Eigenwijze Turkse herder Ciko zit nog in zijn puberfase Muziek ran Fling vermijdt 22 ZEELAND Sharon Kovacs (24) laat zich niet zomaar sturen. Adviezen lapt ze aan haar laars als die een eigen visie in de weg staan. UITGELATEN In Uitgelaten zet de krant elke week een hond in het zonnetje die in een dierenasiel met smart wacht op een nieuw baasje. Vandaag: de Turkse herder Ciko uit het dierenasiel in Vlis- singen. Als de twee jaar oude Turkse herder Ciko ook maar ergens een interessant luchtje ruikt, wil hij erop af. Medewerkster Simone van Rand wijk van het asiel in Vlissingen moet moeite doen om hem weer mee te krijgen. De grote sterke herder is gewend om vrij los te lopen en zijn eigen ding te doen. Daarom is het vol gens de medewerkster niet altijd even gemakkelijk om hem jouw wil op te leggen. Het eigenwijze karakter stamt vol gens Van Randwijk af van de ge schiedenis van het ras. „Turkse herders werden oorspronkelijk ge bruikt om schaapskuddes te be schermen. Ze lopen dan ook vaak los en zijn erg zelfstandig, dat kun je bij Ciko ook zien." Als er een fietser langs rijdt kijkt Ciko geïnteresseerd op, om vervol gens zijn weg weer te vervolgen. „Op straat gaat hij prima met an dere mensen om hoor. Maar als hij in zijn eigen gebied is, wil hij vreemden wegjagen", vertelt de medewerkster. „Je ziet gewoon dat hij erg waaks is, dat zit in het ras. Als hij je kent en vertrouwt, is hij een heel lieve hond." Ciko zou dan ook niet in een rij tjeshuis passen. Volgens Van Randwijk zou hij dan naar iedere vreemde die voorbij komt blaffen. Hij is namelijk erg gesteld op zijn gebied. Ciko is eigenwijs maar kan nog veel leren omdat hij zo jong is. Eigenlijk zit hij nu in zijn puberfase Andere dieren zijn geen pro bleem volgens de medewerkster. Zo speelt Ciko weieens met een schaap dat bij het hek van zijn hok staat. De ideale omgeving voor de her der zou een vrijstaand huis met een grote tuin zijn. Een plek waar hij de ruimte heeft om zijn eigen ding te doen, maar ook een baasje heeft waarbij hij zijn energie kwijt kan. „Het is wel verstandig om een hek om je tuin heen te hebben, want Ciko kan uit zijn eigenwijs heid wel eens een uur wegblij ven", vertelt Van Randwijk la chend. „Maar hij kan nog veel le ren omdat hij zo jong is. Hij is ei genlijk in zijn puberfase", voegt ze eraan toe. Zo wilden een aantal medewer kers van het asiel Ciko 's avonds weer terug in zijn hok krijgen. De herder vond echter dat hij het plekje in zijn hok wel prima vond. Volgens Van Randwijk kre gen de medewerkers het uiteinde lijk voor elkaar om Ciko te lokken door middel van een spoor van brokjes. „Loop maar even mee naar zijn hok, dan kun je de waaksheid van Ciko zien", zegt de medewerkster als we weer terug zijn bij het asiel. Als de herder door de meta len poort van het verblijf is gelo pen, gaat hij tegen alle verwach tingen in rustig in de zon liggen. „Misschien kan jij hem wel mee nemen", zegt Van Randwijk vro lijk terwijl Ciko rustig van de zon geniet. Vorige week werd rottweiler Perra voorgesteld in deze rubriek. Helaas heeft het dierenasiel in Goes nog geen geschikt baasje voor haar ge vonden. Haar nieuwe album Sha des of Black ligt vanaf 3 april in de winkel en een internationale doorbraak ligt op de loer. Woensdag treedt ze op in 't Beest in Goes. Zes jaar geleden oordeelde het Rock City Institute in Eindhoven al na twee nummers dat ze daar aan de slag kon. Ze onderkenden haar muzikale talent. Vorig jaar had ze aan vier num mers op een debuut-cd genoeg om te kunnen afreizen naar festivals als Lowlands, Mundial, en North Sea Jazz. Zowel 3FM als Radio 6 Soul Jazz kwalificeerde haar als talent en het grote Warner Music label legde haar vast voor een volle dig album dat dit jaar in april ver schijnt. Een jaar dat overigens be gon met een Edison-nominatie Fling behoort inmiddels tot de vaandeldragers van de Ierse en Schotse folkmuziek uit Neder land. Van de oorspronkelijke zes- persoonsformatie is alleen oprich ter en uillean piper Evert jan 't Hart nog over. De continue kwali teitsverbetering bracht wisselin gen met zich mee. „Destijds wa ren we een echte amateurband. Groepsleden maakten andere keu zes, zoals een vaste baan die niet of moeilijk met meer optreden ge combineerd kon worden. Fling kwam uit Friesland, maar dat is al lang niet meer. Onze zangeres woont in Groningen, de violist in Amsterdam en de gitarist is zelfs een Vlaming", vertelt de doedel zak- en whistiespeler en enige in Friesland wonende muzikant. Fling heeft in de afgelopen jaren een speelniveau bereikt waar men in Ierland trots op kan zijn. Siard de Jong is een virtuoos op viool, bouzouki en whistles en voor beste nieuwkomer in 2014. Visitekaartjes zijn een ongepolijs te, donkere en doorleefde stem in een combinatie van pop, jazz en soul. Op het podium is ze een opvallende verschijning met ge millimeterd haar gehuld in een nepbontmuts met oortjes die haar de benaming 'Wolflady' op leverde. Dat is ook de titel van een intrigerende documentaire Pogingen om mijn stem te polijsten heb ik steevast afgeslagen. Dat was mijn stem net als gitarist Philip Masure een veelgevraagd (sessie)muzikant. Met de komst van zangeres Anne- marie de Bie staan de vocalen als een huis met haar krachtige, aan gename stem. Naast het bespelen van de uillean pipes ging 't Hart enkele jaren geleden over tot het zelf bouwen van zijn instrument. Inmiddels levert hij deze ook aan medemuzikanten en is daarmee over haar samenwerking met pro ducer en muziekveteraan Oscar Holleman die tijdens IDFA vorig jaar november in première ging. De vertoning van Wolflady gaat in Goes aan het optreden vooraf. Na het uitkomen van de EP My Love in mei vorig jaar buitelden de vergelijkingen over elkaar heen. Etta James, Billy Holiday, Nina Simone, Shirley Bassey, Beh Gibbons en Grace Jones om maar wat te noemen. Met even veel gemak passen daar stemmen bij van Amy Winehouse of de doorrookte contra-alt van Marian ne Faithfull. In elk geval stem men die een heftig leven kunnen vertolken. „Zingen doe ik al van af heel jong. Meestal als ik alleen was, teruggetrokken na weer een ruzie of straf." Van een stabiele gezinssituatie was geen sprake en ze was nogal rebels. „Zingen was een uitlaat klep voor alles waar ik tegenaan liep. Op m'n vijftiende besloot ik mee te doen aan Idols, maar lag er na een eerste auditie uit. Dat voelde als een afwijzing en een reden om muziek vooral voor me zelf te houden als iets heel per soonlijks." Dat veranderde toen dé autoriteit van dit instrument in Nederland. „Ik speel in een groep waar de overige instrumen ten goed en makkelijker gestemd kunnen worden. Met de pipes is dat een crime. Ik wilde een be trouwbaar instrument en de eni ge manier leek zelf bouwen te zijn." Fling houdt zich verre van het na spelen of kopiëren van deunen en I- Kovacs laat zich met niemand vergelijken door René de Dreu door Marius Roeting MIDDELBURG - Vier cd's in twintig jaar is geen overweldigende pro ductie. Maar het gaat het Neder landse Fling helemaal niet om kwantiteit, maar om kwaliteit. Die is in de afgelopen twee decennia onevenredig toegenomen. Woens dagavond brengen ze hun nieuw ste theatervoorstelling A sunny day in the rain in de Schouwburg in Middelburg. Sharon Kovacs De Nederlandse band Fling, vaandeldrager op het gebied van Ierse en Schotse folkmuziek, treedt woensdag op in Middelburg, foto Henk Bruyns. De grote herder Ciko is gewend vrij rond te lopen, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22