f Johnson 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Geranium Johnson's Blue is een ooievaarsbek die lange tijd tot het stan daardassortiment van el ke tuinarchitect behoorde. Pas vrij recent werd hij overvleugeld door andere variëteiten. De nu immens populaire Geranium Rozanne zou je kunnen omschrijven als de Johnson's Blue van de 21e eeuw. Hij mag dan achterhaald zijn, dat is geen reden Johnson's Blue uit de tuin te gooien. Het is nog altijd een goede tuingeranium, met een bloemkleur die dicht bij blauw in de buurt komt. Hoewel alle gera niums een zweem van paars in de bloemen hebben. De bloemen van Johnson's Blue zijn, net als die van opvolgster Rozanne, steriel en dat geeft een extra lange bloeitijd. Normaliter verwelkt een bloem na bevruchting, het heeft dan im mers geen zin meer langer door te bloeien. Maar steriele bloemen staan als het ware vruchteloos te wachten op het insect dat er ooit in zal slagen hen te bevruchten. Vandaar die lange bloeitijd. Arthur Johnson (1873-1956) woon de en tuinierde in Wales. Hij was leraar, fotograaf en tuinboeken- schrijver en verzorgde jarenlang een tuinrubriek in The Times en in The Sunday Times. Zijn belang stelling ging veel verder dan ooie vaarsbekken. Zo zijn struiken als de roodbloeiende brem Cytisus Johnson's Crimson en Ceanothus A.T. Johnson naar hem genoemd. Er zijn ook nog steeds planten in cultuur die weliswaar zijn naam niet dragen - zoals Geranium en- dressii Rose Clair en Daphne cneo- rum Eximia - maar die wel door hem zijn geselecteerd. Cytisus Johnson's Crimson is nog altijd te krijgen, maar je komt de struik niet vaak meer tegen. Er wordt in tuinen überhaupt weinig brem meer geplant. Brem past niet bij de huidige mode van siergrassen en vaste planten. Ook Ceanothus A.T. Johnson zie je niet vaak. Het is een blauw- bloeiend struikje, dat in Engeland vaak wordt aangeplant, maar bij ons niet helemaal winterhard is. Er was in Nederland een tijd dat mensen een Ceanothus naast de voordeur plantten. Maar die mode raakte al in onbruik na een paar niet eens zo heel strenge winters. Geranium endressii Rose Clair is nog altijd populair. Het is een goe de bodembedekkende tuingera nium, met een grote massa zacht groen blad en helderroze bloe men. Grote vlakken van de plant zijn niet opwindend, maar je kunt de geraniums afwisselen met hos- ta's en varens. Geranium Rose Clair doet het in de zon en in de schaduw. Daphne cneorum Eximia is een struikje dat niet hoger wordt dan 30 centimeter en dat in maart, april en mei overdekt is met geu rende, dieproze bloemen. Het wordt meestal in de rotstuin ge- Van de gewaagde warmro- de bekleding van de 7850 zou Jan des Bouvrie zelf rode koontjes krijgen De internationale meubel- merken lijken weer posi tief. Geen voorzichtigheid meer in de stands, met slechts een aangepaste va riant van een goed scorend meubel, maar geheel nieu we collecties banken, fauteuils en veel ac cessoires. Op de beurs in Keulen klinkt bijna een zucht van verlichting. Franse merken zien voor het eerst een markt in Duitsland en veroveren de beursvloer met hun jonge ontwerp. Intussen draait de ge vestigde orde ook weer beter, gezien de to renhoge stapels met orders op de tafels. Meubelmerken herpakken zich en doen weer waar zij voor zijn opgericht: de woon- liefhebber inspireren met goede meubels en vernieuwende accessoires. Soms op een heel nuchtere manier, zoals bij de Neder landse meubelproducent Arco. Op grote lichtbakken staat in hoofdletters: 'We are Arco. We make tables'. Duidelijk! Andere merken schudden de glitter uit hun collectie en gaan terug naar de basis. Zoals het Duitse Schönbuch - dat vorig jaar uitblonk in styling - met een trendy stand in de fleurige stijl van designduo Scholten Baijings. Dit jaar zijn hun pro ducten voor de entreehal opvallend basic. Het past in de huidige tijd, waarin we kie zen voor tijdloosheid en kwaliteit, onderge bracht onder de naam normcore. In Keulen en Parijs zien we dat blond, onbewerkt hout heeft afgedaan. Donker ge beitste meubels zijn terug Ceanothus A.T. Johnson. Een explosie van kleur door Renske Schriemer en Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50