Jihadisten durven niet te vertrekken uit kalifaat effeweg.nl BINNENLAND 9 Nederlandse jihadisten die het re gime van Islamitische Staat (IS) willen ontvluchten, doen dat on der meer niet vanwege de 'brute repercussies' die IS op deserteren stelt. De Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV) constateert dat de strenge controle op weglopers een van de mogelijke redenen is waarom de stroom terugkeerders van Syrië en Irak naar Nederland de laatste maanden opgedroogd is. Bekend is dat tientallen inter nationale strijders zijn geëxecu teerd toen zij uit IS wilden stap pen. Hoeveel Nederlandse jihadisten uit angst voor wraak aan het front blijven, kan de NCTV niet mel den. De anti-terreurautoriteit telt momenteel 120 Nederlanders 'met jihadistische intenties' die nog in Syrië en Irak verblijven. Deskundigen schatten het aantal jihadisten dat uitreist hoger in. Er zijn voor zover bekend 26 land genoten omgekomen en 35 jihadis ten naar Nederland teruggekeerd. Een jaar geleden keerden relatief veel jihadstrijders terug, maar in middels is dat niet meer het ge val. Een deel van de jihadisten die de autoriteiten wel in het vizier hebben, zou zich definitief geves tigd hebben in het kalifaat. Hoe veel is onduidelijk. Meerdere 'jihadgezinnen' hebben de afgelopen maanden pogingen gedaan om in het IS-territorium te gaan wonen. Het is 'waarschijn lijk dat ook enkele gezinnen met in Nederland geboren kinderen in Syrië of Irak verblijven', aldus de NCTV. Er zijn ook aanwijzingen dat uitgereisde Nederlandse vrou wen, zogenoemde 'jihadbruiden', in het kalifaat kinderen hebben gekregen en een gezin hebben ge sticht. Daarnaast zijn ook Neder landse minderjarigen op eigen houtje naar het strijdgebied ver trokken. Volgens de NCTV staat een vrij willig vertrek naar het kalifaat ge lijk aan aansluiting bij een terro ristische organisatie. De recht bank in Arnhem oordeelde deze week echter dat een reis naar Sy rië of Irak zonder duidelijk strijd- doel niet strafbaar is. www.effeweg.nl/wegener of bel 0529 - 46 96 67 Veelzijdig Polen 10 dagen va. 519 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Estland, Letland en Litouwen 11 dagen va. 769 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension PARELS VAN OOST-EUROPA! VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 Strijders in de laatste video van IS. De Franse inlichtingendienst onderzoekt of de persoon rechts, met de lichte bivakmuts, misschien Hayat Boumeddiene is, de echtgenote van terrorist Amedy Coulibaly. Die doodde begin dit jaar vier gijzelaars in een joodse supermarkt in Parijs. Zelf kwam Coulibaly ook om, toen een Franse elite-eenheid de supermarkt bestormde, foto HH door Niels Klaassen en Niki van der Naald Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Boedapest, Balaton en de Poesta 8 dagen va. 439 Verblijf in een 4* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Klooster Melk, Balatonmeer, stadstour Boedapest Krakau 'Florence van Polen' 8 dagen va. €449 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Krakau, Kasteel van Wawel, Auschwitz, Birkenau Rondreis Roemenië n dagen va. €449 Verblijf in 3*/4* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Sibiu, Brasov, Boekarest, Sighisoara, Karpaten Highlights: Torun, Warschau, Krakau, Auschwitz, Wroclaw Highlights: Poznan, Meren van Mazurië, Vilnius, Riga,Talllinn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9