De Astrid had nooit op zee mogen zijn Buitrug in de Oosterschelde Thüringen Beierse Woud Opwarming van de aarde 4 en 5 Judolegend Wim Ruska Geïnspireerd door de recente terreur in Parijs pleegt een 22-jarige Deen twee aanslagen in Kopenhagen. Bij de Zuidpool kan elk moment een stuk ijs losscheuren zo groot als de provincies Utrecht en Gelderland samen. Editie: Walcheren Veel zon MAANDAG 16 februari 2015 257e jaargang nr. 39 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 KOPENHAGEN - De Deense politie tast nog in het duister over het motief van de 22-jarige Omar Ab- del Hamid el-Husein die dit week end een aanslag pleegde op een ca fé en een synagoge in Kopenha gen. Daarbij kwamen een Deense cineast en een joodse beveiliger om het leven. Vijf agenten raak ten gewond. De schutter werd uit eindelijk gedood door de politie. De Deense politie en veiligheids dienst hadden hem al langer in het vizier. Hij zou schuldig zijn aan verboden wapenbezit en be trokken zijn bij bendes. Volgens Deense media was hij nog maar twee weken vrij na een gevange nisstraf voor zware mishandeling. Of het gaat om een (teruggekeer de) jihadist, wil de politie niet zeggen. Hij had wel propaganda materiaal van jihadistische organi saties, zoals IS, in zijn bezit. Hij is waarschijnlijk geïnspireerd door de aanslagen in Parijs, op Charlie Hebdo en een Joodse su permarkt. Ook nu was een beken de cartoonist het vermoedelijke doelwit: Lars Vilks, die ooit Mo hammed afbeeldde als een hond. Vilks zat in het café waarop de 22-jarige schoot. Hij bleef onge deerd, maar een 55-jarige aanwezi ge werd gedood. Daarna koos de dader voor een synagoge. Hij schoot een Joodse bewaker dood. De Israëlische premier Netanya hu riep gisteren Europese Joden op te emigreren naar Israël. „Is raël is jullie thuis." Een Deense opperrabbijn reageerde gepikeerd: „Terreur is geen reden om naar Is raël te verhuizen." Ook in Nederland zijn de reacties fel. „We zijn meer gebaat bij maat regelen tegen antisemitisme, dan dat we met de staart tussen de be nen naar Israël vluchten", aldus oud-directeur van de Joodse be langenorganisatie CIDI Ronny Naftaniel. Toch zijn er in Neder land wel degelijk Joden die den ken aan vertrek, zegt zijn opvol ger Esther Voet van het CIDI. „Vooral jongeren vragen zich af of ze moeten blijven of weggaan." VLISSINGEN- Verkeerde vergunningen. Verlopen vergun ningen. Verkeerde vaarroute. En dan was de brandstoftank ook nog vervuild met water. Volgens de Ierse onderzoekers die de schipbreuk van het Zeeuwse tallship Astrid op 24 juli 2013 hebben onderzocht, mankeerde er van alles. Het schip had eigenlijk niet op zee mogen varen, omdat het niet voldeed aan de eisen van Solas, het internationale verdrag voor veiligheid op zee. Kapitein Pieter de Kam uit Kamperland bestrijdt in felle bewoordingen de conclusies van de Ierse onderzoekers. Ook de Nederlandse Scheepvaart Inspectie neemt op belangrijke punten afstand van het onder zoeksrapport. pagina 18/19 De Astrid nam onnodig risico Ik wil het zelf lezen Ik voel me echt niet schuldig Commentaar GOES - In de Oosterschelde ter hoogte van de Zeelandbrug is za terdagmiddag een buitrug gespot. Volgens Jaap van der Hiele van Eerste Hulp bij Zeezoogdieren is het zeer uitzonderlijk dat zulke walvissen in de Oosterschelde be landen. Van der Hiele zegt dat het er slecht uitziet voor het dier. „Als het niet terug in de Noordzee weet te komen, is het einde ver haal. Het zal voor even nog wel voedsel weten te vinden in de Oosterschelde, maar niet voor lan ge tijd." Eerste Hulp bij Zeezoog dieren overlegt met SOS Dolfijn en het ministerie over een red dingspoging. „Ik weet nog niet wat we kunnen doen, maar we la ten het dier niet aan zijn lot over", aldus Van der Hiele. „We gaan zeker iets proberen." Het dier is gisteren meerdere ma len gespot in de buurt van Katten- dijke, Wemeldinge en Yerseke. „Hij gaat dus de verkeerde kant op", stelt Van der Hiele. Kras.nl/53169 of bel 0900-96977ocPg door Freke Remmers pagina 2 en 3 'Opeens zat ik midden in film' Denen na aanslagen geschokt door Rob Paardekam DE STELLING Reageeroppzc.nl Ik heb niets met carnaval UW MENING 683 reacties Voor een topbaan is 178.00 euro te weinig Ontdek twee natuurrijke streken van Duitsland in één reis! 3-sterren hotel in Weimar en 4-sterren hotel in Waldkirchen Inclusief ontbijtbuffet Ook ideaal voor cultuur- en wandelliefhebbers Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1