Het hoofd van Wüst wilde wel, het lichaam niet SPORT 35 Cup uit 2005 in Thialf met vier man onder de dertien minuten. „En Markov tegen Gustafson op de Olympische Spelen in 1984." In Sarajevo pakte de Rus met 0,05 seconde verschil goud. „Het is een heroïsche afstand", zegt Rom- me. Afzien, rekenen, tegen de grens aan rijden, kapot gaan. „Kneitermoeilijk, kneiterzwaar. Er zit zoveel in." De Nederlandse overheersing kan een oorzaak zijn van de tanende belangstelling. Buitenlanders haakten af en zochten hun heil op het kortere werk. Luilakken noemt Bergsma's coach Jillert Anema ze. De buitenlanders wil len niet meer een hele zomer buf felen voor die paar tien kilome ters die per jaar worden gereden. Lui? Bergsma peinst even. „Wij trainen hard en veel. Ik denk in derdaad dat er door anderen niet hard genoeg wordt getraind. Mis schien hebben de schaatsers het er gewoon niet meer voor over." Zelfs Kramer, de wereldkampioen van 2007, 2008 en 2009, haakte af. Zonde, vindt Bergsma. Hij miste het gevecht. „Daardoor is de glans er wel wat vanaf. Misschien glanst die van de vijf kilometer in derdaad wel meer." Op die af stand wacht morgen wél het ge vecht Kramer-Bergsma. Zet de twee tegelijk op de baan en je bent als toeschouwer verze kerd van een fraai schaatsduel. Wüst ging de slotrit van de drie kilometer in met een plan. Ze startte snel als altijd, nam daarna even gas terug om niet al te vroeg een springplank te vormen voor Sablikova en zelf wat over te hou den voor het twee deel van de ra ce. De seconde voorsprong die Wüst twee rondes voor het einde nog had, bleek een te krappe mar ge om de Tsjechische stayer te ver slaan. Met twee ijzersterke rondes passeerde Sablikova haar overtui gend. „Ik kwam in de parkeer stand. Het hoofd wilde nog wel, het lichaam zei: ik doe niet meer mee. Ik heb gegokt en verloren." Zo blij als Marije Joling was met brons, zo teleurgesteld was Wüst. Voor zilver doet ze het, zeker op de drie kilometer, al lang niet meer. „Als je hebt gewonnen wat ik heb gewonnen, tellen alleen nog titels", zei Wüst. Die fietste er eerst even wat frustratie uit voordat ze de (schrijvende) pers opzocht. „Dit is een teleurstelling. Aan de andere kant: ik kan mezelf niets verwijten. En ik verlies niet van een koekenbakker." Dat de olympisch kampioene het nu met zilver moet doen, mocht geen enorme verrassing heten. Waar Wüst gedurende het seizoen vaak sterker wordt, is dat deze jaargang niet het geval. In december reed ze op een doodgewone wereldbe kerwedstrijd in Berlijn 4.01,55. Sneller dan Sablikova (4.02,17) en zijzelf (4.03,46) gisteren. „Als ik in supervorm ben, rijd ik haar tijd hier ook naar huis", wist Wüst. „Maar dat ben ik niet." Vorm wordt door sporters vaak als iets ongrijpbaars uitgelegd. Wie weet stapt Wüst vandaag uit bed en heeft ze hem te pakken. Maar ook op de 1000 meter (van daag) en 1500 meter (zondag) is ze niet de grote favoriete; Heather Richardson is op beide afstanden beduidend sneller de laatste tijd. Vooral op de schaatsmijl heeft Wüst haar zinnen gezet. „Het zijn zware omstandigheden, dat bleek vandaag wel. Dat is in mijn voor deel. Al zal ik wel sneller moeten openen dan de laatste tijd, anders red ik het niet. Maar het fijne van zo'n toernooi is dat de ene af stand niet meetelt voor de volgen de. Iedere dag heb je een nieuwe kans. Ik slaap ook altijd veel beter tijdens een WK afstanden dan in een WK allround." De perikelen van afgelopen week hadden geen rol meer gespeeld, benadrukte Wüst. Die kondigde aan na dit eerste seizoen alweer te breken met coaches Marianne Timmer en Gianni Romme. Ver volgens ging de transfertombola draaien. „Ik heb dat onderwerp af gesloten", verzekerde Wüst. „Als je niet op internet kijkt, alleen te lefoontjes opneemt van mensen die je ook echt wil spreken en ver der een boek leest of The Blacklist kijkt, lukt dat prima." Boom en Bos uit Ronde van Qatar Lars Boom mag vandaag niet meer van start in de zes de en laatste etappe van de Ronde van Qatar. De Braban der in dienst van Astana is bestraft omdat hij gisteren in de vijfde rit te lang in het spoor van een auto reed. Theo Bos verliet de ronde na een valpartij. In het zie kenhuis bleek de schade mee te vallen. Alexander KristofF won de etappe. Hij was in de sprint iets sneller dan Peter Sagan. Lee Sang-Hwa zegt af voor WK sprint De Zuid-Koreaanse schaats ster Lee Sang-Hwa laat eind deze maand het WK sprint schieten. Ze richt zich volle dig op de WK afstanden, waar ze opnieuw de 500 me ter wil winnen. „Andere ja ren reed ze de WK sprint als voorbereiding op de WK af standen", aldus haar trainer Erik Bouwman. „Nu die toer nooien zijn omgedraaid ziet ze geen meerwaarde meer in de WK sprint." Gibraltar wil via CAS naar Fifa Gibraltar hoopt via het inter nationaal sporttribunaal CAS erkenning af te dwin gen door wereldvoetbal bond Fifa. De zaak van het 30.000 inwoners tellende landje van nog geen zeven vierkante kilometer dient op 21 en 22 mei. Het Britse overzeese gebiedsdeel wordt sinds 2013 door de Ue- fa als volwaardig land er kend. De Fifa weigert Gibral tar echter omdat het geen zelfstandig land zou zijn. PSV gaat toch met Guardado naar AZ PSV reist vandaag toch inclu sief de geblesseerde Andrés Guardado af voor de uitwed strijd bij AZ. Of de Mexicaan ook daadwerkelijk mee zal spelen wordt vandaag beslo ten. Volgens trainer Phillip Cocu viel de zaterdag tegen FC Utrecht opgelopen lies blessure mee en verloopt het herstel voorspoedig. AZ moet het nog altijd stellen zonder de geblesseerde tops corer Aron Jóhannsson. Hoek verliest met 4-1 van Hamme De voetballers van Hoek ver loren gisteravond een oefen wedstrijd. In en tegen het Belgische Hamme werd het 4-1. De Zeeuwse topklasser kwam door een strafschop op achterstand. Hamme liep door naar een 3-0-voor- sprong, waarna Hoek iets te rug deed via Lionel Fitsch. Het slotakkoord was weer voor Hamme. Maandag oe fent Hoek om 19.30 uur op ei gen veld tegen Zelzate. VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 Jorrit Bergsma balt zijn vuist. Hij moest er nog even hard voor werken, maar hij troefde zijn ploeggenoot Erik-Jan Kooiman uiteindelijk met zo'n acht secon den af. foto Sander Chamid/VI Images door Rik Spekenbrink HEERENVEEN - Ireen Wüst en goud, de combinatie klinkt vertrouwd en niet kapot te krijgen. Ze heeft al ja ren een abonnement op de koning der metalen, maar dat lijkt dit weekeinde tijdelijk stopgezet. Wüst zal enorm aan de bak moe ten om op het WK afstanden een individuele nummer te winnen. De drie kilometer van gisteravond leek op voorhand haar grootste kans. Eeuwige rivale Martina Sabli kova verwees Wüst in haar eigen, akelig lege, Thialf echter naar het zilver. Ireen Wüst moest genoe gen moeten nemen met zil ver op de 3000 meter. Ma rije Joling behaalde brons. MADINAT AL SHAMAL HEERENVEEN GIBRALTAR ALKMAAR HAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35