Ruska voelde zich miskend in de schaduw van Ceesink SPORT 33 Van der Poel wint Superprestige Mathieu van der Poel heeft opnieuw een grote titel vero verd in het veld. De twintig jarige wereldkampioen schreef zaterdag het eind klassement van de Super prestige op zijn naam. Van der Poel had bij de slotwed strijd in Middelkerke aan de tweede plaats genoeg om de eindzege te pakken. De winst op het zandparkoers aan de Belgische kust ging naar Kevin Pauwels. Van der Poel hield één punt over Pauwels. Lars van der Haar werd derde. Twee skiërs vliegen over 250 meter Voor de tweede keer in twee dagen is het wereldre cord skivliegen aange scherpt. Anders Fannemel zette gisteren bij de wereld beker in Vikersund zijn ski's pas na 251,5 meter aan de grond. Daarmee kwam de 23-jarige Noor anderhalve meter verder dan Peter Pre- vc een dag eerder. De Sloveen vloog zaterdag 250 meter ver vanaf Vikers- undbakken, de grootste schans ter wereld in Noor wegen. 'Marco Pantani niet vermoord' De theorie dat Marco Panta ni in 2004 zou zijn ver moord lijkt definitief onder uitgehaald. De Italiaanse sportkrant La Gazzetta dello Sport meldt dat en beroept zich op onderzoeksresulta ten van toxicoloog Franco Tagliaro. De Italiaanse pro fessor deed in opdracht van justitie opnieuw onderzoek naar de doodsoorzaak van de oud-wielrenner en kwam tot de conclusie dat hij is gestorven aan een cock tail van cocaïne en antide pressiva. Bij het overlijden van Wim Rus ka, zaterdag op 74-jarige leeftijd in een verpleeghuis te Hoorn, dringen de vergelijkingen met An ton Geesink zich weer op. Ruska was de stilist, Geesink een kracht judoka. Vooral stak het Ruska dat zijn olympische prestaties, waar mee hij Geesink overtrof, nooit navenante erkenning hebben ge kregen. Naast twee wereldtitels en zeven Europese titels behaalde Ruska op de Olympische Spelen van 1972 in München twee gouden medailles, één meer dan Geesink acht jaar eerder. Geesink mocht zich ver der baden in heldendom. Het suc ces van Ruska werd besmet ver klaard. Het drama van 'München '72' bleef Ruska altijd achtervolgen. Vijf dagen vóór zijn tweede triomf gijzelden Palestijnse terro risten in het olympische dorp een aantal Israëlische sporters, wat eindigde in een bloedbad met ze ventien doden. De Nederlandse bobo's negeerden de roep vanuit Nederland om de Olympische Spelen voor gezien te houden en lieten de keus aan de sporters. Ruska begreep niets van de dis cussie en bleef. 'Mijn man had zich de takke getraind', zei zijn vrouw. 'Ik moest winnen. Ik moest een gouden medaille méér winnen dan Geesink. Anders had mijn leven geen zin gehad', sprak Ruska. Die keuze werd hem nooit ruim hartig vergeven. Koningin Juliana achtte een ontvangst van de olym pische helden ongepast. Nooit ook zag Ruska zich tot sportman van het jaar gekroond. Een ko ninklijke onderscheiding werd hem onthouden omdat hij ooit als jongmaatje bij de marine een korporaal 'een stomp recht voor z'n kokosnoot had gegeven', waar door hij in een militaire gevange nis was beland. De marine bracht Wim Ruska, in alles een Amsterdamse stadsjon- gen, al vroeg op de wereldzeeën. Zo kwam hij op de Karei Door man in aanraking met judo. De successen van Anton Geesink in spireerden hem. Op eigen houtje reisde Ruska zijn voorbeeld ach- terna naar de Olympische Spelen van Tokio. Aan de rand van de mat bejubelde Ruska de triomf van Geesink, ook al verdacht hij hem ervan door zijn toedoen bui ten de selectie te zijn gehouden. Slechts één keer stonden ze tegen over elkaar in een wedstrijd, op het EK van 1967 in de halve finale alle categorieën. Geesink wees de Nederlandse coach er op dat Rus ka de overwinning uit respect aan hem moest laten, overeenkomstig de Japanse tradities waarin de leerling de leraar moet laten win nen. De coach weigerde, de scheidsrechters hechtten wel aan de hiërarchische verhoudingen. Geesink beëindigde vervolgens zijn carrière als judoka, Ruska moest nog vijf jaar wachten op olympisch goud omdat op de Spe len van 1968 geen plaats was voor judo. Met de gouden oogst van München op zak werd hij bonds coach, maar Ruska beulde ieder een zo ongenadig af dat er snel een eind aan kwam. Nee, dan ging Wim Ruska liever op zee zei len, met zijn catamaran. De kost verdiende hij veelal in de rosse buurt van Amsterdam; als uitsmij ter, als bedrijfsleider. Tussendoor ving hij wat extraatjes als show worstelaar in Japan en de Verenig de Staten. Zonder zich nog veel met judo op te houden zou Wim Ruska geruisloos zijn oude dag hebben gehaald als hij in novem ber 2001 niet was getroffen door een hersenbloeding. Wim Ruska, de knuffelbeer, was half verlamd. Hij kwam in een rol stoel terecht. Zijn lot maakte hem milder. In januari 2010 voelde hij zich ook krachtig genoeg voor een weerzien met Anton Geesink, acht maanden voor diens overlij den. Jarenlang hadden ze elkaar gemeden. Ruzie? Welnee. Vol gens Geesink 'allemaal de schuld van die bekende Nederlandse vuil- spuierij'. En Ruska? Hij stak glun derend zijn duim op. MAANDAG 16 FEBRUARI 2015 Sven Kramer (links) geniet na van zijn razendsnelle vijf kilometer op het WK afstanden. Naast hem rijdt zijn bronzen ploegmaat Douwe de Vries, foto Soenar Chamid/VI Images MIDDELKERKE VIKERSUND MILAAN NECROLOGIE door Henk Mees AMSTERDAM - De eeuwige roem bleef voor Anton Geesink; in diens schaduw voelde Wim Ruska zich al tijd miskend. 'Anton was de sympa thieke metselaar, ik de vieze uit smijter', zei Ruska in 1987 in een interview met het maandblad Sport International. Wim Ruska is zaterdag op 74-jarige leeftijd overleden. Hij won in 1972 twee keer olympisch judogoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33