Scanshop Tragel scant voor Dow Laag opgeleide jongeren vallen buiten de boot Dorpshuis Binnendéur opent in april deuren 66 Mensen uit Hulst en Kloosterzande gaan ook met lijn 10 naar bezoekuur van het ziekenhuis 66 Scholieren moeten met de bus op school kunnen komen. Daar staan we als B en W voor 28 ZEEUWS-VLAANDEREN BUSVERVOER Volgens de nieuwe dienstregeling rijdt lijn 10 in maart niet meer van Kloosterzande naar Hulst. Een ramp! Woning door brand verwoest in Westdorpe Alle documenten die bij chemie bedrijf Dow nodig zijn voor de aanvraag van een toegangsbadge, worden naar de Scanshop ge bracht. Deze week waren dat al 280 pakketjes papier. „Ik ben er trots op dat we dit voor Dow mo gen doen", zegt medewerker Edwin van 't Gilde. „Want het is echt een grote klant en iedereen doet zijn uiterste best." Edwin werkt bij de Scanshop sinds de opening afgelopen voorjaar en doet zijn werk nog steeds met veel enthousiasme. De Scanshop is een vorm van dagbesteding voor mensen met een verstandelij ke beperking en anderen, die een afstand tot de arbeidsmarkt heb ben. De papieren voor Dow wor- De jongeren (tussen 16 en 27 jaar) komen van praktijkscholen, mid delbare scholen voor speciaal on derwijs of van de laagste mbo-op- leiding (niveau 1). Het gaat bij voorbeeld om jongeren die licht verstandelijk beperkt zijn, sociale problemen hebben en al vaker zijn uitgevallen zijn op school. Voorheen kon een deel van deze jongeren in een sociale werk plaats terecht. Anderen werden opgevangen in begeleide werktra jecten. Deze voorzieningen zijn wegbezuinigd of nemen geen nieuwelingen meer aan. Jongeren krijgen ook moeilijker toegang tot een mbo-opleiding op niveau 2. Dit is de minimale vereiste is voor de arbeidsmarkt (de startkwalificatie). Voorheen kon iedereen aan die opleiding be ginnen, maar door overheidsmaat- den van nietjes ontdaan, inges- cand en krijgen een nummer. In een lijst wordt bijgehouden wie welk document heeft gescand. De medewerkers nemen hun werk erg serieus, je kunt een speld ho ren vallen. „Af en toe is het nog even zoeken", zegt begeleidster El len Bokmans. Ze kijkt met Petra van Drongelen mee, omdat de scanner een ge kreukt vel papier niet wil lezen. „Het is heel anders dan wat we normaal doen, maar erg leuk", vindt ook Petra. Er zijn op dit mo ment twee documentscanners, waardoor het werk voor Dow wordt verdeeld onder de zes me dewerkers. Iedereen heeft een 'Dow-dag' en de rest van de week worden foto's, dia's negatieven en documenten gescand voor particu lieren en andere bedrijven. „Het is nog even aftasten hoeveel er el ke week binnenkomt en of we op de lange termijn misschien een derde scanner nodig hebben", zegt Ellen. „Hoe meer hoe beter" roept Edwin enthousiast. regelen moet je sinds kort min stens vmbo hebben. Wie dat niet heeft, moet slagen voor een toets om toegelaten te worden. De jongeren zijn zonder een start kwalificatie op de arbeidsmarkt bijna kansloos, omdat er nauwe lijks banen zijn waar geen of wei nig scholing voor nodig is. De vier Zeeuwse praktijkscholen, middelbare scholen voor speciaal onderwijs en mbo-school Scalda (samen goed voor ruim 1500 leer lingen) maken zich grote zorgen over deze kwetsbare jongeren. De scholen vrezen dat in Zeeland jaarlijks ongeveer 150 leerlingen thuis komen te zitten. Een werkgroep maakt samen plan nen om de jongeren op te vangen. De leden denken aan een soepe ler overgang van vmbo naar mbo. Ook willen ze de jongeren vroe ger in beeld hebben en begelei den. Daarnaast verkennen ze mo gelijkheden van programma's waar zorg en onderwijs gecombi neerd worden, voor jongeren die het niet redden op school. Eind maart moet er een plan liggen. KLOOSTERZANDE - Voor Karin Bak ker zou het een ramp zijn als lijn 10 over drie weken niet meer rijdt. Bakker rijdt vijf keer in de week met de bus van Kloosterzan de naar Hulst naar haar werk als kantinemedewerkster bij het Rey- naertcollege. Rond 8.00 uur stapt ze op de Huls- terweg in Kloosterzande in en om 13.15 uur stapt ze op de Zand straat in Hulst weer in een bus van lijn 10 om naar huis te gaan. ,,'s Morgens is het druk met scho lieren, maar ook 's middags is de bus vaak bijna vol. Met scholieren die maar een paar uur les hadden, maar ook een paar mensen die zo als ik naar Kloosterzande gaan. Meer mensen nog stappen in om naar het bezoekuur in het Terneu- WESTDORPE - Een woning aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe is gis teravond vroeg door brand volle dig verwoest. Niemand raakte ge wond. De bewoners waren niet thuis. De eerste melding van de brand kwam rond kwart voor ze ven. Bij aankomst van de eerste brandweerwagen, uit Westdorpe, was die al uitslaand. De blusgroep Sas van Gent heeft het vuur ook bestreden, en een hoogwerker en waterwagen uit Terneuzen zijn in gezet. Er was geen houden meer aan. Het huis kan als verloren wor den beschouwd. Het dak is inge stort. De oorzaak van de brand is in onderzoek bij de politie. zense ziekenhuis te gaan", weet Karin Bakker. Ook volwassenen pakken regelma tig de bus naar Hulst maar de meeste passagiers in de bus zijn scholieren. Rond acht uur rijdt lijn 10 door Kloosterzande. Hij stopt er op vier plaatsen. De Montana (15) moet naar de praktijkschool in Hulst en de één jaar oudere Ma- non naar het Reynaertcollege, ves tiging Gildestraat. Beide meiden stappen op aan het Poolsplein in Kloosterzande en moeten in Hulst van het busstation aan de Zandstraat nog vijf tot tien minu ten lopen naar school, maar dat doen ze liever dan fietsen. „Als de bus in maart niet meer gaat, zal ik wel moeten", bromt Manon. Olaf (13), die aan de Hulsterweg opstapt, vindt het niet zo'n pro bleem om te fietsen. „Ik ben net ziek geweest, anders was ik van daag gaan fietsen. Het zou wel ba len zijn als de bus straks niet meer gaat, want dan moet mijn moeder me brengen en halen als het slecht weer is." Er zitten donderdagmorgen een kleine twintig passagiers in de bus naar Hulst. Weinig, oordeelt chauffeur Casper Kesteloo uit Middelburg. „Meestal is het druk ker, ook met mooi weer als van daag." De reden weet hij niet, De afgelopen maanden mochten inwoners van de gemeente Hulst ideeën voor de naam inzenden. De naam Binnendéur werd inge zonden door Louisa Schaut-Kint uit Kloosterzande. Het verwijst naar een voormalig kerkpad, dat vanaf de kerk aan de Groenendijk richting halverwege de Clooster- straat liep. Het kwam ongeveer uit op de huidige locatie van het maar ook op de terugweg is het aanvankelijk rustig. Als Kesteloo vertrekt vanaf het busstation aan de Zandstraat stapt geen enkele passagier in. „Normaal is dat toch vaak een mannetje of acht." Na de rotonde bij Terhole stappen twee dames in, die er niet aan moeten denken om vanaf volgen de maand met de fiets te moeten. De Poolse Ania vindt haar werk bij Pabo in Walsoorden 'veel te ver' om met de fiets naar toe te gaan. En naar Scalda in Terneu zen is echt te gek vanuit Terhole of Kuitaart, stelt Hannelore (17), die een opleiding voor onderwijs assistente volgt. „In de zomer zou ik misschien nog kunnen fietsen, maar meer dan twintig kilometer in de winter..." In Kloosterzande stappen vervol gens op de Hulsterweg vijf en op het Poolsplein zeven mensen in de bus. Het blijft daarmee minder druk dan gewoonlijk, zegt chauf feur Casper. Maar als in Vogel waarde en Zaamslag nog wat pas sagiers instappen, heeft lijn 10 een heel behoorlijke bezetting. „Er zijn heel wat lijnen met min der passagiers." dorpshuis. Dat pad werd in de volksmond d'n binnendéur ge noemd. Op 17 april wordt het dorpshuis officieel geopend. De werken aan het dorpshuis zijn in volle gang. Het komt in de voor malige Sandeschool aan de Pas toor Smuldersstraat. Het project had nogal wat voeten in de aarde. De dorpsraad stapte uit onvrede over de gang van zaken uit de klankbordgroep, 'omdat al hun ideeën opzijgeschoven werden'. Ook zag de dorpsraad niets in een onafhankelijke beheerder die door de gemeente naar voren werd geschoven. Het dorpshuis kost in totaal zo'n 220.000 euro. Zonder lijn 10 niet op tij dop school of werk Petra van Drongelen en haar collega's van de Scanshop van Tragel Zorg zijn trots dat ze voor Dow Benelux mogen scannen, foto Peter Nicolai door Sophie Stockman TERNEUZEN - De Scanshop van Tra gel Zorg heeft er een grote op drachtgever bij gekregen: de mede werkers scannen sinds deze week documenten voor Dow in Terneu- zen. door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Zo'n 150 kwetsbare Zeeuwse jongeren dreigen jaarlijks buiten de boot te vallen, omdat er geen geschikte banen voor ze zijn. door René Hoonhorst Karin Bakker, passagiere lijn 10 door Bob Maes KLOOSTERZANDE - Het dorpshuis in Kloosterzande heeft Binnendéur als naam gekregen. Die werd geko zen uit 94 inzendingen. Diana van Damme, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69