Ook ik een zeeuwin DIZZIE 17 Topografische kaarten zijn handig voor wie wil fietsen of wandelen. Ze geven ook een mooie vogelvluchtkijk op de eigen wereld. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Zeer Korte Verhalen met Zeer Korte Pianostukjes De man die haast had Een topografische atlas van vandaag. Althans, bijna, want de luchtfoto's zijn van 2012. Schaal 1:25.000. Dat is heel gedetailleerd en dus een feest. Je ziet er de veranderingen van de afgelopen jaren. De N57, een vloeiend rood lint met rotondes en een tunnel on der het Kanaal door Walcheren. Woon wijk Mortiere en de attracties van ZEP hebben bij Middelburg een groot deel van de Oude Havenpolder in beslag ge nomen. De aangezichten van stad en land zijn de afgelopen jaren drastisch veranderd. Je kunt er goed op wandelen en fietsen, op zo'n atlas. Het enige probleem is na tuurlijk dat de kaartuitsnedes geen reke ning houden met gebruikersgemak, ze volgen het coördinatenrooster dat op de binnenkant van de harde cover over de provincie wordt gelegd. Zo moet je bla deren en goed je best doen om een ge bied als één geheel voor ogen te hou den. Op de inleidende pagina's worden enke le Zeeuwse 'specialiteiten' gepresen teerd onder het kopje 'Wat heeft Zee land u te bieden?' Stichting Het Zeeuw se Landschap is met 9500 hectare de grootste natuurbeheerder van de provin cie. De Oosterschelde is met een opper vlakte van 37.000 hectare het grootste Nationale Park van Nederland. De Zak van Zuid-Beveland, Walcheren en West-Zeeuws-Vlaanderen vormen sa men één van de twintig Nationale Land schappen in Nederland. Alle genoemde gebieden - zo wordt opgemerkt - waren ooit eilanden. De in de vorm van kre ken en welen aanwezige sporen van dijk doorbraken zijn een gemeenschappelijk kenmerk. Bos vind je in Zeeland mond jesmaat, de 440 hectare van Boswachte- rij Westerschouwen wordt bijzonder ge noemd: 'veelzijdig en door de tijd gete kend'. Philippine wordt als mosseldorp op het schild gehesen. De Oosterschel- dekering biedt gelegenheid om in het kort het verhaal van dicht en open te vertellen. Het Land van Saeftinghe kan met 3580 hectare het grootste aaneenge sloten kweldergebied van Europa wor den genoemd. Het slotakkoord is voor de Hertogin Hedwigepolder: in 1907 als laatste ingepolderd, en nu... Zo'n atlas is een momentopname. Op het moment van verschijnen is hij op detail alweer achterhaald. Dat komt na tuurlijk omdat er in Zeeuws-Vlaande- ren hard wordt gewerkt aan de N61. Zo heeft Schoondijke nog geen rondweg en zijn de nieuwe rotondes bij IJzendijke en Biervliet niet in beeld. Er zitten nog best grote landschappelijke ingrepen aan te komen: de tunnel bij Sluiskil, Wa- terdunen bij Breskens. Zo kunnen we ons verheugen op weer een nieuwe ver sie van de Topografische Atlas Zeeland. Herinneringen van voor je herinneringen kunt heb ben. Oma's en opa's, moe ders en vaders, tantes en ooms vertellen tot vervelens toe over wat je deed of zei toen je nog heel klein was. Van mij is de uitspraak over geleverd: 'Hij lus geen Jan Drijvel'. Waarmee ik wilde zeggen dat aan mij geen andijvie diende te worden voorgezet. En wanneer een vrouw in klederdracht voorbij fietste, zou ik hebben ge wezen: 'Kijk, een Zee leeuw!' Wanneer ben je eigenlijk een Zeeleeuw, een Zeeuwse dus, een Zeeuw? Wanneer je zelf zegt dat je het bent. We mogen Chawwa Wijnberg dus zonder meer als een Zeeuwse beschouwen. Haar liefdesliedje 'Zeeuwinnen' uit de bundel Nerf en flanken (2008) eindigt namelijk met de woorden: 'Luuster ook ik/ ben een zeeuwin.' Dat is dus gere geld. Bovendien woont ze sinds 2000 in Middelburg. Nog meer bo vendien: Echo van de roos (2003) bevat een ruime afdeling 'De Zeeuwse gedichten'. Ondanks het strenge bepaalde lidwoord schreef ze meer Zeeuwse poëzie en dan zijn er nog de columns, in 2006 bijeengebracht onder de noe mer Eendagsvlieg, waarin Zeeland een belangrijke rol speelt. Chawwa Wijnberg, geboren in 1942, heeft ook volop herinnerin gen van voor zij herinneringen kan hebben. In het stoomtreintje van Goes naar Hoedekenskerke gaan haar gedachten pijnlijk maar onvermij delijk naar de treinen die in de oorlogsjaren oostwaarts reden. Naar de Duitsers op wie ze in haar stad stuit, blijft ze met ge mengde gevoelens kijken. Haar Zeeuwse poëzie speelt zich vooral af in haar woonplaats, met het gedicht 'Lange Jan' als hoogte punt: 'Is Middelburg/ de navel van zijn wereld/ en donderdag het hartje/ van zijn week/ en op marktdag/ en in de winter/ zo merliedjes spelen/ hoe ijdel is hij/ en waarom in het donker/ bleek'. Ook over de zwaarste onderwer pen schrijft ze verrassend licht. Zelfs de hoogst serieuze dicht kunst neemt ze niet al te ernstig. 'Woorden moet je aan de hel ontworstelen/ of uit de hemel smeken/ maar nu eerst/ het onge wenst groot hoefblad/ uit mijn kleine tuintje steken', schreef ze in Matses monsters (2001). Zo'n nuchtere houding kun je alleen van een onvervalste zeeuwin ver wachten. Luuster! VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 CONCERTLEZING IN KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG Auteur A.L. Snijders en pianist Marcel Worms geven zondag 15 februari om 15.00 uur een concertlezing in de Klove niersdoelen in Middelburg. A.L. Snijders (1937) staat bekend als 'één van de grootste schrijvers van het zeer korte verhaal' - ZKV's. Hij leest een aantal ZKV's voor. Marcel Worms (1951) om lijst het gesproken woord met Zeer Kor te Stukjes (ZKS's) van onder anderen Fe- derico Mompou, Ludwigvan Beethoven en Arnold Schönberg. Kaarten verkrijgbaar via www.drukkerijmiddelburg.nl/tickets en aan de kassa in boekhandel de Drvkkery en de Kloveniersdoelen in Middelburg. FRAGMENT 2 OP ZEELANDGEBOEKT In de Kloveniersdoelen in Middelburg is donderdag 26 februari de landelijke pre sentatie van De man die haast had, de der de roman van Jan Vantoortelboom (20.00 uur). PZC-verslaggever Jan van Damme interviewt de schrijver. Op zee- landgeboekt wordt vandaag een tweede fragment gepubliceerd. iddelburg MIDDELBURG1. Walcheren Gemeente Goes J •'S Arnemuiden Quarlespolder Middel burgsche Jacobpolder Poldert t ^Gemeente f^orsele Oud- Sr Jooslandpóldèr.- AÖost-Souburg Welzinge Topografische Atlas Zeeland Uitgeverij 12 Provinciën Tekst: Thomas Termeulen 98 kaartbladen 29,95 euro Middelburg en omgeving, met de nieuwe N57 en de woonwijk Mortiere. illustratie Topografische Atlas Zeeland ZEEUWSE SCHRIJVERS Zeeland weer op de kaart door Jan van Damme F.F I) Al .NYLI FC Chawwa Wijnberg (1942) Echo van de roos Nerf en flanken Eendagsvlieg Stadsdichter van Middelburg in 2003-2004 door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17