Arbiter bedreigd na rode kaart Human Tomas Berdych is anonieme topper 34 SPORT WK AFSTANDEN Leeg Thialf bevestigt grilligheid van het huidige schaatsseizoen Gouden WK-medaille hangt om de nek van Friese stayer, maar echt blinken doet de plak niet. Vroeg in de bewuste wedstrijd ontstond beroering, omdat Arjan Human van de Souburgse scheids rechter niet in de Bressiaanse dug-out mocht plaatsnemen. „Bij het invullen van het wedstrijdfor mulier zei ik nog dat hij er ook op moest, maar de leider zei dat dat niet hoefde omdat hij assistent is. Maar iedereen die op de bank zit, moet op het formulier staan." En daarin wordt Nijsse bevestigd door de KNVB. „In z'n algemeen heid geldt dat personen die niet op het wedstrijdformulier staan buiten de afrastering moeten blij ven", aldus Hans van Kastel, pers voorlichter van de KNVB. Vlak voor de aftrap zag Nijsse dat Human toch in de dug-out zat en verwees hem achter de omhei ning. Human gaf daaraan aanvan kelijk gehoor, maar keerde enkele minuten later toch terug in de dug-out. „Toen ben ik weer naar de dug-out gegaan en heb ik hem de rode kaart gegeven." Na afloop vertelde Nijsse dat 'me neer Human niet bevoegd is om in de dug-out plaats te nemen'. Het woord 'bevoegd' is vervol gens een eigen leven gaan leiden. Nijsse doelde niet op het feit dat Human geen geldige trainerslicen tie zou hebben. Het ging hem er puur om dat hij niet op het formu lier stond. Breskens-voorzitter Hans Bakker: „Ik begrijp de ophef niet zo. Arjan staat het hele seizoen al niet op het formulier. Dat is niet bewust. Als hij er per se op moet, zetten we hem erop hoor. We hebben een brief van de KNVB gekregen om uitleg te geven en dat zullen we doen. De hele wereld heeft het erover, maar wij liggen er niet wakker van." De suggestie dat de reden van het niet vermelden van Arjan Human op het formulier te maken heeft met het feit dat hij geen trainerslicentie heeft, ver wijst Bakker naar het rijk der fabe len. „Hij is met de cursus bezig en bovendien is Arjan niet alleen on ze trainer. Hij doet het samen met Nico Knol. Hij is bevoegd en staat altijd op het formulier." Nijsse: „Na de wedstrijd heb ik Breskens nog de kans gegeven om Human erbij te zetten op het for mulier. We hebben de computer weer opgestart en bij het onder deel 'staf gezocht naar zijn naam. Maar die konden we niet vinden." Hans Bakker: „We hebben het idee dat het iets is tussen de scheidsrechter en Arjan. Ook on ze wedstrijd in Terneuzen was hij de scheidsrechter en toen is er niks over gezegd. Bovendien ston den zondag ook onze keeperstrai ner en verzorger niet op het for mulier, maar die zaten wel in de dug-out. En bij Terneuzen zat ook iemand op de bank die niet op het formulier stond. Zij kregen allemaal geen rode kaart. Trek dan één lijn." Nijsse is zich van geen kwaad be wust: „Ik heb helemaal niks tegen Human. En volgens mij stond ver der iedereen op het formulier die ook in de dug-out zat en bij de vo rige wedstrijd in Terneuzen was me niet opgevallen dat Human er niet bij stond." HEERENVEEN - Jorrit Bergsma zette de teller op zestien uit zestien. Bij alle WK afstanden werd de tien kilometer gewonnen door een Ne derlander. Het is de vraag hoeveel titels er nog bij komen. De 'tien' staat serieus onder druk. De gouden medaille hing om zijn nek, maar echt blinken deed het metaal niet in het kunstlicht van Thialf. Daarvoor was de tien kilo meter een te gemakkelijke klus voor Jorrit Bergsma. Na het afzeg gen van Sven Kramer was al dui delijk dat Bergsma het goud al leen maar even hoefde op te ha len. Bergsma voldeed in de slotrit aan de verwachtingen: 12.54,82. Tweede werd Erik ]an Kooiman, die mocht rijden na de afmelding van Sven Kramer. Hij was bijna acht tellen langzamer. Met lede ogen volgt olympisch- en wereldkampioen Bergsma de ontwikkelingen rond de langste afstand. De tien kilometer staat onder zware druk. De overheer sing van de Nederlanders - de zes tien wereldtitels werden verdeeld door Bob de Jong, Gianni Rom- me, Carl Verheijen, Sven Kramer en Bergsma - heeft ertoe geleid dat de ISU morrelt aan de afstand. Op het EK allround verdwijnt hij in 2016 en met het promoten van de massastart kan de 'tien' ook wel eens van het olympische pro gramma verdwijnen. Bergsma weet het. „Het is heel jammer voor de afstand, maar het ziet er naar uit dat de ISU van de tien kilometer af wil. Ze plaatsen hem niet voor niets aan het begin van het toernooi." Traditioneel was de tien kilometer de afsluiter van het WK afstanden, nu begon nen de mannen met de loodzwa re afstand. Voor Kramer, toch drie voudig wereldkampioen, reden om af te zeggen. Niet te doen met nog een ploegachtervolging en een vijf kilometer voor de boeg. Die gedachtegang gaat er bij Gian ni Romme wel in. „Fysiologisch gezien snap ik die keuze", zegt hij. De olympisch kampioen ver telt zijn verhaal terwijl op het ijs de 46-jarige Zwitser Martin Hanggi aan zijn tien kilometer be gint. Een knik. Ja, die had Romme er waarschijnlijk nog wel afgere den. „Maar wel knap dat-ie nog rijdt." Erger vindt hij het dat het WK begint met de langste af stand. „Geen goede zaak", stelt Romme ferm. „En ook nog maar twee deelnemers per land. Het lijkt wel een tactiek om van de 'tien' af te komen. Zonde." De 25 rondjes verteerde Bergsma ook op donderdagavond als beste. „Maar beginnen met de tien kilo meter is een heel slechte zet", stelt hij. „Die 25 rondjes slaan echt wel op je benen. De 'tien' hoort gewoon aan het einde van het toernooi." Dat de afstand op termijn misschien verdwijnt, doet de wereldkampioen pijn. „Het is zonde. Alleen al als je naar het verleden kijkt." Al bij de oprichting van de inter nationale schaatsbond ISU in 1892 werd de tien kilometer met de 500,1500 en 5000 meter ingesteld als een van de klassieke afstan den. „Toegegeven", stelt Bergsma. „Er zijn saaie ritten, maar op de tien kilometer heb je ook de mooi ste gevechten." Die gevechten ble ven gisteravond uit, maar Gianni Romme kan er zo een reeks op dreunen. Hij noemt een World pak-hem-beet twee duizend mensen op de tribune heerste er in Thialf gisteravond niet bepaald een WK-sfeer. „Wij had den er ook veel meer van verwacht", gaf marketingmanager Dennis Schomaker van schaatsbond KNSB toe. „Afgelopen weken zagen we al dat het geen storm liep en na het week einde hebben we de prijzen met drie kwart verlaagd tot 7,50 euro. Een drasti sche maatregel, waar we meer van hadden gehoopt. Maar het is qua toeschouwersaan tallen sowieso een grillig seizoen. De za terdag van het NK all round was uitver kocht, de eerste we reldbekerwedstrijd was weer erg rustig. En hier bij het WK kiezen mensen ook voor een dag. Kenne lijk niet voor de don derdag." Vandaag worden zo'n achtdui zend schaatsfans ver wacht, morgen is het uitverkocht. Voor zon dag is nog een aantal kaarten te koop. Ahoy trilde in 2013 op zijn grond vesten, elke keer dat stadionspeak er Edward van Cuilemborg Roger Federer introduceerde. Het con trast met titelhouder Berdych is groot. Ahoy is amper gevuld als de nummer zeven van de wereld, onder begeleiding van muziek van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, de baan betreedt. Toch boekte de 29-jarige Tsjech gisteren tegen de Italiaan Seppi al weer zijn zevende zege op rij in Ahoy. „Als je je ergens prettig voelt, dan is dat bevorderend voor je prestaties", zei Berdych na af loop. Hij kan in Ahoy, na Robin Söderling, Nicolas Escudé, Stefan Edberg en Arthur Ashe de vijfde tennisser worden die zijn titel pro longeert in Rotterdam. Berdych heeft inmiddels al tien ti tels op zak en ook de Davis Cup prijkt op zijn palmares. Een Grand Slamzege ontbreekt echter nog altijd voor de verliezend fina list op Wimbledon in 2010. „Hij is natuurlijk in een moeilijke tijd ge boren", meent tenniscommenta- tor Jacco Eltingh. „En hij is op geen enkele ondergrond de beste. Om een Grand Slam te winnen, moet de concurrentie ziek, zwak of misselijk zijn. Hij moet drie keer op rij van een speler uit de top 20 winnen en dat zie ik niet gebeuren." Bergsma glorieert op aflopende tien' door Rudy Boogert VLISSINGEN - Scheidsrechter René Nijsse heeft het geweten dat hij zondag een rode kaart uitdeelde aan Breskens-trainer Arjan Human bij de Zeeuws-Vlaamse derby tus sen Breskens en Terneuzen (0-3). „Je wil niet weten wat voor tweets ik heb gekregen van supporters van Breskens", aldus de Souburgse arbiter. „Er zaten zelfs bedreigin gen bij." door Johan Stobbe Rene Nijsse 983 Tweets ns kom ik anstwlling v i Rene Nijsse Krijg allemaal mooie tweets van supporters van Breskens, mensen met weinig respect, leuke hobby scheidsrechter #beetjejammer# Vanavond lekker een vriendschappelijke wedstrijd gaan HEERENVEEN - Met door Tim Colijn ROTTERDAM - Na zijn eindzege op het ABN Amro-toernooi van vorig jaar, hoopt Tomas Berdych dat zijn naam ook dit jaar op de boarding van Sportpaleis Ahoy verschijnt. De Tsjech is anno 2015 een stabie le wereldtopper, maar niet iemand die de fans in extase brengt. Ireen Wüst baalt. In een onderling duel met haar grote rivale Martina Sablikova moest ze genoegen met mondiaal zilver op de 3000 meter. Haar plannetje was mislukt, foto Sander Chamid/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34