Hoe is het om een serie moordenaar in huis te hebben? Jan en Sanne Terlouw weten het. Hans van Zon kwam jaren bij hen over de vloer. Vader en dochter schreven er een boek over dat donder dag ver schijnt. 66 Het gaat erom hoe het voelt wanneer je iemand als Van Zon in je omgeving hebt 66 Hij was behulpzaam. Als je met de kinderwagen het trapje af moest, hielp Hans meteen 10 VERDIEPING BOEK OVER HANS VAN ZON In huis met een serie moordenaar Lil Jan Terlouw Sanne Terlouw Al bij de eerste handdruk kreeg Jan Terlouw het ge voel dat er iets niet klopte aan Hans van Zon. „Zijn ogen stonden niet helemaal goed. Hij keek een beetje langs me heen", vertelt de oud-vicepremier voor D66. „Van het begin af aan wilden we absoluut niet dat hij alleen was met onze kinderen." Jan en Alexandra Terlouw woonden in de ja ren '60 met hun vier kinderen aan de Tol steegsingel in Utrecht. Zo kort na de oorlog was de woningnood hoog en van de gemeen te moest de familie een deel van haar huis verhuren. Maria - zo noemen Jan en Sanne Terlouw haar in het boek dat ze over Van Zon schreven - kreeg het souterrain toebe deeld. Haar nieuwe vriend was Hans van Zon, de man die jaren later zou worden ont maskerd als een seriemoordenaar, een 'beest mens' zoals kranten hem destijds noemden. Het boek begint met de eerste ontmoeting die de vader (Jan Terlouws alter ego Thijs) heeft met Maria's vriend. Direct zijn er twij fels. „Kun je na een handdruk al een com pleet oordeel over iemand hebben?", staat op de eerste bladzijde. De ontmoeting is deels fictie. Jan Terlouw (83) kan zich de eerste handdruk niet precies herinneren. Wel weet hij nog dat er meteen iets ontstond van wantrouwen. Zo'n erva ring met eerste indrukken had hij in zijn late re leven vaker. „Als commissaris van de ko ningin heb ik veel sollicitanten voor burge meestersposten op gesprek gehad. Als ze dan binnenkwamen en een hand gaven, betrapte ik me erop dat ik dacht: 'Ik weet het al'. In het gesprek probeerde ik dat gevoel onderuit te halen, maar meestal klopte het." Zo ging het ook met seriemoordenaar Hans van Zon, in het boek Frans van Manen ge noemd. Jan Terlouw worstelde ermee hoe hij met Van Zon moest omgaan. Enerzijds wan trouwde hij hem, anderzijds wilde hij hem een eerlijke kans geven. Het was tenslotte de vriend van Maria met wie de familie een vriendschappelijke relatie had. Dus was Hans welkom op verjaardagen en dronken ze regelmatig een glaasje. Het was een beetje de zoete inval in die tijd, herinnert oudste dochter Sanne (55) zich. „Al die politieke vrienden, er was altijd wat te doen." Maar in dat huis in Utrecht en in die tuin liep dus ook drie jaar lang een seriemoorde naar rond, alleen wist niemand dat. „Hans van Zon had ook heel leuke kanten", stelt Jan Terlouw. „Hij was spontaan, charmant en behulpzaam. Als je met de kinderwagen het trapje af moest, hielp hij meteen." Toch bleef de achterdocht, gevoed door kleinere en grotere voorvallen. De schrijvers bouwen de spanning op in het boek. De gebeurtenissen zijn vaak waar ge beurd. Zo was Maria erg vaag over het werk van haar vriend. Later bleek dat hij pornogra fische foto's verkocht. De familie ontdekte dat Van Zon een rijverbod had, maar toch in een auto reed. En hij kwam met de meest fantastische verhalen. Hij zou in de bij Har- melen verongelukte trein hebben gezeten en mensen hebben gered. Hij schermde met contacten met de CIA. Pas echt vervelend was de diefstal van 400 gulden aan buitenlandse valuta bij de fa milie Terlouw. „Dat was naar", vertelt Jan Terlouw. „Maar er stond tegenover dat hij het huilend vertelde en zei dat hij in geld nood had gezeten. Dus stap je eroverheen en zijn we niet naar de politie gegaan. Het was immers een vriend. Ik denk dat ik dat nu ook niet zou doen. Ik voelde me ook totaal niet bedreigd toen ik hem flink kapittelde. Later hoor je dat hij voor een paar tientjes een boer in Heeswijk heeft doodgeslagen." Achteraf heeft Jan Terlouw zichzelf verwij ten gemaakt. Wat als hij eerder naar de poli tie was gegaan, waren dan wellicht moorden voorkomen? „Ik heb het mezelf vergeven hoor. Wij zijn tenslotte geen rechercheurs. We kregen wel steeds meer wantrouwen. Het was een vreemde makker." Volgens Sanne Terlouw is dat gevoel het cen trale thema van het boek. „We wilden geen boek over Hans van Zon. schrijven. Dat is al zo vaak gedaan. Ook is het geen spannende whodunit. De lezer mag van ons meteen we ten wat er is gebeurd. Het gaat erom hoe het voelt wanneer je zo iemand in je omgeving hebt." Zelf kan Sanne zich niet veel herinneren van Hans van Zon. „Wel van de jaren '60, hoe vrij alles was en hoe idealistisch. Het touw tje hing nog uit de brievenbus, we maakten ritjes met de melkboer. Ik heb een heel veili ge jeugd gehad. We wilden in het boek ook een sfeertekening geven van de jaren '60." De oprichting van D66 komt aan bod, even als acties tegen plannen om de singels in Utrecht te dempen en het idee een weg aan te leggen dwars door het middeleeuwse Berg- kwartier in Deventer, waar Sanne nu woont. De gemeenschapszin was groot. „Daar fiets te die Hans van Zon doorheen", vertelt Jan Terlouw. De lust- en roofmoordenaar paste totaal niet in de sfeer van de jaren '60. Zijn arrestatie in december 1967 veroorzaakte een enorme schok in de samenleving en zeker bij de familie Terlouw. „Opeens stond de po litie voor de deur bij Alexandra, ik was niet thuis. De rechercheurs zeiden dat ze vast wist waarvoor ze kwamen, maar ze had geen idee. 'We komen voor Hans van Zon', vertel den ze. Dan schrik je je te pletter als je ie mand goed kent." Jan en Sanne Terlouw hebben tientallen boe ken op hun naam staan, maar pas nu, na vijf tig jaar, komen ze met het spannende ver haal uit hun eigen leven. Jan Terlouw: „In het begin wilden we er niet mee te koop lo pen omdat het griezelig was. Maar ook uit schuldgevoel: hadden we iets kunnen voor komen? Nu zijn bijna alle betrokkenen over leden wat het gemakkelijker maakt erover te schrijven." Sommige personages en situaties zijn 'om wille van het verhaal' verzonnen, maar de ro man is gebaseerd op eigen ervaringen. Voor al daarom trekken Jan en Sanne Terlouw veel aandacht met In huis met een seriemoorde naar. „Het is sensatie, je verzint het niet", zegt Jan Terlouw die tegenwoordig in Twello woont. Lezers zullen zich afVragen hoe zij zelf in deze situatie zouden hebben gehan deld. Of zoals vader en dochter schrijven in hun boek: 'Iedereen hoopt van zichzelf dat hij genoeg mensenkennis heeft om een ge woon mens van een moordenaar te kunnen onderscheiden'. Seriemoordenaar was kind aan huis bij Jan Terlouw door Berend van de Sande Sanne Terlouw Jan Terlouw Sanne en Jan Terlouw schreven samen In huis met een seriemoordenaar, foto Tom van Dijke Jan Terlouw en Sanne Terlouw - In huis met een seriemoordenaar. Uitgeverij De Kring, 16,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10