Orde van de dag Macho-vrouw in mannenwereld 18 DIZZIE Dizzieni De mooiste boeken ontdek je samen! THEO HAKKERT Iemand moest Jan van Mersbergen belasterd hebben, want zonder dat hij iets kwaads had ge daan, werd hij op een morgen niet op de Libris-long- list gezet. Onterecht, en het idee dat Van Mersbergens roman De laatste ontsnapping niet een van de achttien beste van vorig jaar zou zijn, is zo bespottelijk dat het grenst aan onwerkelijk. Of aan kwaaie wil. De schrijver zelf hintte daar even op door te wijzen op een oud moment van woede en kri tiek. Met zijn roman Naar de overkant van de nacht was hij doorgedrongen tot de shortlist van de Libris Prijs en dus tot het slotbanket in het Amstel Hotel. Daar zaten vijf auteurs in spanning. Vijf, want Adri van der Heij den verkeerde nog in retraite na de dood van zijn zoon To- nio. Met de requiemroman over zijn zoon was hij de zesde genomineerde. Schrijfdagboek van Jan van Mersbergen geeft fraai inkijkje in het schrijfproces Nadat aan Van der Heijden de prijs was toegekend, verscheen hij alsnog in het Amstel Hotel. Via een live-verbinding vanuit zijn huis. Wat Van Mersbergen tot de hardop uitgesproken con clusie bracht dat Van der Heij den voorkennis had gehad, want zo'n live-verbinding vraagt vooroverleg. Zou hij om die kritiek nu, met De laatste ontsnapping, niet zijn genomineerd? Ik kan het me niet voorstellen. Dat jaar zat ik in de Libris-jury en weet van binnenuit hoe onafhankelijk de jury is. Los van alles en ie dereen en het bestuur. Met de opmerking dat hem nu een cameraploeg aan de deur bespaard blijft, ging hij over tot de orde van de dag. Want ge schreven moet er worden, ge schreven zal er worden. Wei nig auteurs beschikken over zo'n arbeidsethos als Van Mers bergen. Hij legt er bovendien in het openbaar rekenschap van af. Wie een fraai inkijkje zoekt in het schrijfproces, kan op de si te van De Revisor Van Mersber gens Schrijfdagboek downloa den. Dezer dagen communiceren met Jan zeifis wat lastiger. Wie Naar de overkant van de nacht kent, de roman die tij dens carnaval speelt, weet dat hij andere bezigheden heeft. In een tijd waarin de familiege schiedenis populair is, wemelt het van de vergeten levens die uit het stof van de tijd worden opge diept. Veel van die levens blijken bij nader inzien toch niet interes sant genoeg, andere voegen juist iets toe aan het algemene beeld. Tot de laatste categorie behoort het levensverhaal van Frieda Bel- infante (1904-1995), celliste, ver- zetsvrouw en dirigent. Journaliste Toni Boumans kwam haar op het spoor toen ze een documentaire maakte over de ook al vergeten verzetsstrijder en kunstenaar Wil lem Arondeus. Van de kunste naarsgroep die in 1943 verant woordelijk was voor de befaamde aanslag op het Bevolkingsregister in Amsterdam, was Belinfante een van de weinige overlevenden. Win romantisch verhaal Susan Smit Personages om bij weg te dromen De half-joodse Belinfante stamt uit een muzikale familie in Am sterdam. Na de oorlog emigreerde ze naar Amerika. Daar, vlak bij LA, werd ze een van de eerste vrouwelijke dirigenten in de ge schiedenis met een eigen orkest. Behalve de oorlog is het vooral haar worsteling om erkenning in de macho-wereld van de klassieke muziek die haar leven bepaalde. Dat ze ook nog eens op vrouwen viel, maakt het begrijpelijk waar om ze zich ooit liet ontvallen dat ze vijftig jaar te vroeg geboren was. Haar biografie is een boek over muziek en oorlog, over onverzette lijkheid en de ongebroken wil van een vrouw om te overleven. Thema's die Frieda Belinfante overstijgen en haar verborgen le ven tot een verhaal maken. Het is goed dat het twintig jaar na haar dood eindelijk voor een breed pu bliek wordt verteld. Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie verbindt enthousiaste lezers met el kaar en met hun favoriete boeken. Ga naar Dizzie.nl i jjll E ACTIE BIOGRAFIE door Herman Haverkate Dizzie.nl geeft tien exemplaren weg van het boek En dan de liefde van Susan Smit. De auteur onder zoekt alle facetten van de romanti sche liefde en schrijft openhartig over haar eigen lotgevallen. BLOG Valentijnsdag leent zich uitstekend om weg te dromen bij de liefdesver halen van Bella en Edward (foto) uit de Twi/ight-reeks, mr. Darcy en Eliza beth of Romeo en Julia. Lees de blog over deze figuren op Dizzie.nl Toni Boumans - Een schitterend verge ten leven. De eeuw van Frieda Belinfante. 360 blz. Balans, 19,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18