Geduld Oostburgse fotograaf beloond De betaalde dominee verdwijnt SERVICE 43 3D ni ken werk AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. Podium OOSTBURG - Het geduld van de Oostburgse fotograaf Louis Drent is beloond. Met een foto waarvoor hij anderhalf uur bezig is geweest tijdens zijn reis door Tanzania, heeft hij onlangs in Rotterdam de Benelux Fotowedstrijd 2014 ge wonnen in de categorie zoogdie ren. Drent, die is gespecialiseerd in het fotograferen van wildlife en daarin ook cursussen geeft, maak te november vorig jaar een foto- reis in het Oost-Afrikaanse land. Hij slaagde erin een beeld vast te leggen dat nog zelden is gefotogra feerd: agama hagedissen die een slapende leeuw opzoeken om in secten te vangen. Louis Drent is al vijftig jaar be roepsfotograaf. Hij is zeer verguld met de prijs, vooral omdat het een foto betreft uit zijn geliefde Afrika. Dominee Jeroen Syts- ma van de Kruis kerk in Middelburg brak afgelopen zon dag de staf over de achterblijvende betalingen van zijn gemeenteleden. Drie schrifte lijke oproepen ten spijt komen de schapen van zijn kudde te zuinig over de brug met de vrijwillige bijdrage. Sytsma behoort tot de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt (GKV). Dat hij ook al aan de bel moet trekken over de inkomsten, is een veeg teken. Ook daar vol doen gemeenteleden dus niet meer voetstoots aan hun geldelij ke verplichtingen. In de Protes tantse Kerk in Nederland (PKN) doet dat probleem zich al veel lan ger voor, wat leidt tot kerkslui ting. De dalende inkomsten, die het gevolg zijn van afnemend kerkbezoek en teruglopende le dentallen, leiden ook tot het ge staag krimpen van het aantal voor gangers. Het komt steeds meer voor dat meerdere gemeenten het met één dominee moeten doen. Zo besloten de Protestantse ge- meenten van Nieuwdorp Borsse- le, 's Heer Arendskerk en Lewe dorp onlangs om samen te gaan. Ook in de GKV is dat proces in Zeeland ingezet nu Brouwersha ven en Vrouwenpolder een domi nee delen. Het zal wennen zijn, maar de theologisch geschoolde, betaalde dominee verdwijnt. Dat proces verloopt snel. Heel veel dominees krijgen maar een aanstelling van bijvoorbeeld 50 of 70 procent. In de praktijk doen ze vaak veel meer werk dan op papier is aange geven, voor een schamel salaris. In bevindelijke kringen, waar de ontkerkelijking langzamer ver loopt, zal de goedbetaalde domi nee langer in stand blijven, maar elders is nu sprake van een gesta ge teruggang van het aantal ge meentepredikanten. Bankdirecteur Ruilof van Putten baarde drie jaar geleden opzien toen hij werd bevestigd als predi kant van de Protestantse gemeen te Sionskerk in Zwolle. Hij doet dat onbetaald, omdat hij immers nog een baan heeft. Van Putten volgt daarin de Bijbelse apostel Paulus. Die trok al prekend rond. Hij voorzag als tentenmaker in zijn bestaan. Een dominee die voor nop werkt, wordt daarom met het woord ten tenmaker aangeduid. Paulus zegt daarover in 2 Korinthe: „Wij zijn niet als zoveel anderen, die aan het woord van God willen verdie nen." ZATERDAG 14 FEBRUARI 2015 van de vloer ZATERDAG 14 FEBRUARI Goes Valentijnsdagfestijn met dinertje, film en live-muziek, Podium 't Beest, vanaf 18.30 uur Groede Concert Brugs Vocaal Ensemble, Grote Kerk, 20.00 uur Middelburg Een avondje met Dorus, Schouwburg, 20.00 uur Brassband Middelburg jaarlijkse uitvoe ring met thema filmmuziek, 't Spiegeltheater, 20.00 uur Optreden El Combo, De Spot, 21.00 uur Nieuw- en St. Joosland, Cabaret Harteveld en Fretz 'Kleur Be kennen', 20.30 uur Oostburg Toneel 'Eer de haan kraait', De Platte landers, Ledeltheater, 20.00 uur Rilland Harrie Jekkers en Jeroen van Merwijk,, 'Jekker en Jeroen' (try-out), Luctor et Emergo, 20.00 uur (uitv) Vlissingen Juke Joinits presentatie cd 'Heart on Fi re', De Piek, 21.00 uur Muziekoptreden No Point, Café De Concurrent, 22.30 uur Zierikzee Optreden Ensemble Les Amis, De Rode Kamer, 20.00 uur ZONDAG 15 FEBRUARI Middelburg Foyerconcert met Dies van den Berg, Stefan Knuijt, Martijn Wijsman en Rien Balkende 'Rachmaninovprogramma, Schouwburg, 13.00 uur Nederlands Studenten Orkest, Zeeuwse Concertzaal 15.15 uur Vlissingen Dance Big-band "The Evergreens", Atrium Ter Reede, 14.30 uur Zierikzee 'Warme Wanten': programma met ver halen en muziek, Stadhuismuseum, 14.00 uur Fizi Muziekmatinee met NoProblems, Podium De Weverij, 15.00 uur Zonnemaire Optreden Jazzclubmiddag met dixie- landband Jazzit, Proeflokaal d'Ouwe Smisse, 14.30 uur Winnende foto: Agama hagedissen zoeken slapende leeuw op om insecten te vangen, foto Louis Drent De Protestantse kerk in Lewedorp www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 98