'Eerste stap is gezet' 'Ik vertrouw Rusland niet' 1Donbass is ons territorium 4 IN HET NIEUWS TOP MINSK beschouwing Grenscontrole door Kiev en grotere autonomie voor oostelijke regio's lijken illusies. Daders MH17 niet vrijuit Vandaag op NPO Radio 5 Nostalgia t BERLIJN - Met een wankel akkoord hopen westerse leiders het ge weld in Oekraïne voorlopig te hebben gestopt. Na liefst 17 uur van onderhandelingen in de Wit-Russische hoofdstad Minsk werd gistermorgen een wapenstil stand overeengekomen. Angela Merkel, de Duitse bonds kanselier, zette in Minsk al haar politieke prestige op het spel in een laatste poging om Vladimir Poetin, de pro-Russische rebellen in Oost-Oekraïne en de Oekraïen se president Petro Porosjenko tot een wapenstilstand te bewegen. Samen met Francois Hollande, de Franse president, móest de kanse lier gisteren wel met een resultaat naar de EU-top in Brussel kun nen afreizen. Waren de gesprek ken mislukt, dan was het vooruit zicht van een 'totale oorlog' in Eu ropa reëel. Dat resultaat kwam er na buitengewoon moeizame on derhandelingen, waarin Vladimir Poetin - na de recente successen van de Moskou-gezinde rebellen - achterover kon leunen. Over de haalbaarheid van het ak koord bestaan grote twijfels. Daar voor lijkt op de grond de onderlin ge haat te groot. Bovendien zijn bewapende milities actief, die al leen aan de eigen commandanten verantwoording afleggen. Een eer der akkoord, uit september vorig jaar en eveneens in Minsk geslo ten, werd onmiddellijk geschon den. Als de wapens vanaf zater dagnacht inderdaad zwijgen, is dat een grote opluchting voor de burgers van Oost-Oekraïne. Verder is het akkoord een neder laag voor Merkel en een overwin ning voor Poetin. Merkel en haar minister van Buitenlandse Zaken, Frank Walter Steinmeier (SPD), erkenden dat wat hen betreft de uitkomst van de besprekingen mi nimaal is. „Wij hadden meer ge wenst", zei Steinmeier. Merkel waarschuwde: „We maken ons geen illusies." Onderdeel van het akkoord is een grondswetswijziging, die de 'volksrepublieken Donetsk en Loe- hansk' binnen Oekraïne meer au tonomie moet geven. Het centraal gezag in Kiev moet dan de contro le over de grens met Rusland her stellen. Door dat gebied komen nu dagelijks Russisch wapentuig en 'vrijwilligers' Oost-Oekraïne binnen. Nog gisteren zouden tien tallen Russische pantservoertui gen de grens zijn overgestoken. Het is zeer de vraag of die grotere autonomie, waar Poetin op aan dringt en waar veel politici in Kiev op tegen zijn, er komt. Ook een mogelijke controle door Kiev van de grens lijkt eerder een illu sie dan een concreet voornemen. Rebellen zeiden niet van plan te zijn de wapens neer te leggen. Veel hangt af van de vraag of pre sident Porosjenko het akkoord thuis kan verdedigen. Nog meer hangt af van de ware intenties van Poetin. Wil de Russische pre sident, onder druk van westerse sancties en de dreiging uit de Ver enigde Staten met wapenleveran ties aan Kiev, werkelijk vrede? Of werpt Poetin met Minsk-2 een nieuw rookgordijn op? INWONERS VAN KIEV GEVEN HUN MENING De daders van de aanslag op MH17 vallen niet onder een amne stieregeling die in Minsk is afge sproken. Dat heeft de Oekraïense president Porosjenko premier Mark Rutte gisteren in Brussel ge garandeerd. Nabestaanden van de slachtoffers van de ramp reageer den 'vooralsnog opgelucht' op die garantie. De Stichting Vliegramp MH17 eiste gisteren opheldering over de in Minsk overeengeko men gratieregeling, die stelt dat misdaden in Donetsk en Loe- hansk niet vervolgd worden. Oppositiepartijen willen wel we ten of Rusland dezelfde garantie kan geven als Porosjenko. baltseve Donetsk Tsjachtarsk Roman Agafonov (28) ingenieur „Mijn verwachtingen waren laag gespannen, dus was ik natuurlijk blij dat er nu een akkoord ligt. Rusland vertrouw ik niet. Ik ben geboren in Transnistrië (een deel van Moldavië dat zich in 1992 met hulp van Rusland afscheidde, red.). Daar is het conflict 'bevro ren' en er is niets goeds uit voort gekomen. Het lijkt op de situatie in de Donbass. Er wordt veel be loofd en er komt vrede. Maar mijn schooldiploma dat ik daar heb gehaald en mijn paspoort worden nergens erkend. Dat Kiev volgens het akkoord moet betalen voor het leger en de pensioenen van de autonome Donbass, vind ik verwerpelijk. Ja, ik overweeg te vertrekken uit Oekraïne." Svetlana Korobkova (50) bibliotheekdirectrice „Ik heb de overeenkomst vluchtig doorgenomen op internet en ik wil heel graag geloven dat dit het einde van de oorlog betekent. En er zijn nu ook kansen: de Russi sche en de Oekraïense websites geven vrijwel dezelfde informatie over de gesloten deal. De eerste overeenkomst van Minsk is mis lukt, en we kunnen alleen maar hopen dat deze deal wel stand houdt. Porosjenko heeft onder de gege ven omstandigheden alles gedaan wat hij moest doen. Hij heeft mijns inziens een vredesovereen komst bereikt en de belangen van de staat niet verkwanseld. De Donbass is ons territorium, het zijn onze mensen." A Luister vandaag tussen 7:00 -18:00 uur 747 AM, Digital Radio+, kabel of online via www.nporadio5.nl BRUSSEL - Complimenten, kussen, felicitaties en blije gezichten. On danks de onzekerheid over de im plementatie en duurzaamheid van het akkoord van Minsk is er hoop in Brussel. Een zichtbaar ver moeide Angela Merkel en Francois Hollande werden giste ren na hun marathonoverleg met Vladimir Poetin door hun 26 EU-collega's in Brussel met egards ontvangen. Ook de Oek raïense president Petro Porosjen ko gaf acte de présence. Merkel stelde bij aankomst nuchter dat 'de gewichtige woorden nu daden moeten worden'. Volgens Hollan de 'garandeert het akkoord niet dat het blijft'. Premier Mark Rutte zei onder de indruk te zijn van Merkels 'inzet, onverdroten, dag in dag uit' om een diplomatieke oplossing voor het conflict in Oost-Oekraïne te vinden. Het is echter nog te vroeg om te denken over het verlichten van sancties te gen Rusland, zei hij. „De eerste stap is gezet, veel hangt nu af van de vervolgstappen." De 'buiten landchef van de EU, Federica Mo- gherini, zei voorstellen in te zul len dienen om de overeengeko men afspraken te monitoren. „De Europese Unie moet op een posi tieve wijze een bijdrage leveren. De Poolse 'president van Europa' Donald Tusk zei dat hoop essen tieel maar niet genoeg is. „Ik heb met Angela Merkel gesproken en mijn gevoel zegt dat we extreem op onze hoede moeten zijn." Poetin wint met wankel door onze correspondent Wierd Ouk Krasnoarmiisk REGIO DONETSK Volnovakha REGIO tOEHANSK Loehansk Horlivka Stanytsia Loehanska 0 Krasny Loetsj Crashsite MH17 OEKRAÏNE Marioepol 0 Novoazovsk ZEE VAN AZOV RUSLAND 25 km Frontlijn overeengekomen in Minsk in september 2014 Gebied ondercontrole van rebellen (februari 2015) Bufferzone van zeker 50 tot 70 km voor zware wapens Top 2QO van de Jaren 60 door onze correspondent Petra Janbroers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4