Proef Randstad met hypotheken geslaagd Orderportefeuille voor woningbouw gedaald 2 WONEN 0 Bij de proef van uitzendorganisa tie Randstad om mensen met een flexibel arbeidscontract mak kelijker in aanmerking te laten komen voor een hypotheek, kwa men afgelopen jaar ruim 400 aanvragen binnen. Negentig mensen hebben een benodigde perspectiefverklaring gekregen. Randstad is tevreden en gaat verder met het initiatief. Hypotheekverstrekker Obvion had toegezegd flexkrachten een hypotheek te verstrekken als Randstad een verklaring zou ge ven met de verwachting dat zij in de toekomst tenminste hun huidige inkomstenniveau kun nen handhaven. Dit papiertje vervangt de werkgeversverkla ring, die nodig is voor een hypo theek. Voor de proef met de hypotheek waren 10.000 medewerkers van Randstad aangeschreven. Het ging om flexwerkers die min stens een jaar werkte voor de uit zendorganisatie. Het is voor mensen zonder vast contract nog altijd erg moeilijk om een hypotheek af te sluiten en een huis te kopen. Op het gebied van woningbouw hadden bedrijven in december nog voor 7,2 maanden aan op drachten op de plank liggen, tegen 7,6 maanden in november. De daling, die zich concentreert bij de grote bedrijven, volgt nadat de orderportefeuille woningbouw in de voorgaande maanden juist was gegroeid. Dat meldde het Economisch Insti tuut voor de Bouw (EIB) deze week. „Dit kan een rimpeling in de vij ver zijn. Het gaat om één maand. Daar kunnen geen vergaande con clusies aan worden verbonden", zegt een woordvoerder van het EIB. „We gaan er nog steeds van uit dat de woningbouwmarkt de komende maanden verder aan trekt." In de utiliteitsbouw (kantoren, scholen en ziekenhuizen) bleef de orderportefeuille stabiel op 7,1 maanden. In de grond-, water- en wegenbouw groeide de orderpor tefeuille met 0,2 maand tot 5,6 maanden. Per saldo nam in de gehele bouw de orderportefeuille met 0,2 maand af tot 6,7 maanden. CÉ UÜ DC Een trappenhuis zo modern dat het veel weg heeft van het Guggenheim in New York, een 'plaza' als kloppend hart en badkamers waar het licht vanzelf aanfloept als je binnen loopt. De 62 senioren van Verpleeghuis Willibrord op de Bachtensteene in Middelburg genieten van hun nieuwe onderkomen. door Elian van 't Westeinde De gemeenschappelijke ruimten van Verpleeghuis Willibrord op de Bachtensteene in Middel burg zijn hedendaags ingericht en van alle gemakken voorzien. En achter de voordeuren van de appartementen zorgen de bewo ners voor hun eigen sfeer. Jo Vos-Harpe (82) redt zich goed met haar rolla- tor in de brede gangen van het verpleeghuis. Ze heeft net de krant bij haar buurvrouw achter de deurknop gestopt, die lezen ze samen. Haar vuile was staat in een roze katoenen zak voor de deur, klaar voor de wasserij. In haar zonnige zit-slaapkamer staan her en der foto's. Van Jo als bruid naast haar bruidegom en kiekjes van hun 25-jarige bruiloft. Op de ronde eettafel staat een boeket kunstbloemen. „Fantasiebloe- men. Ik heb één echt plantje. Dat gaat nu weer opnieuw bloeien." Ze wijst op een witte Kalanchoë. „Drie jaar geleden mocht ik geen trappen meer lopen na een operatie aan mijn knie. Daarom moest ik gelijkvloers wonen. Zo kwam ik bij Willibrord." Alle 39 appartementen in Verpleeghuis Willi brord hebben dezelfde indeling. Meteen achter de voordeur is een ruime, brede gang. Daar staat een keukenblok met rondom het aanrecht veel kastjes. In de aangrenzende zit-slaapkamer zitten ramen van vloer tot plafond. Meteen naast deze kamer is een ruime badkamer. Zelfs als twee medewerkers de bewoner helpen met douchen, lopen ze elkaar niet in de weg. Ook hier weer veel bergruimte met links en rechts van de wastafel lades en legkasten. Onder de wastafel is ruimte voor een rollator. Aan weers zijden van het toilet zitten steunen. En natuur lijk hangt in elke badkamer in dit huis een noodbel, een koord met de rode ballen. Net als de indeling is ook de stoffering van alle appartementen identiek. Het schilderwerk en de gordijnen zijn olijfgroen. De linoleumvloer een tintje lichter. Eén wand heeft een lambrise ring met daarboven behang. De verdere inrich ting is aan de bewoners zelf. „Vlak voor de verhuizing heb ik heel veel spul len opgeruimd", vertelt Jo. „De familie heeft een deel meegenomen en er is veel naar drum korps Juliana gegaan. Ze kwamen het met een aanhanger ophalen. De eettafel met stoelen heb ik meegenomen. Het bankje, het dressoir en de televisie zijn nieuw. Ook de schemerlamp is nieuw. Die heb ik nodig om te lezen en te hand werken, want boven de tafel hangt geen verlich ting." Jo heeft het prima naar haar zin in Willibrord. Hoewel het uitzicht vanuit haar oude kamer haar beter beviel vanwege de mensen die ze op straat zag. Nu kijkt ze uit op de omsloten tuin waar in de winter niet veel gebeurt. Toch ver veelt ze zich niet. Voor de maaltijden gaat ze naar de brasserie beneden. Het 'plaza' waar ie dereen welkom is, ook mensen van buiten Wil librord. Straks wandelt ze naar de kapsalon op de bovenste verdieping. En verder doet Jo zo veel mogelijk mee met activiteiten in het huis. „Maar sjoelen en poortenspel niet, want daar van krijg ik pijn aan mijn armen." Als buurman Leendert Potter (97) zijn voor deur opent, stroomt een zee van licht hem tege moet. „Ik heb een zonnig huis. Daar heb ik ex pres om gevraagd. Prachtig mooi. Ik ben d'r gröös op. En dan die douche. Zie je dat het licht vanzelf aangaat?" Elke middag haalt Leendert zijn vrouw op die in een van de drie groepswoningen woont aan de andere kant van het gebouw. „Beseffen doet ze het niet meer", zegt hij. „Maar samen doen we aan alle activiteiten mee. Dan komt ze on der de mensen. We zijn al zeventig jaar samen. Ik wil haar niet in de steek laten. Gelukkig wo nen we onder hetzelfde dak." De eikenhouten meubels van het echtpaar zijn over twee kamers verdeeld, vertelt Leendert. „Ik de stoelen, zij de bank. Ik het wandmeubel, zij de vitrinekast met haar verzameling pop pen. In het oude Willibrord woonden we sa men. Overdag ging mijn vrouw naar de huiska mer en 's avonds haalde ik haar op. Dat was zwaar. Zoals het nu is, gaat het goed." Elke zaterdag heeft Leendert een vast loopje naar de stad. Op de markt haalt hij vers fruit. Verder gebruikt hij de maaltijden in de Brasse rie. Behalve als zijn dochter en haar gezin op be zoek zijn. „Ze brengt alle boodschappen mee van huis. Met de magnetron warmen we het eten op. Ze weet dat ik graag Indisch eet. Als zij er is, eten we gezellig met zijn vieren aan deze tafel." Zolang het gaat, doet Leendert zoveel mo gelijk zelf. „Om fit te blijven doe ik elke och tend mijn oefeningen. En ik fiets zo'n zes kilo meter per dag op de hometrainer die in de ge meenschappelijke ruimte staat. Verder lees ik veel. Om bij te blijven kijk naar alle actualitei tenprogramma's op tv. Ook stofzuigen doe ik zelf. Kijk maar, daar staat mijn stofzuigrobot." 1 1 1 1 LU f tl Senioren genieten van Verpleeghuis Willibrord Jo Vos-Harpe (82) moest na een operatie gelijkvloers wonen. Zo kwam zij bij Willibrord terecht, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46