Fotogenieke dames op de Vroongronden 'Vriendin bracht drugs naar de gevangenis' Leerlingen ontwerpen productief gebouw 66 Bij het Zierikzeese Stadhuismuseum ontbreekt tot nu toe elke prikkel tot ondernemerschap 28 SCHOUWEN-DUIVELAND MUSEUMPERIKELEN Het Stadhuismuseum krijgt zeven ton, sommige musea krijgen een beetje, twee andere helemaal niks. Inzameling voor muziekshow op het Havenplein Dat moet ook, want de dieren lo pen in natuurgebieden die soms ook vrij toegankelijk zijn voor mensen, zoals de Vroongronden tussen Haamstede en Renesse. Daar zijn geen hekken die de mensen scheiden van de dieren. Zo'n twintig jaar geleden begon De Reus met het houden van koeien in de natuurgebieden. De koeien zijn belangrijk voor het on derhoud. Ze houden het gras kort en voorkomen dat de gebieden he lemaal dichtgroeien met struiken en bomen. Voor de koeien is het gebied ideaal. Groot genoeg (het gebied op de Vroongronden is bij voorbeeld 200 hectare) om vol doende eten bij elkaar te scharre len. Ze eten grassen en kruiden en dat maakt volgens De Reus de smaak van het vlees zo goed. Want de Herefordkoeien zijn vleeskoeien. Ze lopen het hele jaar buiten en zien nooit een stal. „Ze kalven zelfs buiten, dat doen ze alleen. Ik ga in de kalvertijd Op de akker natuurlijk wel iedere dag kijken of alles goed is, maar er zijn eigen lijk nooit problemen. Ze zijn ook nooit ziek, dus antibiotica krijgen ze niet." Hoewel de dieren zich zelf uitstekend kunnen redden, gaat De Reus zeer regelmatig kij ken of alles goed is. Daarvoor is het belangrijk dat de dieren hem wel herkennen en naar hem toe komen. Dat zit wel snor, zo blijkt als hij de koeien roept op de Vroongron den. Bij de eerste keer fluiten gaan alle koppen omhoog. Nog even roepen en de dames komen op een holletje naar hem toe. En niet alleen de koeien reageren want op een drafje komen ook de pony's aangesneld die in het ge bied lopen. Ook zij hebben in de gaten dat de boer altijd wat lek kers (brokken) bij zich heeft. Herefordkoeien zijn geen snelle groeiers. De dieren zijn al drie jaar voor ze groot genoeg zijn voor de slacht. Het vlees verkoopt De Reus vanuit zijn kaasboerderij in Nieuwerkerk. ZIERIKZEE - 'Een ratjetoe' noemt voorzitter Luitzen Bijlsma van de Vereniging Musea Schouwen-Dui- veland (VMSD) de gemeentelijke subsidieregeling voor de grote en kleinere musea in deze regio. Zo kan het Stadhuismuseum tot nu toe rekenen op steun van circa zeven ton per jaar. De gemeente zuiverde het tekort van 37.433 eu ro over 2014 daarbovenop zelfs nog aan. Niet verwonderlijk dat directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk zich daar eerder al kri tisch over uitliet. „Wij moeten al les verdienen via de kassa's." Zijn drukst bezochte museum van Zee land moet het doen met jaarlijks 4800 euro stimuleringssubsidie van de gemeente. Vijf van de acht bij de VMSD aange sloten musea krijgen een gemeen telijke subsidie variërend van 4961 tot 18.848 euro. Het Cameramu seum in Zierikzee en het Brouws Museum krijgen geen enkele struc turele bijdrage van de gemeente. Het Brouws Museum weet zich nog gesteund door bijdragen van- uit het bedrijfsleven. Voor het Ca meramuseum is het zeer de vraag of het kan blijven voortbestaan na dat ook het verzoek om een groei- subsidie van €3000,-- door de ge meente is afgewezen. Volgens voorzitter Bijlsma van de VMSD stoelt dat grillige subsidie beleid voor een deel op de erfenis uit de tijd dat er nog zes gemeen ten waren. Hij zou het best an ders willen zien, maar voelt er toch weinig voor specifiek over geld met de vuist op tafel te slaan bij het gemeentebestuur. „Mocht de gemeente echter toch kiezen voor harmonisatie dan zullen wij als vereniging natuurlijk graag aanschuiven om te adviseren." Anderzijds zijn er volgens hem wel meer mogelijkheden om de ei- landelijke musea te versterken. Ze ker met de op handen zijnde ver zelfstandiging van het Stadhuis museum Zierikzee ziet de VMSD hier gouden kansen. Volgens Bijlsma voelt de vereni ging zich sterk gesteund door de gemeenteraad die ervoor pleit di rect de samenwerking tussen Stadhuismuseum en de overige musea in gang te zetten. Dit in te genstelling tot het advies van kwartiermaker Albert Scheffers. Dat gaat uit van eerst verzelfstan digen en pas in een tijdsbestek van vier of vijfjaar doorgroeien naar een gezamenlijk kennis- en expertisecentrum waar alle mu sea iets aan hebben. Bijlsma benadrukt dat de acht be trokken musea de afgelopen jaren immers al samenwerken bij de aanpak van promotie en publici teit, het gebruik van de Schou- wen-Duiveland Pas, afspraken met de VW en bij het afstem- BOEK STICHTING VRIENDEN VAN HET STADHUISMUSEUM ZIERIKZEE - Zierikzeeënaar Jaap Roskam probeert een Nederlands talig muziekprogramma naar Zie rikzee te halen. Hij is een actie begonnen om 15.000 euro in te zamelen. Voor dat geld zou een omroep met het televisieprogramma naar Zierik zee komen. Een show, zoals 'Tros Muziek feest op het Plein', is een oude wens van de Zierikzeese winke liersvereniging OVO. Roskam zegt dat zijn actie daar los van staat. Onder meer via zijn website zierikzee-monumenten- stad.nl is Roskam al langer bezig met de promotie van de stad. Zo mocht hij geen drugs gebrui ken, moest zich regelmatig bij de reclassering melden voor drugs controle en kreeg een enkelband. Tijdens die controles bleek bij her haling dat de veroordeelde dealer softdrugs gebruikte. Gisteren ver telde hij tegen de Middelburgse rechters dat hij het heel moeilijk vond om te stoppen met drugsge bruik. Voor hij werd opgepakt ge bruikte hij al heel stevig en tij dens zijn verblijf in de gevange nis is hij daarmee doorgegaan. Hij zei dat hij de softdrugs wekelijks liet aanvoeren door zijn vriendin zodat hij vervolgens 'constant' kon roken. Toen hij hoorde dat hij in aanmerking kwam voor ver vroegde vrijlating probeerde hij te stoppen, maar dat lukte niet. Daarnaast bleek dat hij ook na ver loop van tijd niet meer verscheen op zijn afspraken bij de reclasse ring en ging hij slordig om met zijn enkelband. Uitspraak 26 februari. Met hun ontwerp dingen ze mee naar de Technasium Top Award 2015. De vier, Bohdi de Braban der, Sebastiaan Pahnke, Feyo Ko renhof en Sanne Reintjes, hebben de interne schoolcompetitie al ge wonnen. Op woensdag 25 februa ri 2015 nemen deze scholieren van Havo en VWO2 deel aan de regiofmale in de Avans Hoge school van Breda. Dat is de laatste halte vóór de landelijke finale. Het viertal wordt begeleid door de docenten Addie Berrevoets en Jaap Schotemeijer. Het ontwerpen van het gebouw gebeurt in opdracht van de 'groe ne' hogeschool Vilentum in Ale- mere. Het winnend ontwerp wordt echt gebouwd in Dronten. Bij hun ontwerp moeten de leer lingen gebruik maken oplossin gen uit de natuur, bijvoorbeeld door te kijken naar de energie huishouding in termietenheuvels. Dit jaar doen 75 scholen met ruim 5000 leerlingen mee aan de Technasium Top Award. Groot verschil in bij dragen voor de musea door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - Ze zijn majes tueus aan de ene kant, maar heb ben aan de andere kant ook wel iets schattigs met de wilde krulle tjes op de kop. De Herefordkoeien van André de Reus uit Nieuwer- kerk zijn fotogeniek. „En het zijn heel vriendelijke dieren", vertelt De Reus. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? door Ali Pankow 'De kajak van Zierik en andere ver halen' is een uitgave van de Stich ting Vrienden van het Stadhuismu seum. De Vrienden zetten zich met dona ties en acties in om bijzondere ac tiviteiten en projecten van het Stadhuismuseum te steunen. Het boek is vanaf vandaag te koop bij de balie van het Stadhuismu- Luitzen Bijlsma seum en bij Boekhandel De Vries in Zierikzee. De verkoopprijs is €19,95; Vrien den van de stichting en vrijwilli gers van het museum krijgen 10 procent korting. In een wisselexpositie t/m 30 sep tember zijn in het Stadhuismu seum de in het boek beschreven objecten uit het depot te zien. MIDDELBURG - Een oud-inwoner van Vlissingen moet terug de ge vangenis in, zo vindt officier van justitie Gunnar van der Hofstede. Want deze 30-jarige A.T. mocht de gevangenis veriaten omdat hij ak koord ging met een aantal beper kende voorwaarden. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE-Vier leerlingen van de Technasiumopleiding van de Pon tes Pieter Zeeman hebben een ge bouw ontworpen dat energie pro duceert. André de Reus staat op goede voet met zijn Herefordkoeien. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53