NOS: geen beelden indringer 8 BINNENLAND Mantelzorgers zijn cruciaal voor betere verpleeghuizen, vindt het kabinet. Maar, zeggen medewerkers, je kunt niet op ze rekenen. Het moet normaal worden bij de zorg van je naaste betrokken te zijn het prima, niet voor niets is er een gro te wachtlijst. Van Rijn wil graag dat andere huizen leren van Bosch en Duins succes. De crux van zijn plan nen is: beter luisteren naar bewoners, beter opgeleid personeel, betrokken bestuurders én - niet te vergeten - meer mantelzorgers. Dreunhuizen: „Mantelzorgers worden nu erg opgehemeld. Dat is terecht, maar er zijn ook nadelen: je kunt niet echt op hen rekenen. Ze beloven bij voorbeeld elke week de was te doen. Maar als dat niet gebeurt, kan ik ze daarop niet aanspreken alsof ze colle ga's zijn." Van Rijn antwoordt dat af spraken goed moeten worden vastge legd in een 'zorgleefplan'. Prima, vindt verpleegkundige op de hospi- ceafdeling Gerdien Blok, „maar dat geeft administratieve rompslomp. Bij ons komen mensen die bijna dood gaan en dan moet ik eindeloos vink jes zetten." Dertig vragen over iemands inconti nentie, is dat nou nodig?, vraagt ver pleeghuisarts Marieke Groenendijk. Nee, zegt Van Rijn. Hij belooft beter schap: elk jaar moet de administratie ve druk in tehuizen 10 procent min der zijn. „Ik neem formulieren nu al vaak mee naar huis, want aan de groep dementerenden heb ik mijn handen vol", zegt verpleegkundige Bennet. „Als ik de kamer verlaat, kan ik de zorg echt niet overdragen aan een mantelzorger." Van Rijn moet snel zorgen dat perso neel beter wordt opgeleid, vindt Ben net. „Als je weet hoe met dementie om te gaan, kun je je werk beter doen én mantelzorgers beter informeren." Want die naasten kunnen lastig zijn. Bennet: „Ze willen helpen, maar dan ben ik veel tijd kwijt om uit te leggen hoe. En als ze niet helpen, vinden ze al snel dat wij het verkeerd doen." Dat herkent Blok van de hospiceafde- ling: „Iemand met tumoren heeft spasmen. Ik kan hem net recht heb ben gelegd, en dan komt er familie binnen die zegt: u let niet goed op." Mantelzorger Chris Perié vertrouwt het personeel volledig, maar is toch el ke dag uren bij haar 75-jarige man. „Pap is sneller gevoerd, maar ik wil dat hij een boterham krijgt. Die tijd heeft de verpleging niet, dus doe ik het. Maar ik zie dat lang niet iedereen dit voor zijn naaste kan doen." Het verpleeghuis moet niet als een 'opname' worden gezien, maar als een woonvorm, vindt Van Rijn. „Waarbij naasten het normaal vinden om bij de zorg te zijn betrokken, net als thuis." De leefbaarheid moet zijn gegaran deerd. Daarom gaat de inspectie stren ger controleren, waarbij ook wordt ge let op de cliënttevredenheid. Tegelijkertijd klinkt er in verpleeghui zen een luide roep om minder strenge regels. Blok: „Een mantelzorger mag niet met een andere patiënt een blok je om. En als ik de bedhekken dicht doe om te voorkomen dat iemand valt, moet ik de familie bellen vanwe ge vrijheidsbeperking. Dat moet echt anders." DEN HAAG - „Ik kom uit Ghana waar we zelf voor onze ouderen zorgen. Hier worden ze vaak bij het verpleeg huis afgeleverd en kijkt familie niet meer naar hen om. Bovendien krijgen we steeds meer bewoners zonder fa milie", vertelt Christien Bennet, ver pleegkundige op de afdeling met de menterenden van Bosch en Duin. In dit Haagse zorgcentrum presenteer de staatssecretaris van Volksgezond heid Martin van Rijn (PvdA) gisteren zijn plannen voor verbetering van de verpleeghuizen, actueel nadat zijn va der uit de school was geklapt over de situatie in het tehuis van zijn demen terende vrouw. „Jammer dat er eerst zo'n incident no dig is. Die verbeterplannen hadden er tien jaar geleden al moeten zijn", zegt verpleegkundige Angela Dreunhui zen. „Het imago van verpleeghuizen lijdt onder de instellingen waar het niet goed gaat." Bosch en Duin doet De NOS zal de beelden van in dringer Tarik Z. in de toekomst niet meer laten zien. Het jour nalistieke doel is er niet meer en de privacy heeft nu de over hand. Dat heeft hoofdredacteur Marcel GelaufFgisteren laten weten. De 19-jarige Tarik Z. drong eind januari het gebouw van de NOS binnen en eiste zendtijd. De zender ging daar om, kort voor het begin van het Journaal van 8 uur, op zwart. Later liet de NOS zien wat de reden was en werden de beelden van Ta rik Z. aan de kijkers getoond. „De nieuwswaarde was toen groot. Het was belangwekkend om uit te zenden wat er gebeur de. Dat woog zwaarder dan de pri vacy", aldus GelaufF. „Nu is dat omgedraaid." Celstraf en jeugd-tbs voor moord op broer Een 18-jarige man is voor de moord op zijn broer veroordeeld tot 232 dagen cel en jeugd-tbs. Hij schoot in Alkmaar zijn 20-jarige broer dood toen die sliep. De man zou dit hebben gedaan op verzoek van zijn broer. Hoewel uit briefjes blijkt dat de broer 'de wens had niet langer te leven', is de recht bank er niet van overtuigd dat hij een absolute doodswens had. Hogere straf voor schietpartij op gala De 34-jarige Siamak S. is in hoger beroep veroordeeld tot twintig jaar cel voor de fatale schietpartij op een kickboksgala in Zijtaart in 2012. De straf valt hoger uit dan die de rechtbank oplegde. S. open de het vuur tijdens een massale vechtpartij op het gala. Kickboks- promotor Youssef Sabbahi werd getroffen en gedood. De verdedi ging gaat in cassatie. Vrouw moet De Wild met rust laten Een 43-jarige vrouw uit het Gelderse Eist mag geen contact meer zoeken dj Ruud de Wild. De vrouw stalkte de radiopre sentator vorige zomer bijna voortdurend, omdat ze verliefd op hem was. Het Openbaar Mi nisterie eiste gisteren bij de rechtbank ook een celstraf van 193 dagen, waarvan 180 voor waardelijk. Een bewoner van zorgcentrum Bosch en Duin in gesprek met staatssecretaris Martin van Rijn. foto Phil Nijhuis/HH 'Opgehemelde mantelzorger doet niet altijd wat hij zegt' Staatssecretaris Martin van Rijn door Francine Wildenborg HILVERSUM ALKMAAR DEN BOSCH LELYSTAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8