'Grandpa' Davis schrijft zichzelf nooit meer af Michel Mulder is blij met zilveren piek Minderhoud baalt van haperende cd-speler 32 SPORT WK AFSTANDEN 66 Je bent echt een grote sporter als je na zo'n aanloop dit kunt. Sven Kramer maakt verhoudingen op vijf kilometer duidelijk met een wereldrecord op een laaglandbaan. 'Well done grandpa', zei Kjeld Nuis toen hij met 1.08,71 op veer tienhonderdsten van Davis en ook nog achter de Rus Pavel Koe- lizjnikov genoegen moest nemen met brons. „Het is een eer om opa te worden genoemd. Ik schaats nu 27 jaar, dat is langer dan Kjeld leeft." Vorige week gaf Davis aan dat hij er volgend jaar mee stopt als hij een 'middle-type-of- the-pack-skater' zou blijven. En nu is hij wereldkampioen, voor de achtste keer. „Gek hoe dat werkt. Soms moet je met een drei gement voor jezelf komen. Het is Tegen de Russische favoriet Pavel Koelizjnikov (34,38 en 34,54) was Mulder niet opgewassen, maar met 34,85 en 34,76 - zijn eerste 34'ers van het seizoen - kon Mul der met zilver toch spreken van een piek. „En daar ben ik trots op. Dat ik dat toch weer kan als het er om gaat. Ik voelde het heilige vuur ook weer van binnen. Ik heb nu aan vijf WK's meegedaan en de vierde plek is mijn slechtste makkelijk om te zeggen: ik heb veel gewonnen, ik ben nu wat ouder, dus het is logisch dat ik wat minder ben. In mijn hart ben ik een vechter." Of dit voelde als revanche voor de dramatisch verlopen Olympische Spelen van Sotsji? „Daar bestaat geen revanche voor. Dit is als een jaar te laat komen op een verjaar dag. Tuurlijk, de titel is geweldig, maar iedereen weet dat er maar één wedstrijd is die telt." Van waar dan toch die tranen? „Ik heb een hoop doorstaan afgelopen jaar. Eerst Sotsji, maar ook daarna. Mijn start was langzaam, ik had geen snelheid. Het enige wat ik nog had, was uithoudingsvermo gen. En ik moet het allemaal al leen doen, zonder team. Natuur lijk, ik twijfelde aan mezelf. Maar het is uiteindelijk simpel: ik doe iets waar ik van hou en vandaag ben ik beloond. Ik heb olympisch goud gewonnen, wereldtitels, nooit heb ik gehuild. Dat zegt wel wat dit voor me betekent. Ik schrijf mezelf nooit meer af." klassering. Niet slecht toch?" Eer lijk is eerlijk, Mulder had het met brons moeten doen als Hein Ot terspeer in zijn tweede rit fout loos was gebleven. Maar dat ge beurde niet. Bij het uitkomen van de bocht voelde de Zuid-Hollan der de druk op zijn rechterschaats wegvloeien, met een merkwaar dige misslag als gevolg. „Maar hoe dat kwam, wat er precies gebeur de, ik heb geen idee. Het voelde niet als een fout, maar iets dat me overkwam. Alles ging namelijk perfect in die race", zei een ver baasde Otterspeer. Hij noteerde 34,74 en 35,02 en werd, net als za terdag op de 1000 meter, vierde. „In die rit maakte ik een techni sche fout. Ik ben dus wel in vorm. Jammer dat de beloning uitblijft." HEERENVEEN - De clash van het weekeinde was het. Sven Kramer versus Jorrit Bergsma. Het duel tussen de man die woont in de vijf kilometer en de man die hem steeds beter onder de knie krijgt. Kramer won, Bergsma werd twee de en Douwe de Vries completeer de de onvervalste 'een-twee-drie' op het podium voor Nederland én voor Friesland. Het was aan alles te merken. De spanning was om te snijden, zater dagmiddag in Thialf. Al voor enen zaten de tribunes stampvol, niemand wilde iets missen van de nakende clash tussen Sven Kra mer en Jorrit Bergsma. Thialf kolk te van opwinding in afwachting van nog één zo'n schaatsgevecht, voordat de hamer erin gaat en het verbouwen van het ijsstadion be gint. Het duel was in de voorgaande da gen opgeklopt tot een duel der ti tanen. Bergsma's coach Jillert Ane- ma wakkerde het vuurtje aan door te stellen dat Kramer weg loopgedrag vertoonde. Afzeggen voor een afstand, deed Kramer dat tijdens de Olympische Spelen in Sotsji ook niet? En wat gebeur de er toen? Juist, stelde Anema, toen kreeg Kramer op de tien kilo meter een pak op zijn sodemieter van Bergsma. Natuurlijk was het fraaie staaltje koudeoorlogsvoering niet aan Kra mer voorbij gegaan. Hij haalde zijn schouders er over op. „Ik doe daar niet aan mee", stelde hij. „Het is niet mijn niveau." Kramer schaatst voor zichzelf. „En niet voor Jillert Anema. Ik hou van de ze sport en wil gewoon mezelf weer verbeteren." Maar, moest Kramer toegeven. Hij haalde er toch ook wel wat motivatie uit. Hij voelde de druk. Die voerde hij zelf op door bij het publiek impo pulaire keuzes te maken. Kramer liet donderdag de tien kilometer schieten, na zich ook al voor de 1500 meter te hebben afgemeld. Alles voor de ploegachtervolging en vooral de vijf kilometer, waar hij voor de zesde keer wereldkam pioen op wilde worden. Met zijn benen wilde hij spreken, dat was de enige manier om te bewijzen dat de keuzes die hij maakte, de juiste waren. Onder hoogspanning deed Kra mer wat er van hem werd ge vraagd. Nadat Bergsma 6.11,53 op de klokken zette, haalde Kramer het beste uit zijn benen. De 6.09,65 betekende een baanrecord voor Thialf en is de snelste tijd ooit gereden op een laaglandbaan. „Dit voelt als een wereldrecord. Deze race benadert de perfectie." Coach Jac Orie merkte dat Kra mer gebrand was op de zege. „Je bent echt een grote sporter als je na zo'n aanloop (Kramer begon kwakkelend aan de voorberei ding) dit kunt." Voor Bergsma res tte weer het zilver. Op het NK all round was hij Kramer nog de baas. Hij hoopte het weer te kun nen flikken. „Ik kom steeds dich ter bij Sven", stelde hij. Een lege batterij in de headset van de scheidsrechter verstoorde zijn start, maar daar verloor Bergsma het duel niet op. „Sven is echt de meester op deze afstand. Hij heeft zo veel ervaring." Zo ver is Bergs ma nog niet. Hij leert nog altijd bij op de vijf kilometer. „Ik ben opgeleid als marathonschaatser. Daardoor heb ik achterstand." Waar zijn favoriete tien kilometer raakvlakken vertoont met zijn oor spronkelijke metier, is de vijf kilo meter meer een lange sprint ge worden. „Maar die krijg ik ook steeds beter onder de knie. Alleen is de lijn waarop ik loop smal. Er hoeft op de vijf kilometer maar iets te gebeuren en ik blaas me zelf op." Dolgraag had Bergsma een tik uitgedeeld. Maar sportief concludeerde hij dat hij op waar de was geklopt. „Sven reed een klasse race. Een verdiende kam pioen." Op respectabele afstand zorgde Douwe de Vries met brons voor een historische dag voor het Frie se schaatsen. Nooit eerder ston den drie Friezen op het erepo dium bij een WK. De Vries was blij, zijn ploegmaat Kramer zo mo gelijk nog blijer. „Ik vind het brons van Douwe nog bijna mooier dan mijn eigen goud. Dou we is al drie jaar elke dag van de partij. Hij verzaakt nooit." Ook De Vries genoot. Het publiek sleepte hem er doorheen toen het echt even zwaar werd. „Dat geeft echt een kick. Het is natuurlijk su- pervaag dat ik op mijn 32e nog brons win. Maar ik ben hier ont zettend blij mee." Halverwege Minderhouds kür viel de muziek af en toe weg. De jury wachtte lang met het stop pen van de kür. Nadat dat einde lijk gebeurd was en de cd-speler was gerepareerd, mocht Minder houd zijn optreden hervatten. Dat gebeurde echter niet op de plaats die hij gevraagd had. De muziek werd niet halverwege, maar een stuk verder opgestart, waardoor Minderhoud de draad en zijn concentratie een beetje kwijt was. De jury 'beloonde' hem met 79,82 procent, minder dan waarop hij gehoopt had. „Flirt liep super totdat de muziek begon te haperen. Voor mijn ge voel hadden we tachtig procent kunnen halen", aldus Minder houd. Ondanks de vierde plaats lijkt Minderhoud geplaatst voor de finale van de wereldbeker in Las Vegas (15 tot en met 19 april). Alleen als Edward Gal en Adelin- de Cornelissen hem nog passeren in het algemeen klassement komt zijn deelname in gevaar. Meester klopt leerling in thriller door Rik Spekenbrink HEERENVEEN - Amerikaanse top sporters willen nog wel eens verval len in clichés. Wel praten, weinig zeggen. Shani Davis behoort niet tot die groep. De 32-jarige schaats- veteraan uit Chicago gaf zaterdag na zijn verrassende wereldtitel op de 1000 meter een inkijkje in zijn overpeinzingen. En kreeg ook de la chers op zijn hand. door Rik Spekenbrink HEERENVEEN - Dat Michel Mulder gisteren bij de 500 meter zijn twee beste races van dit seizoen reed, vond de Zwollenaar zelf eigenlijk niet meer dan normaal. „Daar is het een WK voor toch." door Johan Stobbe Coach Jac Orie door Koen de Vries VLISSINGEN - Dressuurrruiter Hans-Peter Minderhoud is in de kür op muziek van de wereldbeker wedstrijd in het Duitse Neumünster op de vierde plaats geëindigd. Het optreden van de voormalige Westkappelaar en zijn paard Glocks Flirt werd bedorven door een haperende cd-speler. Hans Peter Minderhoud is op het concours hippique in Neumünster vierde gewor den op de kür. Wim Ruska steekt zijn arm omhoog. Hij is zojuist olympisch kampioen zwaargewicht geworden bij de Spelen van 1972 in München. Ruska zou ook goud behalen in de open klasse, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32