1 66 Ik durf te zeggen dat Wawrinka bij de betere winnaars van ons toernooi hoort 66 De lijn van de eerste set kon ik niet doortrekken, ik had geen controle meer 66 Je beste tennis speel je niet aan het begin van de week. Je moet altijd wennen SPORT 37 JS Zwitser rekent in finale ABN AMRO World Tennis Tournament af met Berdych: 4-6 6-3 6-4. ROTTERDAM - Als negentienjarig talent kwam Stan Wawrinka in 2005 voor het eerst naar het ABN AMRO World Tennis Tournam ent. De Zwitser overleefde de eer ste ronde maar moest daarna zijn meerdere erkennen in landgenoot Roger Federer. Tien jaar later keer de de inmiddels gelouterde Wa wrinka eindelijk terug in Rotter dam, om het toernooi meteen maar te winnen. Zijn naam werd direct toegevoegd aan de fraaie, in middels digitale, winnaarsring in Ahoy. In de finale rekende Wawrinka in drie sets (4-6 6-3 6-4) af met To- mas Berdych, de eveneens 29-jari- ge tennisser die afgelopen week veel indruk maakte. De Tsjech kleineerde opponenten als Gaël Monfïls en Gilles Simon en lange tijd leek het erop dat hij zijn titel in Rotterdam met succes ging ver dedigen. „Ik zou niet weten hoe ik tegen hem zou moeten spe len", bekende voormalig topten- nisser Sjeng Schalken, nadat hij Berdych eerder deze week aan het werk had gezien. „Hij slaat zo ver schrikkelijk hard, als je aan de baan zit schrik je echt van het tempo." Stan Wawrinka had er wel een antwoord op, al duurde het gister middag even voor de Zwitser het juiste ritme te pakken had. Ber dych had in eerste instantie de overhand en brak Wawrinka in de zevende game. De eerste set trok de Tsjech vervolgens in veer tig minuten naar zich toe (6-4). „In het begin van de tweede set heb ik het laten liggen", keek Ber dych terug. „Ik kreeg een paar kansen maar kon ze niet verzilve ren. De lijn van die eerste set kon ik niet doortrekken, ik had geen controle meer." Zoals Wawrinka de afgelopen dagen in het toer nooi groeide, zo groeide hij ook in de finale. De tweede set trok met bij vlagen fabuleus tennis naar zich toe, in set drie had hij genoeg aan een vroege break. Op nieuw sprong zijn prachtige enkel- handige backhand eruit, waarmee hij Berdych meerdere keren kans loos liet. De Tsjech kreeg steeds meer moeite om onder de druk van Wawrinka uit te komen. Net als in de voorgaande vijf ontmoe tingen met Berdych had de Zwit ser ook deze keer de langste adem. „Je beste tennis speel je niet aan het begin van de week", verklaarde de winnaar. „Je moet altijd even aan de omstandighe den wennen. Dat had ik ook." Ei genlijk was Wawrinka vorig jaar al van plan zijn rentree te maken in Rotterdam. Nadat hij begin 2014 met de Australian Open zijn eerste Grand Slam had gewonnen en daarna ook in actie was geko men in de Davis Cup, besloot de vermoeide Wawrinka zich echter af te melden bij Richard Krajicek. „Daarom wilde ik er nu per se bij zijn. Dit is mijn eerste indoortitel en mijn eerste ATP 500-titel. Ei genlijk moet ik volgend jaar ge woon weer terugkomen." Als het aan de toernooidirecteur ligt ge beurt dat ook. Krajicek heeft bewust de keuze ge maakt voor een breed deelnemers veld, omdat het publiek laat mer ken dat te waarderen. Dus niet in zetten op de komst van Novak Djokovic, Rafael Nadal of Roger Federer, maar zorgen dat er iedere dag spelers van het kaliber Wa wrinka, Berdych, Andy Murray, Milos Raonic of Grigor Dimitrov in actie komen. „Dat brede deelne mersveld wordt de standaard", legde Krajicek uit. „Een speler als Djokovic of Federer zou een mooie bonus zijn. Deze opzet werkt goed voor ons want de mensen kunnen een hele dag door toptennis zien." Waar door de deelname van Fede rer in 2012 en 2013 zo'n nö.ooo toeschouwers de weg naar Ahoy wisten te vinden, lag dat aantal deze keer op ruim 102.000 toe schouwers. „Mensen nemen te genwoordig pas in een later sta dium een beslissing of ze wel of geen kaartje kopen", zei Krajicek. „Dat is bij concerten ook zo. Het is de nieuwe realiteit." Met Wa wrinka als winnaar was hij tevre den. Krajicek: „Hij handhaaft zich al een paar jaar in de top en kruipt weer richting de top vijf. Hij is geen Federer, Borg of Connors, maar ik durf te zeggen dat Wa wrinka tot de betere winnaars van ons toernooi hoort. En op die winnaarsring staan echt niet de minste namen." OVER DE GRENS MAANDAG 16 FEBRUARI 2015 op winnaarsring door Barry van der Hooft Stan Wawrinka toont de schaal die hij heeft gewonnen. De eindstrijd in het dubbelspel werd afgesloten met een primeur voor Jean-Julien Rojer, die samen met Horia Tecau voor het eerst de titel in Rotterdam pakte. In de eindstrijd wa ren de op Curasao geboren Rojer en Tecau in de supertiebreak te sterk voor Jamie Murray en John Peers (3-6 6-3 10-8). Richard Krajicek Tomas Berdych Stan Wawrinka Bas Dost schitterde zaterdagmiddag voor zijn dub VFL Wolfsburg in het duel met Bayer Leverkusen. Hij maakte vier treffers, foto Gerrit van Keulen/VI Images Schalke 04 stoomt Klaas-Jan Huntelaar (fo to) klaar voor de confrontatie met Real Madrid in de Champions League. De spits lag afgelopen week enkele dagen ziek op bed, maar trainde gisteren weer voluit mee. In de Bundesliga zit Huntelaar een schorsing van vier wedstrijden uit, waar van er inmiddels drie zijn geweest. Nigel de Jong heeft AC Milan bij zijn ren tree niet aan een overwinning kunnen hel pen. De Italiaanse ploeg moest voor eigen publiek genoegen nemen met een gelijk spel tegen Empoli: 1-1. Uiteindelijk mochten de 'Rossoneri' daar nog blij mee zijn, want de thuisclub moest de laatste minuten met tien man uitspelen nadat doelman Diego López met rood van het veld was gestuurd. FC Barcelona heeft weer eens voetballes gegeven. De Spaanse ploeg van trainer Luis Enrique maakte er in Camp Nou tegen Levante een galavoorstelling van: 5-0. Lionel Messi was drie keer trefzeker en vier de zijn 31e 'hattrick' in dienst van Barcelona. Daarmee kwam de 27-jarige Argentijn op gelijke hoogte met recordhouder Telmo Zarra, de voormalige topschutter van Athletic Bilbao. Neymar opende de score, waarna Messi driemaal op rij doel trof. Met een halve omhaal maakte invaller Luis Suarez er 5-0 van. Barcelona kwam door de winst op één punt van koploper Real Madrid, dat won van Deportivo. Bradford City heeft zijn status als cupfighter weer eer aangedaan. De derdedivisionist plaatste zich voor de kwartfinales van de FA Cup, door het hoger aangeslagen Sunderland met 2-0 te kloppen. Ook Ar senal en Liverpool haalden de volgende ronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37