;vy," 1 1 'Poetin misleidt de wereld 'Poetin vindt zichzelf een tsaar Kakdametje li ■- 11 IN HET NIEUWS 5 winterdeukje? utoschadeteam. nl 1 Anna Sjtsjerbakova (22) moeder „Van de overeenkomst ben ik eer lijk gezegd niet op de hoogte, maar ik begrijp hoe dan ook niet waarom we daar vechten. Poetin kennende zal de oorlog niet snel ophouden, want hij heeft zich aan geen enkele handtekening gehou den. Het zou misschien simpeler zijn de regio's Donetsk en Loe- hansk af te staan, maar waar ein digt het? Poetin heeft de Krim ook al ingepikt. Met het verdrag van vandaag misleidt Poetin de wereld, hij zal zijn gedrag niet ver anderen. Het doet me iedere dag weer pijn het nieuws te zien. En zolang de separatisten steden in het oosten van het land kunnen veroveren, vrees ik dat ze ook tot Kiev kunnen oprukken." PUNTEN AKKOORD FERRY MINGELEN „Het is goed dat er een bestand is gekomen. President Porosjenko heeft zich waardig gedragen en ge daan wat hij kon. Maar tegelijker tijd is het een staakt-het-vuren dat de rebellen de kans geeft om te hergroeperen. Want natuurlijk vertrouw ik Poetin niet. Hij pro beert nu een imago op te bouwen van vredesstichter, maar Poetin heeft zo zijn eigen 'mondiale mis sie'. Dit is misschien slechts een heel kleine stap naar vrede. Poe tin wil de Navo verzwakken, ver volgens Europa en daarna de VS. Vanuit een soort schizofrenie be schouwt hij zich als een tsaar die verloren gegane Russische bo dem weer kan laten terugkeren naar het moederland." Wat is dat toch, tussen pre mier Rutte en de opposi tie? Hun de bat over de aanpak van de ter reurbestrijding wordt een ware prestigestrijd. 'Nationale veilig heid is een zaak die boven de partijen uitgaat', zei Rutte deze week in de Kamer, maar hij weet inmiddels wel beter. Roe mer (SP), Buma (CDA) en Pecht- old (D66) vallen Rutte nu al we ken fel aan omdat hij sinds de aanslagen in Parijs te weinig extra zou doen. De toon wordt feller. Het kan een gevoelig on derwerp worden in de verkie zingscampagne. 'Natuurlijk speelt de partijpoli tiek een rol. En de premier wil het gewoon niet toegeven als ze gelijk hebben', merkte Van der Staaij (SGP) in de wandelgang op. Kernvraag is of de politie en de veiligheidsdiensten voldoende capaciteit hebben om eventuele terreurdaden hier of in het bui tenland te voorkomen. Is er vol doende mankracht om alle ver dachten in de gaten te houden? Zelfs de haast vergeten dieren- politie speelt ineens een bijrolle tje. Het was slechts een voor zichtige suggestie van de WD, maar de PW reageerde furieus. Blijf van het laatste paradepaard van PW-Kamerlid Dion Graus af! In 2010 werd de droom van deze superdierenvriend werke- lijkheid. In ruil voor de PW-steun aan zijn kabinet, be loofde Rutte maar liefst 500 spe ciale fulltime bestrijders van dierenmishandeling. Deze ani mal cops verdwenen weer even snel toen het kabinet Rutte ge vallen was. Er bleven slechts 160 'taakaccenthouders' over, ge wone politiemensen die partti me ook op het dierenwelzijn toezien. Veel tijd hebben ze daar in de praktijk niet voor. WD-Kamerlid mevrouw Telle- gen suggereerde deze week dat deze taakaccenthouders ook De aanpak van de terreurbestrijding kan een gevoelig onderwerp worden in de verkiezingsstrijd wel wat beters te doen hebben, zware misdaad of jihadstrijders oppakken of zo. Maar voor Graus weegt het dierenleed zwaarder. 'Dat Haagse kakdame tje heeft duidelijk nooit de geur van een mishandeld overleden paard geroken.' Het kakdametje laat het nu verder graag over aan WD-minister Opstelten. Rutte en Opstelten gaan onder druk van de oppositie toch be kijken of politie en veiligheids diensten voldoende capaciteit hebben voor hun taken. Ja, voor alsnog wel, extra geld is niet no dig, houdt Rutte ondertussen vol. De oppositie gelooft hem niet, zij beroept zich op vertrou welijke gesprekken met functio narissen van de politie en de in lichtingendiensten. Die wil ze nu ook in het openbaar horen, in de (ijdele) hoop dat die het kabinet ook in het openbaar dur ven tegen te spreken. Dat gaat nogal ver, in feite is het een mo tie van wantrouwen. Rutte waarschuwt de oppositie op zijn beurt dat ze geen spreek buis moet worden van de dien sten. Als je een organisatie vraagt: knelt het?, dan krijg je natuurlijk als antwoord; ja het knelt. De uitkomst van het on derzoek komt 'over enkele we ken', verzekerde de premier. 'Dat zouden zomaar 5 weken en 1 dag kunnen worden', scham perde Pechtold, met een scherp oog op 18 maart, de verkiezings datum. 0/ c dal Oftó weAÉ OftzócJhéaM* ié. VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 akkoord tekst en foto's Joost Bosman Onmiddellijk en vol ledig staakt-het-vu- ren, dat zaterdag 23.00 uur (Ned. tijd) ingaat. Terugtrekking alle zware wapens. Een bufferzone van zeker 50 kilometer voor artilleriesyste men van 100 milli meter of meer, van 70 kilometer voor meervoudige raket systemen en van 140 kilometer voor de zwaarste raketsys temen. Effectief toezicht op staakt-het-vuren en de terugtrekking van zware wapens. De Organisatie voor Vei ligheid en Samenwer king in Europa (OV- SE) voert dat uit. Vanaf de eerste dag dat zware wapens worden teruggetrok ken, begint dialoog over lokale verkiezin gen. Voor speciale delen Donetsk en Loehansk geldt de Oekraïense wet voor tijdelijk zelfbestuur. Mensen die betrok ken waren bij 'ge beurtenissen' in Do netsk en Loehansk, worden niet ver volgd. Ze hebben recht op amnestie. Armen en andere be- hoeftigen hebben veilig toegang tot hu manitaire hulp. Die hulp wordt onder in- Igor Krizjanivski (50) landschapsarchitect ternationaal toezicht veilig opgeslagen en verdeeld. Volledig herstel so ciale en economi sche banden met re gio's waar is gevoch ten. Terugtrekking alle buitenlandse gewa pende eenheden, wa pens en huursolda ten. Hervorming van de grondwet. Eind dit jaar moet een nieu we wet aanvaard zijn. Belangrijk daar in is decentralisatie en invoering van wet ten die de speciale status van de regio's Donetsk en Loe hansk garanderen. L j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5