5 juli 2015 Hoeveel mensen mogen bij de Tour- finish op 5 juli op Neeltje Jans komen en waar mogen ze zoal staan? met ron nog 38 SPORT TOUR DE FRANCE et duurt nog maan den voordat de Tour op het eiland in de monding van de Oosterschelde fi nisht, maar op ver schillende plaatsen in Zeeland en ook daarbuiten houden zich nu al dagelijks vele professionals met dit soort vragen bezig. Er moet veel geregeld worden, veel meer dan menigeen vooraf dacht. Ook Loek Schipper. Hij is namens de provincie de projectleider van de Tour- finish. „Er komen heel veel dingen op je af', heeft hij de afgelopen tijd erva ren. „Maar eerlijk gezegd heeft me dat niet verrast. Zij zijn in Frankrijk aan hun 102e Tour bezig. Ze hebben voor alles een draaiboek, hebben op alle si tuaties een antwoord. De afspraken worden steeds gedetailleerder. Vorige week kwam een man van Orange Tele com met de ASO-delegatie mee. Hij vertelde wat er nodig is voor goede ver bindingen. Dat gaan wij regelen, zij doen de rest." Sinds bekend is waar precies de streep op Neeltje Jans wordt getrokken, gaat het snel. De Tour wacht op niemand. „Toen we begonnen, waren er veel on zekerheden", vertelt Schipper. „Je kunt niet met je planning beginnen als je niet weet waar de streep ligt. Wij wilden dat hij verder op Neeltje Jans zou liggen, meer naar Waterland Neeltje Jans toe. Daar kun je heel veel publiek kwijt. De ASO wilde hem vlak achter de Stormvloedkering en daar komt hij dus ook. Toch zijn wij blij met hun besluit. De Tour finisht nu als het ware in zee Dat is zelden ver toond. Het levert prachtige beelden op en dat betekent prachtige promotie voor Zeeland. Daar is het ons uiteinde lijk om te doen." Lang niet alles gebeurt in overleg. Er zijn 21 etappes met zo'n 35 start- en fi- nishplaatsen. „Je begrijpt dat de organi satie niet over alles wil onderhande len. Veel ligt al vast", weet Schipper. „De ASO heeft over alles wat met de wedstrijd te maken heeft de eindbe slissing. Denk aan de veiligheid van de renners en het parkoers." Er worden nu al dingen tot in detail ge regeld. Zo is al bekend waar de 'techni cal zone' komt. Van iedere vrachtwa gen van Tour-organisator ASO - meer dan vierhonderd - staat vast waar die in de vroege morgen van 5 juli, naar verwachting vanaf de klok van vijf uur, komt te staan. Op de plattegrond die door een ASO-man is ingetekend, staat ook al de plaats voor de teambus sen aangegeven, de plaatsen waar de televisie zijn werk gaat doen, enzo voorts, enzovoorts. Op het provinciehuis, bij verschillen de gemeenten, de politie, de veilig heidsregio, Rijkswaterstaat en nog en kele instanties zijn tal van mensen be zig met de Tour-finish. Veel wordt op het provinciehuis in Middelburg be sproken, maar er wordt ook regelmatig uitgeweken naar het Topshuis op Neel tje Jans, dat Rijkswaterstaat gratis ter beschikking stelt. Het gebouw is op 5 juli het epicentrum van de Tour. „Als mensen van de ASO komen om te ver gaderen, zitten we meestal daar", ver telt Loek Schipper. „Dat is praktisch, want je zit op de plaats waar alles gaat gebeuren. Je loopt er zo naartoe." In het Topshuis komt de EHBO, de do pingcontrole, komen de kantoren van de ASO, inclusief dat van grote baas Christian Prudhomme. Daar komt ook De begroting voor de komst van de Tour naar Zeeland staat op papier, maar is nog niet rond. De organisatie wacht nog op de toekenning van een subsi die-aanvraag bij het ministerie van VWS, ter grootte van 250.000 euro. Dat bedrag is onder meer bestemd voor de inrichting van Neeltje Jans. „Het is een belangrijk bedrag", erkent Loek Schipper van de provincie. „We gaan ervan uit dat we het krijgen, maar we hebben geen absolute zeker heid." Uiterlijk eind maart weet de provincie of de 250.000 euro beschik baar komt. HUISHOUDBOEKJE IN EURO'S het perscentrum, met ruimte voor 2500 journalisten (500 werkplekken). Grofweg wordt Neeltje Jans op 5 juli in twee stukken verdeeld. Het stuk links van de N57 is van de ASO, het rechtergedeelte van Zeeland. Daar wor den de sponsors (de Founding Part ners) en hun gasten ontvangen, kun nen ze eten en drinken, opstappen voor een rondvaart, een clinic krij gen in Waterland Neeltje Jans. Daar komt ook het promodorp en kan het 'gewone' publiek de finish volgen. Waarschijnlijk tot juni wordt hard ge werkt aan de vergunningen die nodig zijn om het Tour-circus te ontvangen. Alle instanties die bij de organisatie betrokken zijn, werken eraan mee. Al les wat de organisatie wil, moet erin beschreven staan. Zo komt er een zoge naamd verkeerscirculatieplan en is een veiligheidsplan een belangrijk on derdeel. Loek Schipper: „Je moet met alle mogelijke scenario's rekening hou den. Dat het op 5 juli zal vriezen is zeer onwaarschijnlijk. Maar wat als het 35 graden is? Of als het stormt? Wat doe je dan?" Ook de vraag waar toeschouwers mo gen staat en met hoeveel is relevant. Hulpdiensten moeten ongestoord het eiland op en afkunnen rijden. Dat kan niet als het publiek rijen dik op de par- rallelweg staat. Het plan moet in mei klaar zijn, in juni moeten de stem pels van goedkeuring erop staan. Hopelijk is dat een formaliteit, want de organisaties die het plan moeten beoordelen, werken nu al volop mee aan de tot standkoming. extra asfalt om weg te verbreden- OOSTERSCHELDE Zeeuwse Tour-circus draait op volle toeren door Koen de Vries H Inkomsten provincie Bijdragen Founding Partners: 500.000 Subsidie VWS: 250.000 Bijdrage provincie uit sportbudget 2015: 70.000 Bijdrage provincie voor promotieactivi teiten: nog niet bekend NB. Bij het bedrag van de Founding Part ners (de sponsors die de komst van de Tour naar Zeeland mogelijk maken) is geen rekening gehouden met de bijdragen in na- tura van verschillende bedrijven en overhe den. Uitgaven provincie ASO: 500.000 Inrichting Neeltje Jans, aanvragen ver gunningen etc.: 320.000 Promotieactiviteiten: nog niet bekend Renesse Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38