PvdA bindt in na stevig psdebat 'Moderne jongeren zijn als Romeo en Julia' 66 Militaire training is minder belangrijk dan de 8 BINNENLAND IS-TRAININGSKAMPEN Onderzoekers geven voor het eerst een inkijkje in hoe terreurbeweging IS nieuwe 'moordmachines' opleidt. Bijna de hele dag was het in de Tweede Kamer de vraag wie als eerste met de ogen zou knippe ren: Kamp of PvdA-Kamerlid Jan Vos. Kamp heeft de gasproductie voor een half jaar terugge schroefd, maar wil in juni de han den vrij hebben om meer gas op te pompen als onderzoek uitwijst dat dat veilig en verantwoord is. Volgens Vos is nu al duidelijk dat dat niet het geval zal zijn. En dus wenste hij de toezegging van Kamp dat die de gaswinning über haupt niet meer opschroeft tot het eerder vastgestelde plafond van 39,4 miljard kubieke meter. 35 miljard kuub is wel het maxi mum, meende Vos. Toen hem duidelijk werd dat de minister van geen wijken wilde Het was de vraag wie als eerste met de ogen zou knipperen: PvdA-Kamerlid Vos of WD-minister Kamp weten - „Ik ben niet van plan in het wilde weg te besluiten", aldus Kamp - trok Vos aan de rem. De WD-bewindsman moet zich in spannen om de gaswinning terug te brengen 'tot het laagst mogelij ke niveau', maar behoudt de ruim te om over een klein half jaar op nieuw een besluit te nemen. Dat kan uitkomen op 35 miljard óf 39,4 miljard kuub gas, aldus Kamp. Vos werd getrakteerd op hoon van de oppositie. Hij probeerde vervolgens uit alle macht nog met D66, GroenLinks en VVD tot een breed gedragen oproep aan de mi nister te komen, waardoor de ver gadering enige tijd werd ge schorst. Dit overleg bleef vruchte loos. Eerder had Vos in navolging van zijn partijleider Diederik Samsom gezegd dat het 'ondenk baar' zou zijn dat na 1 juli meer gas wordt opgepompt dan in de eerste helft van het jaar. De PvdA stond de hele dag onder zware druk. Bijna de gehele Ka mer, behalve de WD, wil name lijk de gaswinning (op termijn) nog verder inkrimpen, naar in de buurt van 30 miljard kuub. Dat lijkt er voorlopig, ook financieel, niet in te zitten. Een grote groep Groningers woon de het debat in de Kamer bij. De emoties op de publieke tribune liepen soms hoog op; Kamervoor zitter Anouchka van Miltenburg moest meermaals ingrijpen om de gemoederen te kalmeren. NEW YORK - Dat rekruten die het wagen om een instructeur van Is lamitische Staat tegen te spreken of te negeren, koelbloedig worden onthoofd door medestrijders, was al bekend. Ook waren al berich ten doorgesijpeld over strijders, veelal uit Europa, die ten over staan van andere jihadisten wer den geëxecuteerd omdat ze bij voorbeeld clandestien een mobiel tje bij zich hadden. Pogingen om te vluchten uit een IS-kamp wo- ren door de terreurbeweging als hoogverraad gezien. Maar hoe het IS lukt om ondanks al die berichten en alle strijdge- weld van buiten nog steeds hon derden nieuwelingen op te leiden tot 'wrede terroristen', bleef voor de buitenwacht tot nu toe verbor gen. Dergelijk inzicht geven de Ameri kaanse onderzoeker Michael Weiss en publicist Hassan Has san, opgegroeid in een door IS overgenomen dorp, voor het eerst wel in hun net verschenen boek Inside ISIS: the Army of Terror. Het tweetal sprak via plaatselijke con tacten met tachtig IS-strijders die allemaal gedrild en ideologisch ge schoold waren in de tientallen trainingskampen die IS heeft op gezet. „Wie eenmaal kiest voor het kamp van IS, kan niet meer te rug", aldus de schrijvers. Volgens Weiss is de terroristische organi satie doodsbenauwd voor spion nen en andere overlopers die een inkijkje kunnen geven in hoe IS rekruteert en drilt. De training kan twee weken tot een paar maanden of zelfs een jaar duren. Pas als de rekruten 'ge slaagd' zijn, mogen ze naar het front. Tot die tijd worden ze bij voorbeeld wel bij checkpoints aan de grenzen van het kalifaat neer gezet. Het grootste misverstand over de trainingskampen is dat de jonge mannen die er klaargestoomd worden niet meer dan wat schiet oefeningen en fysieke trainingen krijgen. „Militaire training is min der belangrijk dan de ideologi sche en religieuze scholing", con- ideologische en religieuze scholing cludeert Weiss. Hij en Hassan la ten jihadisten aan het woord die omschrijven hoe ze van vaak hele maal niet zo radicaal gelovig of zelf niet-gelovig eerst geestelijk werden 'afgebroken'. Alle ideeën van anderen over de islam wer den verworpen en als recente be denksels afgewezen. Vervolgens werden ze religieus 'weder opge bouwd'. Nieuwelingen worden in het be gin dag in dag uit volgepompt met oude religieuze teksten en ko ran-verzen. Vervolgens krijgen ze in de loop van hun 'ontwikkeling' tot volwaardig IS-strijder steeds meer vrijheid om ook recente pu blicaties en handleidingen van IS-voorgangers tot zich te nemen. Met deze teksten worden de voor buitenstaanders gruwelijke daden gericht tegen 'kufars' (ongelovi gen) gerechtvaardigd. Zoals een van de strijders aan de onderzoe kers uitlegde: „Doodslag, kruisi ging en onthoofding staan ge woon in de Koran en in de Soen- na (de manier waarop de profeet Mohammed zelf de islam beleef de, volgens de overlevering, red.). Het is geoorloofd." Ook het 'bezitten' en verkrachten van minderjarige seksslavinnen is een praktijk waarvoor IS regels heeft opgesteld. Weiss en Hassan spraken een jonge strijder, gewor ven via social media, die trots zijn seksslaaf op foto's liet zien. Haar verkrachten is op religieuze gron den toegestaan, verklaart de strij der: „Als ze een maagd is, kan hij (zijn meester) gemeenschap met haar hebben, meteen nadat hij be zit van haar genomen heeft. Als ze niet maagd is, dan moet haar vagina eerst worden gezuiverd." Het Zuidelijk Toneel hield het on derzoek in aanloop naar en als 'voeding' voor de liefdesklassieker Romeo Julia, die 12 maart in Til burg in première gaat. De resulta ten zijn verwerkt in de Kaart van de Liefde die vanaf vandaag op de gelijknamige website te vinden is. Nog wat bevindingen: zo'n 15 pro cent van de jongvolwassenen biecht op vreemd te gaan. En zo'n driekwart van de ondervraagden zegt kinderen te willen. Verklaringen bij de cijfers worden er in het onderzoek niet gegeven. Dat was ook niet de bedoeling, zegt de Vlaamse theatermaker en regisseur Lucas de Man (33). „Wat in zijn algemeenheid opvalt, is dat we een generatie hebben met een romantisch ideaal van een eeuwigdurende relatie, waarin je nooit iemand bedriegt. Het toont de zoektocht naar zekerheid om dat we in een tijd leven dat alles mogelijk is. Mensen willen niet fa len, ze willen controle." Die controle vertaalt zich, zegt hij, in het 'liefdesbeeld'. Zo ver kiest bijvoorbeeld ruim 60 pro cent de liefde boven de carrière. De Man: „Dat we romantisch zijn en dat we het gevoel hebben dat het goed is en altijd goed zal gaan, vind ik heel mooi. Dat is po sitief. Maar we doen het uit angst." Overigens blijken de Zeeuwse jongvolwassenen het meest romantisch. Net als Limbur gers gaan zij ervan uit dat ze met hun huidige partner samen oud worden. Daarvan blijken ze in de noordelijke provincies het minst overtuigd. In Noord-Holland en Groningen hebben ze gemiddeld wel weer de meeste bedpartners. De onderzoeksresultaten zijn 'ver werkt' in de personages in Romeo en Julia om een eigentijdse draai aan het stuk te geven. De Man: „Zij die geloven in de firn, zij die zich willen binden of juist niet. We hebben een Romeo en Julia die hunkeren naar liefde, maar het belangrijkste is dat ze niet bang zijn." De bezoekers aan de voorstelling krijgen 'een bood schap' van De Man: „Wees niet bang om te falen. Want wie daar voor bang is, faalt per definitie." Het onderzoek is verricht in sa menwerking met Avans Hoge school, Parship.nl, omroep BNN en onderzoeksbureau Dynamic Concepts. Televisieprogramma 'Spuiten en Slikken' besteedt op 3 maart aandacht aan het onder zoek. De geheimen van 'het leger van de terreur' door Laurens Kok DEN HAAC - Lang lag de PvdA giste ren in het debat over de gaswin ning in Groningen op ramkoers met het kabinet. Uiteindelijk schrokken de sociaaldemocraten er voor terug om WD-minister Henk Kamp van Economische Zaken nu al te verbieden de gaskraan na 1 juli weer verder open te draaien. door Niki van der Naald Michael Weissonderzoeker Minister Kamp kijkt naar de publieke tribune waar bij het begin van het de bat Groningers het Gronings volkslied zongen, foto Phil Nijhuis/HH door Hein Eikenaar TILBURG - De helft van de jongvol wassenen is tevreden met hun seksleven.Dit blijkt uit een lande lijk onderzoek naar liefde en sek sualiteit onder 4.000 jongvolwasse nen van 18 tot 35 jaar, dat de afge lopen maanden is gehouden op ini tiatiefvan een toneelgroep. Het Zuidelijk Toneel liet een landelijk onderzoek uitvoeren naar liefde en seks bij jongvolwassenen Zeeuwen en Limburgers gaan er het meest vanuit samen met de huidige partner oud te worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8