Troonrede Kaapstad ontaardt in chaos Clementie voor bejaarde dieven van Picasso's 10 BUITENLAND „Dit is het bewijs dat Zuid-Afrika in een politiestaat aan het veran deren is", aldus een boze Malema, wijzend naar zijn gescheurde shirt. „Zeven van onze mensen zijn gewond geraakt." De voltallige Economie Freedom Fighters-partij (EFF) werd door speciale politie-eenheden uit het parlement gezet, nadat leden tot drie keer toe de State of the Nat ion onderbraken. „We wilden we ten wanneer president Zuma de 18 miljoen euro aan belastinggeld, die hij voor de renovatie van zijn privé-landgoed heeft gebruikt, denkt terug te betalen", aldus Ma lema, ooit fervent aanhanger van Zuma. „Wij kregen hierop maar geen antwoord. Het is ons recht om vragen te stellen en wij zullen vragen blijven stellen." Kort na de verwijdering van de EFF verliet de hele Democratie Al liance (DA), de grootste oppositie partij, de zaal. „Het toelaten van gewapende agenten in het parle ment om ongewapende politici te verwijderen gaat tegen alle regels in", aldus Mmusi Maimane, parle mentair leider van de DA. „Het herstellen van de orde is de taak van het beveiligingspersoneel." De DA is ook niet te spreken over het feit dat de perstribune was voorzien van 3G-jammers. „Dat gaat in tegen de vrijheid van infor matie, een beginsel dat verankerd is in onze grondwet", aldus partij leider Helen Zille. „Het is een bla mage." „Je kunt je hele leven een eerlijk burger zijn, maar toch één keer in de fout gaan", zei procureur Lau rent Robert. Die fout beging Le Guennec toen hij ruim veertig jaar geleden de kunstwerken, waarde zestig miljoen euro, stal. Le Guennec was klusjesman van Picasso, die bekendstond om zijn productiviteit. „In zijn villa's la gen duizenden kunstwerken", zei Robert. „Het verdwijnen van een doos valt niet gelijk op." Le Guennec heeft altijd volgehou den dat hij de doeken had gekre gen van Jacqueline, de laatste echt genote van de Spaanse schilder. Toen alle getuigen dood waren, in 2010, herinnerde hij zich de doos in de garage. Slim: hoe kon ooit ie mand bewijzen dat je 39 jaar gele den een diefstal had gepleegd in de villa van iemand die al 37 jaar onder de grond lag? Maar tijdens de rechtszaak in het Zuid-Franse Grasse leek de procureur deze week weinig moeite te hebben de schuld van het echtpaar te bewij zen. De odyssee van het stel begon in 2010 met een treinreis naar Parijs. In hun koffer: de 271 kunstwer ken. In Parijs namen Pierre en Da nielle de metro naar de Picasso Administratie. Pierre wilde een verklaring dat de doeken, niet ge tekend, van de meester waren. Zonder dat kon hij ze niet verko pen. Hij werd ontvangen door Claude Picasso, de zoon. Claude hoorde het verhaal met stijgende verbazing aan. Toen de koffer met kunstwerken openging, steeg ook zijn argwaan. Claude kon de be- zoeker bevestigen dat hij over ech te Picasso's beschikte. Hij beves tigde hem tevens dat hij voor het gerecht zou eindigen. Picasso gaf wel eens wat weg, maar nooit 271 doeken tegelijk. En voor hij iets verkocht of schonk, zette hij er al tijd zijn handtekening op. De na bestaanden konden tijdens de rechtszaak geen concrete bewij zen leveren. Maar hun getuigen waren overtuigend. Een gift van 271 werken zou niet ongemerkt zijn gebleven. „Ik herinner me dat we met Picas so op het strand waren, en dat hij een tekening gaf aan een Ameri kaanse zeeman", zei een getuige. „De volgende dag wist elke kunst handelaar in Cannes dat hij een werk had weggegeven." door onze correspondent Miriam Mannak KAAPSTAD - De State of the Nation, het Zuid-Afrikaanse equivalent van de troonrede, is gisteravond uitge mond in chaos en geweld toen de partij van voormalig ANC-jeugdlei- der Julius Malema door agenten op hardhandige wijze uit de Kamer werd gezet. Partij van voormalig ANC-jeugdleider Malema werd hardhandig door agen ten uit parlement gezet W j\x"\Y\ "3 '->e homoseksuele Jon en Alex tijdens een intiem moment. De foto, die deel uitmaakt ü-LIICItll van een serje over homofobie in Rusland, is uitgeroepen tot World Press Photo 2014. \A/ir1c KTicCPn rjpM „Twee mensen hebben elkaar lief, maar sommigen staan dat niet toe", zegt de Deense /worldpress2015 i VJ.l4-t/fO IvlOOCft yl-SL-llJ fotograaf Mads Nissen. Hij werd twee uur toegelaten in de slaapkamer van Jon en Bekijk meer winnaars op onze Alex. Er vielen gisteren 42 fotografen in de prijzen in acht categorieën. website Dagelijks leven I 2e De jarige tweelingbroers Igor en Arthur Algemeen nieuws I le Medewerkers van een kliniek in Sierra Leone brengen een ontsnapte ASCI Sjöström (Zwe) delen chocolade uit in hun klas. De twee Pete Mullet (VS) ebolapatiënt terug naar de plek waar hij in isolatie werd gehouden. De groeien zonder ouders op in Moldavië. man stierf korte tijd later. Pierre Le Guennec foto Lionel Cironneau/AP/HH door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - De Franse procureur heeft gisteren genade getoond voor een bejaard echtpaar dat 271 Picasso's had 'gestolen'. Pierre en Danielle Le Guennec komen waarschijnlijk met de schrik vrij. De eis was vijf jaar voorwaardelijk. Klusjesman had 271 kunst werken, maar niemand gelooft dat hij ze van de kunstenaar heeft gekregen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10