WONEN 3 VRAAG ANTWOORD Hond plant noot Zwam om stam Parapluplant VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. Een ongeduldige vrouw! Zo is de mail van A. Willemsen ondertekend. En dat is niet het enige vermakelijke in het epistel. Zo plantte de hond des huizes - ja, u leest het goed - ooit een walnotenboom. „Ik dacht eerst dat het onkruid was, trok het met noot en al uit de grond. Maar er zat echt een noot aan. Ik heb de spruit in een pot gestopt, het jaar erop liep hij uit en vervolgens maar een plek in de tuin gegeven. De boom is nu 6 jaar, wanneer komen de walnoten? „Geënte notenbomen geven vaak na vijfjaar vruchten", vertelt Romke van de Kaa. „Bij zaailingen kan het langer duren. Een van mijn eigen zaailingen Walnotenboom: geduld is nodig. gaf pas na tien jaar vruchten. Boven dien hebben zaailingen vaak kruisbe stuiving nodig om goed te dragen. Het is daarom te hopen dat er een andere walnoot in de buurt staat." Om de tuin van J. Kornegoor staat een taxusheg. „Rondom de stam be gint een zwam te groeien. Die ver stikt de struik, waardoor deze dood gaat. In de tuin hebben ook al enkele rododendrons het loodje gelegd. Hoe kan ik deze zwam bestrijden?" „U kunt de zwam niet bestrijden", zo heeft Romke van de Kaa slecht nieuws te melden. „Waarschijnlijk zijn de groeiomstandigheden voor taxus en rododendron ongunstig. De planten verzwakken, waarna de zwam zich op de stam vestigt. Dat is dus eerder gevolg dan oorzaak. Waar schijnlijk staan uw struiken te nat. Probeer de drainage te verbeteren." F. van Ravenstein heeft een paraplu- plant die mooi bloeide, tot 1.80 me ter. „Sinds een tijd verschrompelt hij, wordt niet hoger dan 90 centimeter. Hij staat in kleikorrels en heeft vol doende water. Wat gaat er fout?" „Het blijft gissen. Te veel zon? Te veel kunstmest", probeert Romke van de Kaa. „Wellicht te lage luchtvochtig heid? Ik zou het eens proberen met echte aarde in plaats van kleikorrels." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Jo Vos-Harpe in haar appartement dat ruim van opzet is, opdat zij zich goed met haar rollator kan voortbewegen. Leendert Potter (97) fietst zo'n zes kilometer per dag op de hometrainer. In de brasserie in de 'plaza' is iedereen welkom, ook mensen van buiten Willibrord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47