Europese inlichtingendienst niet nodig volgens leiders Experts brengen problemen van Griekenland in kaart BUITENLAND 11 Marokko legaliseert 18.000 vreemdelingen, maar wie buiten de boot valt wordt hard aangepakt. mm' 3$ Er komt geen Europese Inlichtin gendienst. Nationale diensten van EU-landen moeten meer in formatie uitwisselen. Europol, het agentschap dat in Den Haag is gevestigd, moet daarin een grotere rol spelen. Dat hebben de 28 regeringsleiders gisteren in Brussel besloten naar aanlei ding van de aanslagen in Parijs vorige maand. Ook de beoogde EU-wetgeving voor het bewaren van passagiersgegevens (PNR) moet vaart krijgen 'met solide waarborgen voor databescher ming'. Aan de buitengrenzen van de EU willen de leiders 'zon der vertraging systematische en gecoördineerde checks' kunnen invoeren van individuen die in databases zijn opgenomen als 'ri sico'. Volgens de liberalen is het niet genoeg. „Bij alle grote ter reuraanslagen van de afgelopen tien jaar waren de daders be kend maar werkten de diensten onvoldoende samen", zegt frac tieleider Guy Verhofstadt. „We hebben een volwaardig EU-in- lichtingenagentschap nodig." RABAT - Op een terras in het hart van Rabat haalt Eric Bamela zijn schouders op. Bijna een jaar terug vroeg de Kameroener, die al jaren illegaal in Marokko woont, offici eel een verblijfsvergunning aan. Sindsdien bleef het stil: een spe ciale commissie moet bepalen of hij de legale status alsnog krijgt. „Tot die tijd zit er niks anders op dan afwachten." Ruim 18.000 anderen kregen de status al wel. Begin 2014 jaar startte Marokko, mede op lang aandringen van de EU, het grootste legaliseringspro ces ooit in Noord-Afrika. Naar schatting 25.000 tot 40.000 illega le migranten konden, onder voor waarden, een tijdelijke legale sta tus krijgen. Op 6 januari 2014 ont stond een run op de bureaus waar de migranten die carte de sejour (verblijfsvergunning) konden aan vragen. Uiteindelijk vroegen 27.000 mi granten een tijdelijke, legale sta tus aan. 18.000 mensen uit 116 ver schillende landen kregen de sta tus toegekend, maakte de rege ring afgelopen woensdag officieel bekend. Alle vrouwen en kinde ren die een verblijfsvergunning aanvroegen, kregen die. „Voor de mensen die de vergunning niet kregen, geldt nog steeds de wet", zei minister Birrou. Met andere woorden: zij blijven illegaal. De Marokkaanse overheid voegde meteen de daad bij het woord; de nacht na de persconferentie wer den zo'n 1200 illegale migranten in de bossen bij de Spaanse encla- Eurogroepvoorzitter Jeroen Dijs- selbloem en de Griekse premier Alexis Tsipras hebben in Brussel een afspraak gemaakt over de aan pak van de schuldenproblemen van Griekenland. Dat maakte een woordvoerster van Dijsselbloem gisteren bekend. Een team van ex perts van de geldschieters aan Griekenland (de trojka) gaat de ko mende dagen in kaart brengen wat precies de wensen zijn van de Grieken en wat de nog open staande afspraken zijn in het hui dige leningenprogramma. Het gaat om een puur technische uit- ve Melilla gearresteerd. Het illega- lenkamp, van waaruit bijna dage lijks bestormingen van de Spaan se grens plaatsvinden, werd ont manteld. De migranten werden in bussen geladen en zouden naar uithoeken van het land gebracht worden, waaronder Errachidia, aan de rand van de woestijn. Met de legalisering wil Marokko de druk op de Europese grenzen verlichten en het aantal doden op de Middellandse Zee verlagen. Daarnaast moet de legalisering de leefomstandigheden van migran ten in Marokko fors verbeteren, door die meer rechten te geven. „Nu hebben migranten de keuze: legaal hier blijven, of oversteken", zegt het Marokkaanse parlements lid Mokhtar Ghambou, specialist op het gebied van migratie. Het legaliseringsproces verloopt soms moeizaam. Begin dit jaar raakten 500 mensen hun tijdelij ke status alweer kwijt, omdat niet duidelijk was hoe ze hun verblijfs vergunning konden verlengen. Zij kregen hun vergunning in januari 2014, maar die is maar een jaar gel dig. Marokko wil een leidende rol spelen in de regio, daar horen dit soort avonturen bij werking en vergelijking. Er wordt gekeken op welke punten de bei de programma's elkaar overlap pen. De opsomming zal de basis vormen waarop de ministers van Financiën van de eurolanden maandag tijdens hun vergadering in Brussel verder over kunnen praten en onderhandelen. Dit plan lag ook woensdagavond al op tafel toen er een extra euro- groep in Brussel was georgani seerd. Op het laatste moment kon er geen overeenstemming wor den bereikt over een gezamenlij ke verklaring. Bamela, die namens de organisa tie Alecma migranten vertegen woordigt: „Voor het verlengen moet je kunnen aantonen dat je werk hebt. Dat is vaak een pro bleem. Zes jongens die al vier jaar voor dezelfde baas werkten in Ca sablanca, vroegen hun baas om een contract, zodat ze daarmee hun carte de sejour konden verlen gen. De volgende dag werden ze ontslagen. De baas wilde geen contract geven, omdat hij dan be lasting moet gaan betalen." Marokko kwam tot de legalise ring, mede na druk - en geld - vanuit de EU. Die juicht het goed regelen van de situatie van de ruim 18.000 migranten toe, laat EU-woordvoerster Nadia Dupuis in Rabat weten: „We steunen de integratie van migranten, in een speciaal programma tot 2018. Daar bij gaat het onder meer om ge zondheidszorg, scholing van kin deren, de begeleiding van jonge moeders en van slachtoffers van geweld. En we volgen nauwgezet hoe Marokko zal omgaan met ver nieuwing van de vergunningen." Volgens Mokthar Ghambou werkt Marokko aan drie of vier nieuwe wetten voor de integratie van migranten. „Om hun stem recht te geven, recht op werk, scholing; betrokken burgers van hen te maken. Migranten brengen altijd iets mee. In de 15e eeuw werden joden en Moren uit Span je gejaagd en opgenomen in Ma rokko. Ze zijn nu onderdeel van onze identiteit." Zo zal het met de nieuwe Marok kanen ook gaan, hoopt Ghambou. Wel zijn er Marokkanen die hun komst vrezen; ze zien hen als con currenten voor banen met lage lo nen. Voor hen brengt Ghambou het graag terug tot de cijfers: 18.000 nieuwe burgers, op een be volking van 33 miljoen. „Dat is niet veel. Marokko wil een leiden de rol spelen in de regio. Daar ho ren dit soort avonturen bij." Dutroux mag een mp3-speler gebruiken Mare Dutroux heeft in de cel toestemming gekregen een mp3-speler te gebruiken. Zo hoeft hij niet langer te horen wat andere gedetineerden in Nijvel naar hem roepen. De me degevangenen van Dutroux mogen hem totaal niet. Hij zit apart in een cel en neemt niet deel aan gemeenschappelijke activiteiten. Toch krijgt hij van andere gedetineerden verwen singen naar het hoofd geslin gerd. Dat gebeurt via de ramen van de gevangenis. Nu mag de moordenaar van Julie, Mélissa, An en Eefje een mp3-speler ge bruiken. VRIJDAG 13 FEBRUARI 2015 Marokko poogt druk migratie op EU te verlagen Hard nieuws I le Een Turkse raakt gewond bij rellen tussen de politie en Bulent Kilic (Tur) mensen die demonstreren na de begrafenis van Berkin Elvan. Die jongen stierf eerder bij anti-overheidsprotest. Natuur 2e Keniaanse Samburustrijders leggen hun handen op de kop Ami Vitale (VS) van een neushoorn. Het was de eerste keer dat zij een neushoorn tegenkwamen. Hedendaags I 2e Een Chinees draagt een beschermend masker en een Ronghui Chen (China) kerstmuts in een fabriek waar kerstdecoraties worden gemaakt. De ruimte kleurt rood van de verf. BRUSSEL BRUSSEL door Petra Janbroers door onze correspondent Rik Coverde Mokhtar Ghambou, parlementslid NIJVEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11