Viaduct over A58 bij Heinkenszand tijdje dicht Wereldzaken VERKEERSKNOOPPUNTEN 26 ZEELAND Verkeer tussen Goes en Bruinisse moet beter kunnen doorstromen, maar de provincie heeft geen geld om de grootste knelpunten op te lossen. vrijdag Weet u nog waar u was op 29 janua ri, even voor acht uur 's avonds? Nee? Ik ook niet. Ter wijl de gebeurtenissen van die avond toch, in ieder geval op die avond zelf, als wereld nieuws gebracht werden. Ik zal u wat hints geven: er was geen Achtuurjournaal op die al dan niet memorabele dag, wel sta len een heldhaftige bewaker en een neppistool de show. Ja? Weet u het weer? Op 29 januari viel de Delftse scheikundestu- dent Tarik Z. de studio's van de NOS binnen. Hij eiste zendtijd maar werd al snel overmees terd. Wat twee weken geleden wereldnieuws leek, zijn we nu alweer vergeten. Het lijkt ondertussen duidelijk dat het hier om een verwarde, eenzame man ging. Toch blijft de situatie me fascineren. Waar om doet iemand zoiets? En ook, wat wilde hij nou eigenlijk zeg gen? Ik bestudeer de scène nog eens, in de hoop daar iets signi ficants uit te kunnen destille ren: 'De dingen die gezegd gaan worden, dat zijn hele grote we reldzaken. Wij zijn ingehuurd door inlichtingendiensten en daardoor hebben wij zaken ver nomen die de huidige samenle ving in twijfel trekken.' Inlichtingendiensten dus. Een kleine Google-actie leert dat in de kringen van de complotden kers 'inlichtingendiensten' ei genlijk altijd de grote boosdoe ner zijn. Dan is natuurlijk de vraag van welk complotsmaak je Tarik gesnoept heeft. Vreest hij een zionistische, islamiti sche of veganistische samen zwering? Verwacht hij dat er volgende week aliens zullen landen op de Dam? Of is hij van de anti-Amerikaanse school? We zullen het nooit weten. Net zoals we nooit zullen we ten hoe Tarik zijn wereldschok kende en urgente boodschap voor het voetlicht had willen brengen. Had hij een vurige speech uit zijn hoofd geleerd? Of zat er een pamflet in zijn bin nenzak, door alle spanning vol ledig doorweekt van het zweet? Misschien, ja misschien is het maar goed dat we zijn speech nooit hebben kunnen horen. Nu kan ik eindeloos blijven fan taseren. vragen over digitaal patiëntendossier Wat is het Zorgportaal? Dat is een computersysteem waar mee huisartsen, apothekers en het Admiraal De Ruyter Zieken huis gegevens kunnen uitwisse len. Denk aan: onderzoeksresulta ten, medicijngebruik, ziekenhuis opnames of-behandelingen. Waar is het voor nodig? Stel: u krijgt een ongeluk, raakt bewusteloos en komt terecht in het ziekenhuis. Dan wil een arts niet alleen weten wie u bent, maar ook of en welke medicijnen u gebruikt en wat uw medische geschiedenis is. Kan hij dat niet di gitaal inzien, dan moet hij gaan bellen, mailen of faxen. Dat kost tijd en kan leiden tot foute of on volledige informatie. Daarnaast kunnen huisartsen via Zorgpor taal digitaal doorverwijzen naar het ADRZ. Dat maakt een eind aan onleesbare verwij sbriefjes. Wie kunnen bij mijn gegevens? Alleen apothekers, (waarnemend) huisartsen en specialisten kun nen in het Zorgportaal. Zij mogen dit alleen als dat nodig is voor uw behandeling. Niet iedereen ziet hetzelfde. Een apotheker bijvoor- Provinciale Staten nemen vandaag een be sluit over het Provinciaal Verkeer- en Ver voerplan. Daarin is het jarenlange gepropa geerde hoefijzerbeleid niet meer heilig. Het hoefijzer - de Dammenroute en de on langs geopende A4 bij Bergen op Zoom - zou de Midden-Zeeland-route moeten ontlasten. Dat ge beurt nauwelijks. Met name in het toeristische sei zoen en op feestda gen slibt het tra ject door Mid den-Zeeland dicht. Zierikzee beeld kan wel laboratoriumuitsla gen bekijken, maar geen medi sche verslagen. Uw werkgever of zorgverzekeraar kan er niet bij. Hoe veilig is het? Zorgverleners kunnen zich niet zomaar aansluiten. Hun systemen moeten aan strenge beveiligingsei sen voldoen. Er is toezicht op het gebruik en u moet eerst toestem ming geven. U krijgt nog geen seintje wie er wanneer in uw ge gevens heeft gekeken. In de toe komst kan dat wel. Medewerkers van ADRZ kunnen als u wilt na gaan wie data heeft opgevraagd. Hoe kan ik toestemming geven? Dat kan via www.zorgplazazee- land.nl, een site van ADRZ, huis artsen, apothekers en Klaverblad Zeeland. Na invullen van onder andere het burgerservicenummer (BSN) geeft u huisarts, apotheker en ziekenhuis apart toestemming. Inschrijven kan ook bij huisart sen, apothekers en het ADRZ. Hoeveel doen er mee? Ruim 13.000 Zeeuwen hebben toestemming verleend. Vrijwel al le Zeeuwse huisartsen en apothe ken boven de Westerschelde doen mee. Elke dag zijn er zo'n 200 verwijzingen. Huisartsenprak tijk Van Schaik in Vlissingen heeft recent de 200.000ste verwij zing naar het ADRZ gedaan. Werkt ZorgSaam Terneuzen mee? Nee, niet aan Zorgportaal en ook niet aan Zorgplaza. Dat zieken huis werkt met huisartsen en apo thekers in Zeeuws-Vlaanderen aan een eigen systeem. ZorgSaam vindt Zorgplaza niet veilig ge noeg, omdat het gebruik maakt van het BSN. Haar systeem moet gaan werken met DigiD. Wan neer het klaar is, is niet duidelijk. Gedeputeer de Kees van Beveren legt de koerswijzi ging uit. Waarom verlaat de pro vincie het hoefijzerprincipe, zeker nu de A4 klaar is? „De A4 biedt met name het vrachtverkeer tussen Rotterdam en Antwerpen een snellere route. Overigens blijkt uit metingen dat er op de Midden-Zeeland-route weinig ongewenst doorgaand vrachtverkeer rijdt. De doorstroming van personen auto's is het grootste probleem. Dat schaadt het bedrijfsleven en beperkt de be reikbaarheid en mobiliteit van inwoners. Provinciale Staten hebben in 2012 een mo tie aangenomen om daar wat aan te doen. Die motie voeren Gedeputeerde Staten uit." Wat zijn de grootste knelpunten in de route Goes-Bruinisse? „Kruisingen met verkeerslichten bij Goes, Wol- phaartsdijk, Zierikzee en Nieuwerkerk. En natuur lijk ook de lus bij de Zandkreeksluis. Ook de Zee- landbrug is een natuurlijke remmer. Daarbij zou ik de kruising N256-Lange- weg bij Wolphaartsdijk op plek één zetten. De verkeers- 6y0. lichten veroorzaken in het toe- ristische seizoen files en langzaam rijdend verkeer." Wat kost het om die knelpunten aan te pakken? „Je praat dan over de aanleg van enkele ongelijkvloerse kruisingen, die per locatie drie tot vier miljoen euro kosten. Aan de lus bij de Zandkreeksluis en de Zeelandbrug kunnen we voor het wegverkeer verder weinig doen." Heeft de provincie daar geld voor in kas? „Nee, de rijksuitkering voor verkeer en vervoer gaat voor driekwart op aan het openbaar vervoer en voor de rest aan wegonderhoud. We waren wel aan het sparen voor dit soort verkeersprojecten. Dat ging om twee miljoen euro per jaar, maar dat potje is bij bezuinigingen ingepikt." U kunt wat aandelen van de Westerscheldetunnel verko pen. Die mogelijkheid wordt geopperd in de aandeelhou dersstrategie, waarover de Staten vandaag ook besluiten. „Ik zie dat niet zomaar gebeuren. Er zitten ook nade len aan. Als provincie heb je geen of minder invloed meer op de toltarieven. Ook de vrijstelling van ven nootschapsbelasting komt bij verkoop in gevaar." Conclusie: de provincie gaat voorlopig niks doen aan de Midden-Zeelandroute? „Dat je nu geen geld hebt, wil niet zeggen dat je geen ambitie hebt. Er moet een keer wat gebeuren, ook uit een oogpunt van veiligheid. Er doen zich op dat traject te veel zware ongelukken voor." GROOTSTE KNELPUNTEN TUSSEN GOES EN BRUINISSE Meer nieuws zie: www.pzc.nl VLISSINGEN - Het viaduct over de A58 - ter hoogte van de afrit 36 bij Heinkenszand - is van 2 tot en met 13 maart afgesloten voor het verkeer. Auto's uit Middelburg en Terneuzen richting 's Heer Arendskerke en Heinkenszand moeten rekening houden met extra reistijd. Verkeer vanuit Middelburg (A58) en Terneuzen (N62) richting 's Heer Arendskerke en Heinkens zand wordt omgeleid via knoop punt De Poel. Gele borden geven de omleidingsroute aan. Het via duct is vanaf 13 maart 's nachts weer toegankelijk. In beide rich tingen is dan één rijstrook be schikbaar. Verkeer moet rekening houden met tegenliggers. De af sluiting houdt verband met ver breding van de Sloeweg. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 7 Huisartsen, apothekers en het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis wis selen gegevens uit in het Zorgpor- taal. Maar pas nadat u toestem ming heeft gegeven. Wat is het? door Jeffrey Kutterink Amper geld voor door Frank Balkenende Goes Kruising/verkeerslichten Goes Kruising Langeweg Wolphaartsdijk Zandkreeksluis Zeelandbrug Verkeerslichten bij Zierikzee Verkeerslichten bij Nieuwerkerk Sluizen/brug bij Bruinisse Kees van Beveren, gedeputeerde verkeer en vervoer. VAN DEN DONGEN Amundsenweg 15, Goes www.vandendongenparket.nl T 0113 233 365

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26