32 ZEELAND DIALECT Steeds minder mensen spreken Zeeuws. Onderzoekster Veronique De Tier maakt de balans op over dialect. oe staat het met het Zeeuwse dia lect? Welke woorden ver dwijnen en ko men er ook nieu we bij? Die vra gen wil Veronique De Tier beant woorden met het onderzoek, waar ze bijna een jaar geleden mee be gon. Het Zeeuwse dialect verliest ter rein, luidt één van de tussentijdse conclusies. Er is ook goed nieuws. „In Zeeland gaat het dialect min der snel achteruit dan bijvoorbeeld in Brabant." De Tier is verbonden aan de Uni versiteit Gent, maar werkt ook als adviseur streektalen voor de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Het afgelopen jaar heeft ze via internet in totaal achthonderd Zeeuwen bevraagd over hun taalge bruik, maar ook over onder meer volkscultuur en streekgerechten. „We vragen mensen om zinnen van het Nederlands naar het Zeeuws te vertalen, maar ik vraag ook of ze bepaalde woorden ken nen of gebruiken." De vragenlijs ten staan open voor iedereen, van jong tot oud. Op facebookpagina 'In 't Zeeuws' licht De Tier elke week sinds een paar weken een woord uit. Bijvoor beeld ampersant of stremien (Zeeuws voor respectievelijk 'en passant' en 'vergiet'). „Het is een in teractief onderzoek. Bij de keuze voor de woorden, put ik uit ant woorden van de vragenlijsten." De uitkomsten van het onderzoek leveren dialectkaarten op, waarvan verschillen tussen verschillende re gio's zijn af te lezen. Het dialect in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wijkt het meest af, weet De Tier. „Het Oost-Zeeuws- Vlaams heeft veel Brabantse invloeden, terwijl het dialect rond Axel juist weer veel weg heeft van het Walchers." Het onderzoek van de SCEZ is een 'momentopname' van het Zeeuws. De stichting werkt ook samen met de Universiteit Groningen en streektaalinsituten in Drenthe en Brabant, omdat ook onderzoeken gaande zijn naar het Brabants, het Drents en het Gronings. De respondenten uit de verschil lende provincies krijgen deels de zelfde vragen voorgelegd, zodat uit eindelijk ook vergelijkingen ge maakt kunnen worden tussen dia lecten. Vrijwel alle dialecten worden steeds minder gesproken, blijkt uit deze en vroegere resultaten. „We leven in een grotere maatschappij. Daardoor krijgen we voortdurend input van de standaardtaal. We zijn geneigd om die over te ne men", luidt de verklaring van De Tier. „In de perifere gebieden van Nederland, waaronder Zeeland, blijft het dialect langer bestaan, omdat er minder naartoe en van daan wordt verhuisd. Mensen blij ven het dialect onderling gebrui ken. De Randstad is meer een smeltkroes." Hans Jebbink, voorzitter van de Zeêuwse Dialectvereêniging, ziet ook dat het Zeeuwse dialect steeds minder wordt gesproken. „Alhoe wel, als ik weieens achter jongeren rijd, die naar de dorpen fietsen, Niemand weet straks nog door Cornelleke Blok Veronique De Tier doet onderzoek naar Zeeuws dialect, foto Lex de Meester JPE STU UFKO E Wriefdink I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32