtwagen, er was brandweer en er waren tig politieauto's. Het was apart. Mensen deden nog steeds gewoon hun dingen, alsof ze niet beseften wat er net was ge beurd. Ik voelde me niet onveilig. Ik dacht: met al die politie hier zal de dader er niet meer zijn. Het verbaast mij dat zo'n aanslag niet eerder is gebeurd, na al die cartoons die verschenen in 2005. We zijn niet gewend aan drei ging. Kennelijk zijn er grenzen verschoven, waardoor iemand denkt dat hij wel even met zijn ge weertje zijn standpunt kracht kan bijzetten. Hoe haal je het in je hoofd?" „Ik werd vannacht wakker van po litiesirenes. Toen begreep ik dat de dader onze richting op zou ko men. Ik dacht eerst: goh wat span nend, eindelijk gebeurt er eens wat. Een kwartier later was hij al weer ergens anders", zegt Erik Postelmans. „Er wordt hier vaker geschoten, dus dat zijn we ge wend. Maar nooit was het zoals nu. Ik heb me hier in Kopenhagen nooit onveilig gevoeld en nu ook niet. Ik ga nu niet opeens wach ten op een andere bus als er veel allochtonen in stappen. De mees te moslims in Denemarken zijn heel verstandige mensen die nu vermoedelijk erg verdrietig zijn dat er wéér iemand is die hen met deze daad het leven zuur maakt. Ik geef college in de buurt van waar de dader is neergescho ten. Ik zal wel meer horen van mijn allochtone studenten die daar wonen." O C: Dit is verschrikkelijk. Mijn eerste gevoel was: ik word heel kwaad Teruggekeerde jihadisten krijgen er een kopje koffie en een goed ge sprek in plaats van een plekje op de extra bewaakte terreurafdeling in de gevangenis. In Aarhus, de tweede stad van Denemarken, vinden ze dat de beste manier om radicale moslims weer deel uit te laten maken van de samenleving. Uitgerekend het land dat al maan den wordt geroemd vanwege zijn sociale aanpak van de teruggekeer de jihadisten, werd zaterdag het slachtoffer van een terreuraan slag. Of die werd gepleegd door een ex-jihadist is nog onduidelijk. Journalisten uit heel de wereld trokken de afgelopen maanden naar Aarhus om het succesvolle 'rehab'-programma te bekijken. Te ruggekeerde jihadisten of radica len die plannen hebben om naar Syrië te gaan, worden er door de politie benaderd voor een ge sprek. „We treden ze open en eer lijk tegemoet, proberen hun situa tie in te schatten en te bekijken wat ze nodig hebben", zegt pro jectleider en politieman Allan Aarslev. De gemeente helpt met gezondheidszorg en het vinden van een studie. Het was nodig in de stad. Uit Aar hus vertrokken 35 Denen naar Sy rië, vanuit heel Denemarken zo'n 100. Dat zijn er relatief veel, Dene marken heeft 5,5 miljoen inwo ners. Uit Nederland (bijna 17 mil joen inwoners) vertrokken 170 strijders. Nadat Aarhus de sociale aanpak startte, vertrok bijna nie mand meer uit de stad naar Syrië. Er is ook kritiek op het Deense programma. Rechtse politieke par tijen moeten er weinig van heb ben. Zij pleiten voor opsluiting van terugkeerders. Die kritiek zal na de aanslagen van zaterdag al leen maar sterker worden. Streng beleid is ook wat in de meeste Europese landen wordt ge voerd. Ook in Nederland kunnen terugkeerders rekenen op nauw lettende, soms ook 'verstorende' aandacht van politie en geheime diensten. Enkele ex-Syriëgangers hebben vastgezeten of zitten nog in de cel. Één terugkeerder is tot drie jaar cel veroordeeld. Ook hier zouden ex-jihadisten be naderd moeten worden door de gemeente waar ze wonen en hulp aangeboden krijgen. De gemeen ten zelf stellen daar vaak te wei nig kennis voor te hebben en plei ten voor een (gedwongen) deradi- caliseringsprogramma. Donderdag staat in Den Haag een rechtszaak tegen drie Syriëgan- gers op de rol. Ook vier ronselaars staan nog terecht. ROTTERDAM - Burgemeester Ah med Aboutaleb van Rotterdam neemt komende week in het Wit te Huis deel aan een internationa le conferentie over de aanpak van radicalisering en gewelddadig ex tremisme. Aboutaleb en de burge meesters van Parijs en Vilvoorde zijn daar de enige Europese gas ten op de vierdaagse conferentie die morgen begint. Ook drie Amerikaanse burgemees ters zijn op de top aanwezig, om dat de Verenigde Staten vinden dat een goed geïnformeerde, veer krachtige lokale gemeenschap een cruciale rol speelt in de aan pak van radicalisering en geweld dadig extremisme. MAANDAG 16 FEBRUARI 2015 Koningin Margrethe II van Denemarken Lars Vilks, cartoonist Helle Thorning-Schmidt, premier Denemarken Denen leggen bloemen bij de synagoge waar de schutter zijn tweede slachtoffer maakte, foto Rumle Skafte/HH Karin Kool Ammitsoe Nederlandse, getrouwd met een Deen Erik Postelmans woont al 36 jaar in Denemarken Kurt Westergaard, cartoonist Mark Rutte, premier door Cyril Rosman DEN HAAC/AARHUS - Met de softe aanpak van jihadisme is Denemar ken een buitenbeentje in Europa. Hoewel het beleid succesvol is, zul len de criticasters na de aanslagen in Kopenhagen terrein winnen. Allan Aarslev, politieman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3