CBR: 200 rijbewijzen ongeldig na fraude Middellandse Zeecruise 66 Door deze IN HET NIEUWS 3 GRONINGEN - Zo'n 40 procent van de organen van overleden men sen is niet optimaal om in een an der lichaam te plaatsen, omdat de donor oud of ziek was. Daarom heeft het UMC Gronin gen Transplantatie Centrum een speciale operatiekamer in gebruik genomen waar donororganen wor den 'gepimpt' voor ze in een an der lichaam gaan. Het is voor Europa de eerste zogenaamde orgaanperfu- siekamer en mogelijk zelfs een we reldprimeur, zegt Robert Porte, transplantatiechirurg in Gronin gen. Door het oppeppen van de orga nen groeit de kans dat een trans plantatie slaagt. Ook worden orga nen die eerst zouden zijn afge keurd door de behandeling toch geschikt voor transplantatie. Dit geldt bijvoorbeeld voor longen. Het transplantatiecentrum in Gro ningen heeft de afgelopen twee jaar met succes geëxperimenteerd met het doorspoelen (perfusie) van menselijke levers, longen en nieren. „We hebben tot nu toe tien levers, negen longen en ze ven nieren direct vanaf de pomp getransplanteerd", aldus Porte. In de hightech-kamer staan ma chines die een eiwitrijke vloeistof of bloedoplossing door de orga nen spoelen. Dit gebeurt onder (warme) omstandigheden waar mee het lichaam wordt nage bootst. De machines met slangen functioneren als het hart dat vloei stof rondpompt. „Het orgaan heeft het gevoel dat het nog in het lichaam zit en knapt van de behandeling op", zegt Porte. Normaal is de procedure als volgt: zodra een orgaan bij een overlede ne uit een lichaam is genomen, wordt het gekoeld met een vloei stof en onder ijs bewaard. Anders zou het door gebrek aan zuurstof snel afsterven. Door de koeling daalt de stofwisseling en kan het orgaan met minder zuurstof toe. Vervolgens gaat het met vliegen de vaart naar een ziekenhuis waar het wordt getransplanteerd. Daar zitten uren tussen waarin het or gaan verder inlevert op vitaliteit. Toch werkt de ijsmethode vol gens Porte al dertig jaar goed, maar het is wel een grof systeem. Niet alle organen doorstaan de klap. „Een 20-jarige donor levert prachtige nieren, lever en longen. Die kunnen wel tegen een stoot je. Maar organen van oudere dono ren die suikerziekte of overge wicht hadden, doen het na de koe- techniek houd je meer organen voor transplantatie over ling niet meer zo goed", aldus Por te. Jonge donoren zijn er echter nauwelijks meer. „Tegelijkertijd is er een roep om meer donororganen en zijn er campagnes omdat de wachtlijsten zo lang zijn. Daarom hebben we deze techniek ontwikkeld. Je houdt zo meer organen voor transplantatie over", zegt Porte. Dat er minder jonge, kerngezon de donoren zijn, ligt aan de invoe ring van de bromfietshelm en de aanleg van meer aparte fietspa den, zegt Jeantine Reiger van de Nederlandse Transplantatie Stich ting. „Daardoor verongelukken er minder jongeren. Ze lopen min der vaak fataal hersenletsel op." Onduidelijk is nog of Groningen ook opgepepte organen gaat leve ren aan de andere transplantatie centra in ons land. Hiervoor is on der meer toestemming nodig van Eurotransplant, een organisatie die internationaal orgaantrans plantaties coördineert. De machines in de Groningse or- gaanperfusiekamer kunnen meer organen behandelen dan Gronin gen nodig heeft, zegt Porte. Hij verwacht dat op termijn ook het oppeppen van harten moge lijk is. Dit zou een doorbraak bete kenen voor harttransplantaties. TRANSPLANTATIES De automobilisten hebben hun examen afgelegd bij een examina tor uit Purmerend. De man liet mensen slagen tegen betaling, naar verluidt voor bedragen tus sen de 1000 en 2000 euro boven op het examengeld. Hij kreeg het geld via rijscholen. Daarvoor zijn zeven rijschooleigenaren, uit Den Helder, Zaandam en Amsterdam, aangehouden. De tweehonderd kandidaten had den moeite met autorijden. Ze leg den speciale examens tegen spe ciale prijzen af bij de man uit Purmerend, zoals een staatsexa men of een faalangstexamen. Het is volgens justitie zeer goed moge lijk dat kandidaten niet van de fraude op de hoogte waren. Ze worden daarom vooralsnog niet voor fraude vervolgd. Omdat de verkeersveiligheid in het geding is, wordt het rijbewijs toch inge nomen. De gedupeerden zijn per brief op de hoogte gebracht. Zij zullen op nieuw het rijexamen moeten af leggen. Ze kunnen in beroep gaan tegen de beslissing. Volgens justi tie liepen de tweehonderd auto mobilisten om verschillende rede nen tegen de lamp. Een daarvan is dat de kandidaten in Noord-Holland hun examen afleg den, maar veelal in andere provin cies woonden, tot in Limburg toe. De examinator werd in oktober vorig jaar opgepakt. Hij zou de fraude hebben toegegeven en is ontslagen. Hij verschijnt binnen kort voor de rechter, net als de ze ven rijschoolhouders. Het is volgens justitie zeer goed mogelijk dat kandidaten niet van de fraude op de hoogte waren reld is Kras Zeecruise Tijdelijk 50 p.p. korting 8 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/37307 of bel0900-9697iscpm KRAS VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 Opgepepte organen moeten levens redden door Wilma de Cort illustratie Jos Diender Robert Porte, transplantatiechirurg In 2014 zijn in Neder land 782 organen ge transplanteerd. Het jaar ervoor waren dit er 706. De grootste groep pa tiënten wacht 3,5 jaar op een nier (vanaf dialy se), 13 maanden op een hart, 15 maanden op longen en een halfjaar op een lever. Vorig jaar werden orga nen gebruikt van 271 overleden donoren. Ge middeld levert dit per donor drie organen op. Het aantal mensen dat bij leven een orgaan do neert, ligt een stuk ho ger. Dit waren er vorig jaar 533. In vrijwel alle gevallen gaat het om nierdonoren. Drie leven de donoren gaven een stukje van hun lever. Het grootste deel van de donoren is tussen de 16 en 56 jaar. De meesten zijn een na tuurlijke dood gestor ven, vaak door een be roerte. Nederland telt acht transplantatiecentra: in Groningen, Amsterdam (AMC en VUmc), Nijme gen, Leiden, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. Op 1 januari stonden 1041 Nederlanders op de wachtlijst voor een orgaan. Verreweg de meesten (622 mensen) wachten op een nier. door Niek Opten RIJSWIJK - Het CBR laat van circa tweehonderd mensen afkomstig uit verschillende delen van Neder land het rijbewijs ongeldig verkla ren. Er is een 'sterke aanwijzing' dat deze mensen hun roze kaartje dankzij fraude hebben gekregen. Voordelig en compleet verzorgd 4-sterren-plus cruise met het prachtige Costa Deliziosa! Vanuit Venetië vaart het schip naar o.a. het Italiaanse Bari, de Griekse eilanden Corfu en Santorini en Dubrovnik in Kroatië. Per Costa Deliziosa***** KLM-vlucht, transfers, alle maaltijden aan boord Excursie Bari per fiets en jeeptour Corfu mogelijk Vertrek mei t/m oktober Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3