Afgang voelt als een klap in het gezicht voor Feyenoord Scorende De Zeeuw enig lichtpuntje bij dolend NAC Breda 30 SPORT EREDIVISIE Ricardo Kishna toont als eerste Ajacied tekenen van herstel in het duel met FC Twente: 4-2. Kort na een wedstrijd, als emotie en adrenaline nog om voorrang vechten, kan het best lastig zijn om de vinger precies op de zere plek te leggen. Het ontbreken van antwoorden na een nederlaag past echter wel goed bij dit Feye noord. Wanneer de ploeg draait en wint staan de Feyenoorders klaar om elkaar te overladen met complimenten. Maar na een wan prestatie staan veel spelers met hun mond vol tanden en regent het clichés. Feyenoord is nu een maal een ploeg van enorme golf bewegingen, zowel binnen als bui ten het veld. De start van het seizoen bracht Feyenoord in augustus in een diep dal, waar de ploeg eenmaal compleet wel sterk uitklom. De ongeslagen reeks die tussen eind september en half december in de eredivisie werd neergezet (negen wedstrijden, 23 punten) en de prestaties in de Europa League zorgden weer voor hoop in de Rot terdamse harten. Achteraf gezien is de zure neder laag bij PSV (4-3) vlak voor de winterstop een omslagpunt ge weest. Feyenoord worstelde sinds dien meerdere keren opzichtig met zichzelf en won in 2015 nog niet op vreemde bodem. Het ge lijkspel bij Ajax (0-0) voelde als een nederlaag, de verliespartijen tegen Heerenveen en Heracles als een klap in het soms onherkenba re gezicht. „Je kunt dit het beste maar af doen als een collectief falen", zei Fred Rutten in Almelo. „Ik heb er eerlijk gezegd geen verklaring voor." Als de trainer het duel met tv-beelden analyseert zal hij zien dat Feyenoord geen variatie en creativiteit liet zien, waardoor een oplossing uitbleef tegen het com pact en lange tijd verdedigend opererende Heracles. Feyenoord heeft geen verdedigers die inschuiven om een man meer te creëren en in Almelo was Colin Kazim-Richards opnieuw niet de kapstok waar Rutten het spel van zijn ploeg aan op kan hangen. De Turkse spits was onzichtbaar, net als veel van zijn medespelers. De tweede communicatiefout tus sen Terence Kongolo en doelman Kenneth Vermeer leidde op slag van rust de fraaie openingstreffer van Bryan Linssen in. En vijf mi nuten voor tijd keken alle Feye noorders toe hoe Thomas Bruns de 2-0 binnen kopte. De Rotter damse ploeg raakte tussen die twee treffers in via Lex Immers één keer de paal. Veelzeggend: Feyenoord schoot over negentig minuten gezien niet één bal tus sen de palen. Door de 2-0-nederlaag bij de greti ge nummer zestien van de eredivi sie heeft Feyenoord nu maar liefst twintig punten achterstand op koploper PSV. Het aantal verlies- punten staat op 28, aan het eind van de rit derde worden lijkt een hels karwei. Het vizier wordt op de volgende wedstrijd gericht. Donderdag zal de ploeg in Rome gesteund worden door ruim vijf duizend fans, die heel benieuwd zijn welke kant het opgaat met Feyenoord. Wordt het tegen AS Roma een nieuwe piek? Of zakt de ploeg van Rutten nog wat die per in het dal? Het antwoord volgt in Stadio Olimpico, van een ploeg die gekenmerkt wordt door ups en downs en in de eredivisie niet meer is dan een subtopper. AMSTERDAM - Hij is bepaald niet het braafste jongetje van de klas. Ricardo Kishna bezit een eigen willetje. Frank de Boer heeft dan ook zo nu en dan flink wat te stel len met de buitenspeler. Dat Kish na, als één van de eersten aan Am sterdamse zijde na de winterstop, tegen FC Twente iets wat op vorm lijkt toonde, zal De Boer evenwel flink opluchten. Met zijn twee treffers haalde Kishna gister avond Ajax als vanzelf uit een fa se van chagrijn en wanorde: 4-2. „Deze moesten we winnen", wist de man-of-the-match. „Het is zaak dat we stappen maken, elke week weer wat beter worden." Zelf is hij daar hard mee bezig. Als de kans daar is, traint hij extra. „Ik merk ook wel dat mijn spel vooruit gaat." In tegenstelling tot veel van zijn ploeggenoten voelt hij bovendien zelden of nooit pijntjes, liefst speelt hij altijd van begin tot eind. Het was weieens anders. Omdat De Boer, uit angst voor ge brek aan verdedigend evenwicht, het niet zag zitten zowel Anwar El Ghazi als Kishna gelijktijdig op te stellen. Kishna trachtte zijn trai ner te overtuigen dat hij móest spelen. Door hard te trainen. En anderen voor hem te laten praten. De twintigjarige Hagenaar heeft, met Mino Raiola als zijn zaak waarnemer, een flinke gebruiks aanwijzing. Raiola zit Ajax dicht op de huid. Maar, zegt Kishna, dat is Raiola. „En die is ook zelf ver antwoordelijk voor wat hij zegt." Ajax is daar echter bepaald niet blij mee. Kishna zelf maakt zich er niet druk om. „Zeker niet op dagen als deze, dat ik moet voetballen. Dan ben ik daar alleen mee bezig." Toch blijkt uit zijn afgemeten ant woorden dat er wrevel bestond. „Het gaat goed nu, we hebben er over gesproken." Kishna verklaar de zijn onvrede simpel. „Je wilt nu eenmaal altijd spelen." Of hij zijn in de zomer van 2016 aflopende contract zal verlengen, Kishna laat er niks over los. „Zo lang Ajax niets van zich laat ho ren, heb ik ook niets om over na te denken toch?" Kishna was als gezegd zondag de beste Ajacied. Met hem viel ook middenvelder Riechedly Bazoer op. Het aantal dissonanten was dit keer mini maal, iedereen wilde er voor knok ken. Verdedigend is het echter nog erg broos. Persoonlijke fouten van Kenny Te- te, Mike van der Hoorn en Niklas Moisander maakten dat Ajax lang in onzekerheid verkeerde of het al dan niet weer punten zou verspe len. Twee bevliegingen van Kish na zorgden er evenwel voor dat FC Twente de derde nederlaag op Dat kon er nog wel bij voor NAC na de week waarin technisch di recteur Graeme Rutjes opstapte en de KNVB een onderzoek start te naar het illegaal mee laten spe len van Milos Zukanovic. Voor dat vergrijp hangt NAC nog altijd een puntenstraf boven het hoofd. Typerend voor NAC was dat de ploeg nu eindelijk, na vier potjes zonder Bredase treffers, wel twee keer het doel trof maar toch ver loor. Van de 'Chinese Muur' die coach Robert Maaskant in de vorige duels met wisselend succes op trok, was op bezoek bij de club van de Chinese eigenaar Hui Wang weinig meer te bekennen. De defensie van NAC gaf in Den Haag veel te veel ruimte weg. Ei genlijk stonden de Bredanaars in het Kyocera Stadion de hele wed strijd lang onder druk. „We lie pen te veel achteruit", zei captain Dirk Marcellis. De enige die zich in positieve zin onderscheidde was debutant Demy de Zeeuw. De oud-interna tional, die het komende half jaar op amateurbasis voor NAC speelt, zette zijn ploeg twee keer op voor- sprong. Eerst mikte hij met bui tenkant rechts via de binnenkant van de paal raak. Na rust zorgde hij met een loepzuivere schuiver van buiten het strafschopgebied voor de 1-2. Daarmee liet hij op za terdagavond in Den Haag zien dat hij het voetballen nog niet ver leerd is. De Zeeuw was zelfs met afstand de beste NAC'er op het veld. Hij zorgde met zijn eerste treffer voor de eerste Bredase goals sinds 17 januari (1-4 tegen FC Zwolle) en strooide en passant met fraaie passes. „Ik ben tevreden over mijn eigen spel, maar ik baal wel dat we hier verloren hebben. De kansen die Guyon Fernandez (al leen voor de keeper na een pass van De Zeeuw) en Ruben Ligeon (bal op de lat bij een counter voor NAC) kregen, moeten er natuur lijk in. Dan winnen we hier ge woon." De Zeeuw, die een half jaar gele den bij Anderlecht zijn laatste of ficiële wedstrijd speelde, was zelf nauwelijks verbaasd over zijn uit- blinkersrol. „Wedstrijdritme? Ach joh, dat is hetzelfde als vorm. Ik had zelf al het gevoel dat ik fit was en dat bleek dus ook." Uiteindelijk waren de twee tref fers van De Zeeuw niet toerei kend. Uitgerekend oud-NAC'er Michiel Kramer zorgde er met twee doelpunten (de 1-0 en de 3-2 vier minuten voor tijd) voor dat de wedstrijd van De Zeeuw als nog de wedstrijd van Kramer werd. Tussendoor had ADO-invaller Xander Houtkoop, koud een mi nuut in het veld, voor de 2-2 ge zorgd toen Ten Rouwelaar een af standsschot van Dion Malone niet onder controle kreeg en Houtkoop de rebound binnen schoot. De manier waarop NAC dankzij De Zeeuw twee keer op voor sprong kwam biedt de Bredanaars desondanks enig houvast voor de nabij toekomst. De Bredase pa tiënt, die in de Hofstad nog erg pips oogde, toonde daarmee lich te tekenen van herstel. Het is niet veel, maar het is het enige dat de nummer zeventien van de eredivi sie op dit moment heeft. Chagrijn door Barry van der Hooft ALMELO - Er leiden vele wegen naar Rome, maar de route die Feye noord zaterdag koos bleek er één te zijn met een pijnlijke tussen stop. Bij de afslag Almelo zakte de ploeg van Fred Rutten niet voor het eerst door de ondergrens, waar na iedereen vooral zijn best deed de 2-0-nederlaag af te doen als een incident. De Rotterdamse hoofdper sonen schaarden het verlies bij Heracles onder de noemer offday en niemand kon een verklaring vin den voor de afgang. door Edward Swier 5000 Ricardo Kishna deelde FC Twente gis teren een kwartier voor tijd met de 4-2 de genadeklap uit. Daarmee teken de de aanvaller voor de 5000e treffer voor Ajax in de eredivisie. Een communicatiefout tussen Terence Kongolo (links) en doelman Ken neth Vermeer leidde de 1-0 in. foto Vl-images door Jan Martens BREDA - Hoeveel erger moet het in dit rampseizoen nog worden voor NAC? Voor het eerst sinds 25 okto ber (2-2 uit bij Vitesse) scoorden de Bredanaars zaterdagavond via de sterk debuterende Demy de Zeeuw twee keer in een competi tiewedstrijd. Het bleek niet ge noeg. In het laatste kwartier beslis te ADO de wedstrijd met twee doelpunten in Haags voordeel: 3-2. Voor het eerst sinds 25 oktober (2-2 uit bij Vitesse) wist NAC Breda het net weer twee keer te vinden Demy de Zeeuw foto Vl-images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30