Lemm blijft braaf binnen de lijntjes I DIZZIE 19 verhaal Zaterdag begint de vierde Week van het Korte Verhaal en wordt de eerste J.M.A. Biesheuvel- prijs uitgereikt. Daarom hier een klassieker van Biesheuvel zelf! Uit het archief: interview met wijlen André Brink Duister verhaal prikkelt lezers Vijf kanshebbers voor Woutertje Pieterse Prijs Brief aan Vader Slechte mensen Op een mooie zomeravond wandelden Eva en ik door het centrum van Den Haag. Het was ongeveer op dat kruispunt van winkelstraten waar geen automobielen mogen komen, in de buurt van de Passage meen ik, dat wij een aardig klein jongetje tegenkwamen. Het was werkelijk het allerzoetste jongetje dat we ooit hadden ontmoet. Het liep een minuut of vijf met ons mee en babbelde en babbelde maar, het kind kende in het geheel geen mensenvrees, het was nog maar klein, ik schatte het op een jaar of vijf, zes, als het onder de voet dreigde te worden gelopen mompelde het jongetje met een vriendelijke trek, een glimlachje op zijn gezicht: 'Neemt u me niet kwalijk.' Op een gegeven moment verontschuldig de hij zich tegenover ons en ging zijns weegs. Omdat wij schik hadden in het geval volg den we het jongetje. Het stond stil voor een statig herenhuis, belde er aan en tikte tegen de ruiten. Het ging met zijn rechter handje aan zijn voorhoofd in een peinshou- ding staan, toen er maar niet werd openge daan. Wij stonden op een meter of acht af stand en konden het daarom heel duidelijk horen toen het jongetje zei: 'Hé, nu zijn ze er nog niet, waar blijven ze toch?' Eva liep op het jongetje af en vroeg: 'Zijn je pappie en mammie niet thuis?' 'Nee mevrouw,' antwoordde het jongetje heel beleefd, 'die zijn nu al weken en weken weg, ik kan maar niet begrijpen wat er aan de hand kan zijn.' 'Wat zullen we nu krijgen,' zei Eva hoogst verontwaardigd en ze belde bij de buren aan. De buren hadden al gieche lend en wijzend achter de gordijnen ge staan en dat was Eva opgevallen. Wat was er donders toch met dat jongetje aan de hand? De deur van het huis van de buren werd op een kier 226 geopend. Eva stond minstens vijf minuten te praten toen de deur eindelijk verder openging en ze even binnen mocht komen. Ik denk dat ik ongeveer vijf minuten met het jongetje heb staan praten toen Eva weer naar bui ten kwam. En wat deed ze me daar een drommels raar verhaal! Wat hadden de bu ren namelijk verteld? Dat de ouders van het jongetje hun zoontje zó ontzettend lief, oppassend en aardig hadden gevonden dat ze het niet meer hadden kunnen bol werken. Het kind leek wel een Cherubijntje en dat kwam helemaal niet overeen met de harde werkelijkheid van het leven die de man en de vrouw iedere dag meemaakten. Ze gin gen er allebei op een gegeven moment haast onderdoor. Toen hebben ze het be sluit genomen om het jongetje in de steek te laten. Op een nacht, toen het lieve kerel tje sliep en de alleraardigste droompjes had, zijn ze met een taxi, vergezeld van slechts vier koffers terwijl ze toch zo'n ge weldige huisraad hadden, richting Schip hol vertrokken. Sindsdien zijn ze niet te ruggekeerd. Volgens de buren zouden ze nog in geen jaren terugkomen daar die twee arme mensen kotsmisselijk waren van het jongetje. Wat zeg ik? Bijna gek wa ren ze geworden! De buren konden de ouders niet anders dan groot gelijk geven dat ze vertrokken waren. 'Ze waren einde lijk verstandig geworden', hadden ze ge zegd en zijzelf voelden er als buren ook niet voor om het jongetje binnen te laten zodat hij 's nachts behoorlijk kon slapen en af en toe iets eten of drinken. De buren waren wel als laatsten verantwoordelijk of aansprakelijk daar er immers geen enkele familieband tussen hen en het jongetje be stond! Dat alles vertelde Eva me wenend. Met tra nen in de ogen wreef ze het jongetje over zijn bolletje en ook mij biggelden de tra nen over m'n wangen. Wat kun je toch een krankzinnige en afschuwelijke dingen mee maken! Week van het Korte Verhaal In een map met uitgeknipte kran tenartikelen vond ik 'm terug, een verhaal uit NRC Handelsblad uit 2012 van Rutger Lemm over wat hij een overgangsvakantie noemt. Het gaat over een ongemakkelijke vakantie met zijn vriendin, die in niets mocht lijken op het kampe ren met zijn ouders en zo door ge forceerde avontuurlijkheid volle dig werd verpest. Bewaard omdat het verhaal zo herkenbaar is, de strijd over het loskomen van je ouders. En omdat het zo ontzet tend grappig is opgeschreven. Het vakantieverhaal komt in bijna dezelfde versie voor in Een grootse mislukking van Lemm (1985), zijn eerste boek. Geen ro man, maar bekentenislite- ratuur-slash-zelfhulp- boek. Rutger Lemm is be kend als oprichter van on line literair magazine hard//hoofd waar hij tot 2012 hoofdredacteur was. Daarnaast publiceerde hij in Vrij Nederland, NRC Handelsblad en nrc.next, OOR en jongerenwebzine Spunk. Hij was een tijdje stand-upcomedian, maar gaf die carrière op. In Een grootse mislukking vertelt Lemm over zijn le ven als 'chaotische, perfec tionistische nareist' en zijn constante gevoel van afwijzing ('een diepere emotie dan verliefdheid') die uiteindelijk leiden tot een burn-out. Hij is bang te falen als zoon, als minnaar, als reiziger, als stand-upcomedian, als inter viewer. Bijzonder genoeg schrijft hij niet over de faalangst van een schrijver. Lemm geeft een fijne leestip in zijn boek: Haat is een deugd, gebundelde brieven van Gustave Flaubert waarin Lemm zich herkent als 'imperfecte man die overloopt van passie, cynisme en twijfel'. Andere held is de Ame rikaanse stand-upcomedian Louis C.K. van wie Lemm de grenzelo ze eerlijkheid in zijn bekentenis sen van ongemak roemt. Maar pre cies dat mist zijn eigen boek. Er is wel eerlijkheid, veel humor en liefde ook, maar behalve in de uitgebreide beschrijving van zijn seksuele problemen, gaat Lemm geen grenzen over. Hoe zit het bij voorbeeld met het overmatig zelf bewustzijn dat hij noemt. Daar had ik meer over willen lezen. Een grootse mislukking heeft veel, maar mist een diepere laag. Mis schien toch maar Flaubert lezen. VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 INTERVIEW De Zuid-Afrikaanse schrijver André Brink (foto) overleed vorige week op een vlucht van Amsterdam naar Kaapstad. Zijn bekendste werk is 'n Droë wit seisoen, verfilmd als A dry white season. Lees op Dizzie.nl een oud interview met hem. RECENSIE De vijfde aanwijzing is het debuut van John Darnielle. Een verminkte man brengt twee pubers in levensgevaar. 'Schitte rende spanningsopbouw in een duister verhaal zonder ontsnappingsmogelijkhe den', aldus een recensie op Dizzie.nl NOMINATIES Er zijn dit jaar vijf jeugdboeken genomi neerd voor de Woutertje Pieterse Prijs, waaronder Honderd uur nacht van Anna Woltz. De 14-jarige Emilia vertrekt alleen naar New York en komt in een orkaan te recht. Bekijk alle nominaties op Dizzie.nl 'n Biesheuveltje AUTOBIOGRAFIE door J.M.A. Biesheuvel Brief aan Vader. Een keuze uit eigen werk J.M.A. Biesheuvel 322 blz. G.A. van Oorschot 19,95 euro Blog over deze ver halen op Dizzie.nl Slechte mensen is een verhaal van J.M.A. Biesheu vel dat oorspronkelijk verscheen in 1973 en nog opmerkelijk actueel is. Slechte mensen was het ti telverhaal van zijn tweede bundel. Jacob Maarten Arend Biesheuvel (75) debuteer de een jaar eerder spraakmakend met In de bo venkooi. Hij is een pure verhalenverteller. Slechte mensen is een echte Biesheuvel. Zijn verhalen hebben vaak een autobiografische inslag, zijn echtgenote Eva komt er regelmatig in voor en vrijwel altijd zit er een fantastisch, bizar, haast surrealistisch kantje aan. In 2006 kreeg hij de P.C. Hooft-prijs toegekend voor zijn korte verhalen. Hij is dan ook de ge schikte naamgever voor een prijs voor de beste bundel met korte verhalen. De J.M.A. Biesheu- velprijs wordt morgenavond voor de eerste keer uitgereikt in hotel Manor in Amsterdam. Die uitreiking valt samen met het begin van de jaarlijkse Week van het Korte Verhaal die voor de vierde keer wordt gehouden. De J.M.A. Bies- heuvelprijs is de enige onderscheiding voor ver halenbundels. Voor de eerste Biesheuvelprijs zijn dertig bun dels ingezonden, twee daarvan met verhalen van verschillende auteurs. Bijzonder is dat de hoogte van het prijzenbedrag door crowdfun- ding wordt bepaald. Begin deze week stond de teller op 5.125 euro. Een grootse mislukking Rutger Lemm 288 blz. De Bezige Bij 17,90 euro Bespreek dit boek op Dizzie.nl door Merel Dado Oe vijfde aanwijzing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19