2 3 totaal: 7* o qp totaal: 10 SPORT Tennis Nederlandse vrouwenploeg beleeft mager WK afstanden. Zeker in vergelijking met de prestaties in Sotsji in 2014. Medailles Nederlandse schaatssters De Zwitser Stan Wawrinka rekent in de finale van het ABN AMRO World Tennis Tournament afmetTomas Berdych: 4-6 6-3 6-4. MAANDAG 16 februari 2015 29 HEERENVEEN - Met het goud van Irene Schouten op het nieuwe WK-onderdeel massastart kreeg Thialf een mooie laatste wed strijd voorgeschoteld, met een winnares uit eigen land. De zege kon echter niet verbloemen dat het voor de Nederlandse vrou wen een mager toernooi was. Met nette resultaten van Carlijn Ach- tereekte en Marije Joling, maar zonder individueel goud. Net als in 2008 en 2012 overigens, maar toen was er in elk geval nog winst bij de ploegachtervolging. Dat onderdeel ging zaterdag ook de mist in. Het contrast met de Olympische Spelen een jaar geleden is groot. In Sotsji won de oranje vrouwen equipe drie keer goud, drie keer zilver en vier maal brons. Op dit WK bleef de oogst beperkt tot eenmaal goud, vier keer zilver en twee keer brons, maar dan inclu sief massastart. Heather Ri chardson (500 meter), Brittany Bowe (1000 en 1500 meter) en Martina Sablikova (3 en 5 kilome ter) gingen er met de hoofdprij zen vandoor en vooral de Ameri- kaansen waren in Heerenveen van een ander niveau. Voor Nederlands goud had eigen lijk alleen Ireen Wüst kunnen zor gen. Door het ontbreken dit sei zoen van Jorien ter Mors (over- traind) en Lotte van Beek (herstel lende van een kruisbandblessure) kwam het weer op de Brabantse aan. Wüst was dit weekeinde goed, maar niet supergoed. En keek daarbij nadrukkelijk in de spiegel. „Wedstrijden rijden vind ik het leukste dat er is, leuker dan trainen. Maar misschien had ik er gens een wedstrijd of twee moe ten skippen. Bowe en Richardson hebben het eerste blok wereldbe kerwedstrijden in Azië ook over geslagen en kijk hoe goed ze hier waren. Ikzelf kon de batterij maar opladen tot 80 of 85 procent." Wüst was vanzelfsprekend blij dat het niet andersom was: in So tsji teleurstellen en nu gloriëren. „Maar een troost is het niet. Ieder seizoen begin je op nul en ik kwam hier niet voor drie keer zil ver." De komende maanden gebruikt Misschien had ik ergens een wedstrijd of twee moeten skippen. ze om een driejarenplan op te stel len richting de volgende Olympi sche Spelen. In en na Sotsji werd veel gespro ken over de taak die Nederland zou hebben om andere landen naar een hoger niveau te brengen. Een aantal coaches pakte de hand schoen direct op. Marianne Tim mer van Wüsts Team Continu trok onder anderen de Tsjechi sche Karolina Erbanova en de Ja panse Nao Kodaira aan. Saillant: juist die vrouwen kaapten het brons voor de neus van hun Ne derlandse ploeggenotes weg: Er banova versloeg Wüst op de 1000 meter en Kodaira bleef Thijsje Oe- nema voor op de 500 meter. Die 'verloren' bronzen plakken waren minder pijnlijk dan het misgelopen goud voor Nederland op de ploegachtervolging zater dag. Bij Wüst, Marrit Leenstra en Marije Joling ging alles mis wat mis kon gaan in het onderdeel. Wüst startte te snel, Joling moest direct vol aan de bak om aan te klampen. Bondscoach Geert Kui per bereikte zijn schaatssters niet. En vervolgens besloot Joling om nog liefst anderhalve ronde op kop te rijden. Dat kwam het team duur te staan, ze moest lossen en Oranje kwam op de streep vier honderdsten tekort, Japan won. „Daar heb ik niet van geslapen", foeterde Wüst gisteren nog. „Maar ik mag hopen dat ik niet de enige ben. Het laatste woord is er nog niet over gezegd, maar voor nu wil ik er geen energie meer aan verspelen." Met de ploegachtervolging komt het ongetwijfeld weer goed. Min der eenvoudig is de oplossing voor de klassieke afstanden. Ri chardson en Bowe steken er ver bovenuit. En dat was voor Sotsji, misschien in iets mindere mate, ook al. 'Wat-als-denken' telt niet in sport, maar dat Team USA daar zo dramatisch presteerde, kwam het Nederlandse medailleklasse ment in elk geval niet slecht uit. Dat moeten Wüst en de rest koes teren als ze de jacht op de top drie van nu weer inzetten. De Nederlandse schaatsvrouwen hebben een matig WK afstanden gereden. Zeker in vergelijking met de Olympische Spelen, vorig jaar in Sotsji. Ireen Wüst (1000m) Ireen Wüst (1500m) Ireen Wüst (5000m) Irene Schouten Ireen Wüst (1000m) Ireen Wüst (1500m) Carlijn Achtereekte (5000m) Ploegachtervolging Irene Schouten (massastart) Jorien ter Mors (1500m) Ireen Wüst (3000m) Ploegachtervolging Marije Joling (3000m) Mariska Huisman (massastart) Margot Boer (500m) Margot Boer (1 OOOrn) Lotte van Beek (1500m) Carien Kleibeuker (5000m) *twee medailles zijn behaald op de niet-olympische massastart SOCHI 2014 een jaar van prooi tot jager In door Rik Spekenbrink Ireen Wüst 1 foto: H.H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29