If Vogels van vlas We spotten ze in Parijs, in de stand van Thomas Eyck. Hij werkt al lang met Chris- tien Meindertsma, die onlangs voor het tex tielmuseum in Kortrijk vogels van linnen maakte, gevuld met vlaszaad. Meindertsma gebruikt al langer vlas van haar eigen akker in de Noordoostpolder. Daarmee ontwierp ze lampen, kleden en tafellinnen. De dui ven, sinds kort verkrijgbaar in vijf soorten Belgisch linnen, bleken een groot succes. Eyk verkocht er ruim zeshonderd op de Pa- rijse beurs. Voor 40 euro heb je dan ook een echte Christien Meindertsma. Waar de vogels voor dienen? Daar doen de ontwerp ster en de designuitgever niet moeilijk over. Als object op de kast of schouw, als deurstopper, als knuffel op de bank... Iconische vogel Een vogel op de boekenplank? Charles en Ray Eames maakten van 'hun' vogel een icoon. De zwartgelakte, elzenhouten vogel met kraaloogjes en ijzeren poten is inmid dels het boegbeeld van de huisvogel. Toch is deze Eames-vogel geen eigen ontwerp, zoals veel mensen denken. Charles en Ray Eames, bekend van de kuipstoeltjes en de Lounge Chair, bedachten ook hun eigen huis. Daarin verzamelden ze kunst en sou venirs van over de hele wereld, in hun typi sche collage-stijl. Hun zwarte vogel namen ze mee uit de Appalachen, het gebergte in het noordoosten van Amerika. De vogels zouden daar rond 1910 handgesneden zijn. Charles en Ray Eames gebruikten de vogel graag in de fotografie van hun meubels. In middels is de Eames House Bird opgeno men in de collectie van Vitra en echt een 'toonbeeld van goede smaak'. Charles en Ray Eames maakten het vogel beeld tot icoon, net als de meeste van hun eigen ontwerpen. Maar ook eigentijdse ont werpers blijven verrassen met vogels. Eikenhouten zwanen Simpele, uit hout gesneden figuren passen binnen de Scandinavische volkskunst. Niet vreemd dus dat ook het Deense Normann Copenhagen kiest voor houten vogels in de collectie. Vorige zomer presenteerde het merk de zwaan van het ontwerperscollectief Everything Elevated. De gesneden eikenhouten beeldjes tonen een sterk silhouet van zwanen. Waarom een vogel? Everything Elevated is er duidelijk over, net als de andere 'vogelontwerpers'. 'Mensen vinden nu eenmaal veel inspiratie in de natuur en natuurlij ke elementen doen het daarom goed in ons interieur. Vogels zijn bovendien slim, vrien delijk en gaan echt een band met ons aan. Vogels staan bovendien voor vrijheid en daar herinneren ze ons aan, ook in hun verstilde vorm.' De zwaan is verkrijgbaar in zwart en in blank hout. Ode aan de huisvogel L'Oiseau, de vogel van de Franse broers en ontwerpers Ronan en Erwan Bouroullec, is een ode aan hun jeugd aan de Bretonse kust, een ode aan de huisvogel, een ode aan puur hout en een ode aan de volks kunst. Vitra bracht het zusje van de Eames House Bird in 2011 op de markt en geeft zo ruimte aan het accessoire in interieuront werp. Dat zie je bij meer meubelmerken. Waren beeldjes, vaasjes en kleedjes lang het domein van warenhuizen, nu zien meubelmerken decoratieve en persoonlijke elementen als onontbeerlijk in een interi eur. Dat klein design makkelijk(er) ver koopt in tijden van recessie, is mooi meege nomen. L'Oiseau wordt gefreesd uit es doornhout en vervolgens gladgeschuurd. Voor in een liefdesnestje De Deense ontwerper Kay Bojesen (1886- 1958) is vooral bekend van zijn houten aap je, dat kan slingeren aan een armpje. Maar hij maakte in zijn serie houten figuren en speelgoed ook een paar vogels, waarvan de love birds ook behoorlijk iconisch zijn. Bo jesen, eigenlijk zilversmid, raakte op drift toen zijn zoontje Otto werd geboren. Al zijn eigen jeugdherinneringen kwamen bo ven en hij kon niet anders dan vormgeven aan de beelden in zijn hoofd. Zijn houten dieren en figuren staan bekend om hun ziel en humor en zijn bedoeld om het spe len te stimuleren. Zijn twee houten vogels, de tortelduifjes, staan graag wang aan wang, met de snavels dicht bij elkaar. vrijdag 13 februari 2015 Wonen Verpleeghuis Willibrord bevalt bewoners prima PAGINA 2 EN 3 Oase van rust heeft een flinke verbouwing gekost PAGINA 4 EN 5 www.thomaseyck.com Verstilde vrijheid door Renske Schriemer foto's DesignPress www.normann-copenhagen.com www.vitra.nl www.kaybojesen-denmark.com reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45