mmm Nederland juicht met Hirscher mee 1)16 44 Ik had aanleg voor het discuswerpen. Na twee maanden trainen werd ik zesde op het NK. 36 SPORT LEONIE BERDEN pPlilSi i Atletiektrainster uit Axel probeert haar kennis van de werpnummers over te dragen aan de jeugd. r- Provoost zesde bij WK allround masters Adriaan Provoost is tijdens het WK allround schaatsen voor masters in Calgary op de zesde plaats geëindigd. De Domburger kwam in Ca nada uit in de categorie M55. Er waren in zijn klasse acht tien deelnemers. Provoost, die deel uitmaakt van het B Z schaatsteam, werd op de 3000 meter der de en op de 5000 meter tweede. Zijn prestaties wa ren: 500 meter, 45.13 secon den; 3000m: 4.26.71 minu ten; 1500m: 2.09.49 minuten; 5000m: 7.37.69 minuten. Driebanders Jacobs vinden aansluiting Het driebandenteam van Ja- cobs Mannenmode speelde in de derde divisie gelijk te gen 't Tapperijke uit Hoe ven; 4-4. Een verdiende remise, al mocht met name Rinus Pan- kow niet klagen met zijn ze ge. René Koetsier won ook en Kees den Boer en Martin Sturm verloren. Jacobs blijft laatste maar kreeg wel aan sluiting bij vier ploegen die een punt meer hebben. Roadhouse Roadies verspelen punt De poolbiljarters van Road house Roadies kwamen in de regionale eerste klasse niet verder dan een 3-3-ge- lijkspel tegen Dis Time with Chickies. Johan van Beek verloor twee keer en dat brak zijn team op. Stefan Hofman ver loor en won een keer en Mark van Wijngaarden red de de meubelen met twee overwinningen op de 'Chic kies' van de thuisploeg. Drie generaties De Kok in één team Familierelaties in de sport zijn geen uitzondering. Wel als het gaat om drie genera ties in één team. Grootvader Hans, zoon Wim en klein zoon Joey schreven gisteren historie in de Zeeuwse bil- jartsport toen zij gedrieën de strijd aanbonden met 't Bierwinkeltje in de districts competitie van het Bi drie banden. Er werd gewonnen met 26-33. Hans en Joey wonnen hun partij, Wim kwam één carambole tekort. HULST - De werpnummers zijn nog altijd het ondergeschoven kindje van de atletieksport. Leo- nie Berden probeert daar bij de at letiekvereniging RKHAV uit Hulst verandering in te brengen. De 40-jarige atletiektrainster uit Axel ging vorig jaar in april aan de slag met een aantal meisjes en jongens. „Ik ben begonnen met drie jongens en twee meisjes. Dat is binnen korte tijd uitgegroeid tot een groep van veertien pupil len", vertelt ze. Het is een teken dat haar aanpak aanslaat. Dat is weer niet zo verwonderlijk, want Berden heeft een schat aan erva ring met de discus en de kogel. Ook de speer en het kogelslinge ren zitten in haar bagage. Ze gold als een talent en grossierde in na tionale en regionale titels. In 2oro werd ze in Hongarije Europees kampioen kogelstoten en tweede bij het discuswerpen in de catego rie 35 tot 39 jaar. Haar roots liggen in Limburg, waar ze in Baarlo opgroeide. Ze begon op tienjarige leeftijd met atletiek en zoals veel van haar leeftijdsgenoten legde ze zich toe op de korte afstanden en het ver springen. Door een hamstring blessure moest ze met die onder delen stoppen. Ze kreeg het ad vies om zich op de technische nummers te richten. Op haar veertiende jaar ging ze onder lei ding van haar trainer Jacques Jan sen, waarmee ze nog steeds con tact heeft, zich specialiseren in het discuswerpen en kogelstoten. „Ik had aanleg voor het discus werpen. Na twee maanden trai nen behaalde ik een zesde plaats op de Nederlandse kampioen schappen." Het Limburgse talent werd drie keer Nederlands kam pioen bij de junioren discuswer pen en kogelstoten. Ze trainde met de nationale selectie op Pa pendal. Berden stond voor een lastig di lemma: alles uit haar sportieve loopbaan halen of het maatschap pelijk belang voorrang geven. Ze was ambitieus. „Alleen al het idee om de Olympische Spelen te kun- nen halen leek me fantastisch." Ze hakte de knoop door. „Om de echte top te halen moet je zo veel offers laten. Ik studeerde HTS mi lieukunde. Ik ben met de wed strijdsport gestopt en koos voor een maatschappelijke loopbaan." Ze veranderde van studie en ging naar de politieschool in Heerlen. In r998 verhuisde ze naar Axel toen ze een baan kreeg bij de poli tie in Oostburg. Maatschappelijk ging het haar voor de wind. Ze werd bevorderd tot teamchef van de politie in Middelburg. Haar leven veranderde ingrijpend toen ze in 2007 getroffen werd door een hersenbloeding. Ze kon haar beroep niet meer uitoefenen en werd arbeidsongeschikt ver klaard. „Daar gingen mijn plan nen. Ondanks mijn fysieke beper king bleef ik mijn liefde voor de werpsport houden." Haar passie hielp Leonie Berden de tegenslag te verwerken met als absoluut hoogtepunt de prestaties op het EK van 2010 in Hongarije. Ze wilde haar kennis graag over brengen op de jeugd van de Hul- sterse atletiekclub, waarvoor ze zelf actief is. „Op de eerste trai ning zag ik al dat ze stereotiepe fouten maakten. Ik ben aan de ba sistechnieken gaan werken. Dat is essentieel voor het werpen." Ze traint een keer (donderdag) per week in de wintermaanden in de hal bij de atletiekbaan in Hulst. Omdat het lichamelijk en vooral cognitief best veel van haar vergt, verzorgt Audrey de Beule op dins dag een circuittraining. De werpersgroep bestaat uit op vallend veel (elf) meisjes en drie jongens. Berden biedt een geva rieerde oefenstof. Tijdens de trai ning wisselen de jonge atleten, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, technische vormen met loop- en springoefeningen af. „De motoriek en de coördinatie zijn Oostenrijk is verguld met haar su perster op lange latten. Nederland mag wat Hirscher zelf betreft een beetje mee juichen. „Want ik ben blij met mijn Nederlandse kant", laat hij in een keurige Nederland se volzin weten. „Dankzij mijn moeder en de cultuur van haar land, sta ik veel meer open voor dingen dan een gemiddelde Oos tenrijker. Die is veel rechtlijniger. Ik hou van de Nederlandse mix van culturen. Jullie eten net zo ge makkelijk Thais als bami goreng. (lachend) Of wat te denken van saté. Die heb ik dankzij mijn moe der heel veel gegeten. Door die 'Dutch touch' in mijn opvoeding, ben ik ook als topsporter gewor den wie ik ben." De 25-jarige Hirscher is de zoon van de Haagse Sylvia de Vlieg. Dertig jaar geleden kwam ze tij dens een wintersportvakantie in Oostenrijk met haar auto vast te zitten in de sneeuw. Ferdinand Hirscher redde haar uit de penibe le situatie. De twee werden ver liefd en nestelden zich in een berghut boven Annaberg. Daar Door die 'Dutch touch' ben ik ook als topsporter geworden wie ik ben. zette kleine Marcel zijn eerste wankele stapjes en daar ook be gon de mythe. Hij zou zijn unieke gevoel voor evenwicht te danken hebben aan het feit dat hij zich rond de berghut van jong af staan de moest houden op een glooiend terrein vol oneffenheden. „Het lijkt me inderdaad nogal een ver schil of je leert lopen in een vlak ke, egale omgeving of op een berg helling vol keitjes, waar iedere stap anders is", zo wil hij zelf wei nig afdoen aan het verhaal dat ooit door zijn vader de wereld in is gebracht. De slalomtechniek van Hirscher is ongeëvenaard. Dat bleek maan dag maar weer eens in de afslui tende slalom van het onderdeel combinatie. Na de afdaling stond hij dertigste op meer dan drie se conden achterstand van de leider. Hij vloog ze allemaal voorbij. Het is Hirscher ten voeten uit. De tweevoudige wereldbekerwin naar is niet alleen technisch van uitzonderlijk niveau. Hij is daar naast de meest constante en men taal sterkste van de slalomtop pers. Twee weken voor het WK vloog hij eruit tijdens de wereld bekermanche van Wengen en werd vervolgens ook nog eens ziek. Hirscher panikeerde niet. „Omdat ik wist dat het met de snelheid goed zat. Een poortje missen hoort bij de risico's die je moet nemen om een wedstrijd te winnen. Wat dat betreft is het ook een loterij. Als ik daar in Wen- gen alles gevende zou hebben ver loren met een seconden achter stand, dan had ik wel een pro bleem gehad. Want dat gat over brug je niet even. Nu wist dat het succes toch wel een keer zou ko men als ik rustig zou blijven." Hirscher werkt morgen de reu zenslalom af. Zondag staat de sla lom op het programma. CALGARY KWADENDAMME ROOSENDAAL LEWEDORP UITSLAGEN BILJARTEN Driebanden derde divisie. Jacobs Mannen mode 1 - 't Tapperijke 4-4: Rinus Pankow - Willie Hoenervangers 35-34, 53; Kees den Boer - Johan Embregts 22-35, 69; René Koet sier - René Dam 30-26, 55; Martin Sturm - jo han van Cinneken 26-30, 68. Driebanden klein B1. 't Bierwinkeltje - LBV 2 26-33: Meerten Dallinga (39) - Wim de Kok (43) 39-42, 44; Koen Pöpsel (31) - Joey de Kok (41) 19-41, 44; Pons Baart (31) - Hans de Kok (31) 27-31,42. Pool regionale eerste klasse. Dis Time with Chickies - Roadhouse Roadies 3-3: 8-ball. Swen van Schijndel - Johan van Beek 6-5; Ju dith Zom - Mark van Wijngaarden 2-6; 9-ball. Joey van Gils - Stefan Hofman 7-4; Mickel van Eekeren - Johan van Beek 7-4; 10-ball. Joey van Gils - Stefan Hofman 5-6; straight. Sandra Kooij - Mark van Wijngaarden 39-75. Mij n doel is om talenten door Aector Dooms Leonie Berden ■m -...t-t-* n f <1# TOL- BFqx/irril gX Marcel Hirscher (rechts) wordt begroet door teamgenoot Christoph Noes- ig na het winnen van de landenwedstrijd. foto Marco Trovati/VI Images door Ad Pertijs VAIL BEAVERCREEK - Na zijn onwaar schijnlijke gouden run eerder deze week in de combinatie was het dinsdag weer bingo voor Marcel Hirscher. Met Oostenrijk won hij in Vail Beavercreek de landenwed strijd. En dat terwijl zijn twee hoofdnummers (reuzenslalom en slalom) dit weekeinde nog moeten komen. Marcel Hirscher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58