Ik weet niet Tienduizenden eindexamenkandidaten tobben nu over hun toekomst. Een verkeerde studiekeuze kan hun door het nieuwe leenstelsel extra duur komen te staan. wat ik anders wil doen 12 VERDIEPING STUDENTEN i „Ik weet welke opleiding ik wil doen, maar dat is een lo tingstudie. De tweede keuze is een probleem. Ik wil graag PMT doen in Zwol le: Psychomotorische Therapie. Daarmee los je problemen van mensen op, zoals trauma's of obesitas, door middel van sport. Ik wil graag met mensen werken en ik sport graag. Dat zit beide in deze studie. Je krijgt eerst een intake. Dan moet je sporten en als je iets fout doet, vertellen ze je om iets anders te probe ren. Vervolgens kijken ze hoe je dat oppakt. Daarna heb je nóg een gesprek. Het is vrij zwaar. Ik weet nog niet welke studie ik anders zou moe ten doen. Het mag geen lotingstudie zijn, want je mag je maar aan melden voor één lo tingstudie. Anders had ik een oplei ding bij de politie ook interessant ge vonden. Ik heb een gesprek gehad met de decaan en heb op internet ge keken. Ik ben naar open dagen geweest bij Win- desheim in Zwolle en bij de Saxion Hogeschool in Enschede en Deventer. In Deventer bekeek ik de op leiding 'social work'. Dat we dit jaar voor het eerst moeten le nen om te kunnen studeren, speelt bij mijn keuze geen rol. Mijn ouders hebben gespaard. Ik kan het halen met een kleine lening." Uit drieduizend oplei dingen net die ene kiezen die je echt wil doen. Het is een dilemma waar alle eindexamenkan didaten deze maan den voor staan. Een verkeerde keuze pakt dit jaar extra duur uit. Door het nieuwe leenstelsel kost een wegge gooid studiejaar ineens honderden eu ro's. Voor 1 mei moeten jongeren de knoop doorhakken. Universiteiten en hogescholen gooien daarom de deur open: open dagen, meeloopdagen, online cursussen, het kan allemaal. Met zoveel opties is het niet gek dat veel jongeren verkeerd kiezen. Een derde van de studenten in het hoger onderwijs stopt in het eerste jaar met de studie. Ze switchen van opleiding of geven het op. „Wie een studie kiest op basis van de kans op een baan of een hoger salaris, valt vaker uit", stelt Jules Warps van onderzoeksbureau ResearchNed. Met een enquête onder ïoo.ooo studenten volgt hij eerste jaars van begin tot einde om te kijken hoe ze hun studie kiezen en of ze daar ook mee doorgaan. Daaruit leidt hij af dat je beter een studie kunt kie zen die je leuk vindt, waar je waar schijnlijk goed in bent of waarmee je het beroep kunt doen dat je wil doen. „Wil je uitval voorkomen, dan kun je de grootste klapper maken door vóór de start van de studie er al wat aan te doen", zegt Jules Warps. Het kabinet nam die woorden ter har te en vervroegde de inschrijfdatum vo rig jaar van 1 september naar 1 mei. Ook verplichtte het universiteiten en hogescholen tot een studiekeuze- check ofwel 'matching'. Iedere hoger- onderwijsinstelling moet scholieren die zich aanmelden een mogelijkheid bieden om te kijken of ze de goede keuze maken. De ene opleiding doet dat met een online vragenlijst, de an dere plakt daar een individueel keuze gesprek of een dagje proefstuderen aan. Daarna volgt meestal een advies: is deze studie wat voor jou of niet? voor het profiel Natuur en Gezondheid. Ik ben van plan binnenkort mee te lo pen bij een tandarts. Ik ben ook naar een open dag in Nijmegen geweest. Dat was leuk, maar ik heb meer met Amsterdam. Ik zit nu op het Stedelijk Gymnasium en ik vind het fijn dat hier iedereen het zelfde doet. In Amsterdam zit je in het Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam en volgt ook iedereen om je heen de zelfde studie. Leuven, in België, trekt me niet en Groningen is te ver. Ik moet voor tandheelkun de worden ingeloot. Eer lijk gezegd weet ik niet wat ik anders zou moeten studeren. Met andere biolo gische studies heb ik wei nig. Misschien is bedrijfskun de een mogelijkheid. Dat studeert mijn zus ook en mijn vader is accountant." „Ik wil tandheelkunde stu deren in Amsterdam. Dat wil ik al sinds de eerste klas. Destijds vroe gen mijn moeder en mijn tante wat ik wil de worden. Ik ben niet zo econo misch inge steld, ben meer op mensen gericht. Ik zei dat ik het leuk vond bij de tandarts. Tja, als je gaatjes hebt, ga je natuurlijk kapot van de pijn. Ik had toen een tandarts die altijd iets klaar had staan voor de kinderen. Maar dat vond ik niet interessant. Wél wat hij allemaal deed. Ik heb daarom op de mid delbare school gekozen Juiste studie kiezen is een vak Hidde Beukema (17) Lochem door Martijn Bekhuis, Jasper Bunskoek en Freke Remmers Nassim Haji (18) Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12