mK Amerika's gevierde cultpresentator Jon Stewart stopt met 'Daily Show' Nabestaanden strijden voor beter onderzoek bij verdachte sterfgevallen. amwm 4 IN HET NIEUWS STICHTING Eline stierf door messteken Michelle had moeizame relatie Overname van Wegener door Persgroep mag AMSTERDAM - Ouders die twijfe len aan de doodsoorzaak van hun kind richten een stichting op. Daarmee willen ze een lans bre ken voor beter justitieel onder zoek bij een verdachte dood én lotgenoten steunen. „Nu is het voor nabestaanden nog heel lastig om aan te tonen dat een zelfmoord misschien toch moord is", zegt Jet Melters, moe der van de in 2009 omgekomen Eline (23). „Wij hebben tiendui zenden euro's moeten betalen om op eigen houtje de dood van onze dochter te laten onderzoeken." De ouders van Eline willen lotge noten praktische tips geven en hen via de stichting financieel on dersteunen. Ook de moeder van de in 2013 overleden Talitha (25) uit Amsterdam is betrokken bij de oprichting van de stichting. „Eerst willen we in kaart brengen van hoeveel Nederlanders ten on rechte is vastgesteld dat ze zelf moord hebben gepleegd", zegt Melters. Volgens strafrechtdeskundigen en Als de politie besluit dat het zelfmoord is geweest, gaat het boek dicht forensisch experts zouden jaar lijks tientallen tot honderden moorden onontdekt blijven, om dat justitie te weinig onderzoek doet naar de doodsoorzaak. Bij een veronderstelde zelfdoding of een ongeval besluit het Open baar Ministerie niet altijd om sec tie uit te voeren, waardoor het las tig is om later te achterhalen hoe iemand precies om het leven is ge komen. „Als de politie besluit dat het zelf moord is, gaat het boek dicht", zegt Melters. „Wij strijden al vijf jaar om de ware toedracht van de dood van Eline boven tafel te krij gen. Zo'n strijd gun je niemand." Eline Melters zou zichzelf met meerdere messteken in het hart van het leven hebben beroofd. Na lang aandringen door de nabe staanden besloot het OM vorige maand om nieuw sporenonder zoek te laten doen. „Onze zaak staat niet op zichzelf', zegt Melters. „Door als nabestaan den samen te werken, staan we sterker in onze schoenen." Rechtspsycholoog Peter van Kop pen stelde eerder deze week dat nabestaanden en advocaten voortaan altijd een beroep op on afhankelijke experts moeten kun nen doen wanneer zij twijfel heb ben over de doodsoorzaak. Nu moeten nabestaanden alles nog zelf regelen. „Met het oprichten van een stich ting hopen we dat justitie meer aandacht gaat schenken aan gede gen onderzoek bij zelfdoding", zegt de moeder van Eline. „Bij ons is er van alles gruwelijk misge gaan. Daarvoor willen we ande ren in de toekomst behoeden." In december 2009 wordt het naak te, met bloed besmeurde lichaam van Eline Melters gevonden op een grasveldje in Urmond. De 23-jarige vrouw zou zichzelf tij dens een psychose met meerdere messteken om het leven hebben gebracht. Ze zou uit haar huis zijn gerend om vervolgens in elkaar te zakken. Haar vriend is op dat mo ment thuis. De politie gaat vrij wel meteen uit van zelfmoord en sluit het dossier. Het Openbaar Ministerie maakte vorige maand bekend haar dood opnieuw te gaan onderzoeken. Sporen die des tijds zijn veiliggesteld en nog nooit zijn onderzocht, worden nu alsnog onder de loep genomen. De toenmalige vriend van Michel le Mooij is gisteren stevig aan de tand gevoeld door de rechter. De ex-turnster (24) werd in januari 2010 dood gevonden in haar wo ning in Alkmaar, hangend aan een koord. Volgens de politie was het zelfmoord. Maar haar familie kon dat niet geloven. Na een jaren lange juridische strijd dwongen de nabestaanden alsnog vervol ging af De toenmalige vriend ont kende gisteren in de rechtbank ie dere betrokkenheid bij de dood van Michelle. „Ik zit hier onschul dig. Ik word afgeslacht door de media", zei de man. Hij zou Mi chelle in het verleden regelmatig hebben mishandeld. Want in de zestien jaar dat Ste wart het satirische nieuwspro gramma presenteert, is het uitge groeid tot het invloedrijkste plat form voor serieus nieuws. Het pu bliek van Stewart, die ook in Ne derland bekend is, is voor Ameri kaanse begrippen altijd klein ge weest. Zo'n twee miljoen kijkers per uitzending haalt hij nu. Maar The Daily Show is altijd spraakma kend en heeft bovenal belangrijke fans. Barack Obama is de afgelo pen zeven jaar vijf keer langs ge weest. Stewart spaart niemand. Zo werd de huidige president op ludieke maar harde wijze de oren gewas sen over zijn onwetendheid van het afluisteren van wereldleiders als bondskanselier Angela Merkel door de NSA. „Gelooft de presi dent dat inlichtingen tot hem ko men via een geheime fee?", aldus een smalende Stewart. Anders dan de grote namen van de Amerikaanse talkshows (Da vid Letterman, Conan O'Brien, Jimmy Fallon) durft Stewart het spel wél hard te spelen, met bij tende vragen of ongemakkelijke Presentator Jon Stewart durft het hard te spelen, met bijtende vragen of ongemakkelijke conversatie conversatie. Ook als het een voor veel patriottische Amerikanen ge voelig onderwerp betreft: „Als ik een stuiver kreeg voor elke keer dat hij (George Bush - red.) 11 sep tember heeft genoemd, dan was er al genoeg beloningsgeld om Osama bin Laden te vangen." Geen andere tv-persoonlijkheid heeft zich zo sterk gemaakt voor hulp aan teruggekeerde en vaak getraumatiseerde veteranen die slecht worden opgevangen door overheidsdiensten en grote moei te hebben hun leven weer op de rails te krijgen. Recent debuteer de Stewart als regisseur met de politieke film Rosewater. De 52-ja- rige presentator weet nog niet wat hij gaat doen, maar is vastbe sloten te stoppen, uiterlijk eind dit jaar. Als mogelijke opvolger wordt ook de Britse komiek Ricky Gervais The Officegenoemd. DEN HAAG - Kartelautoriteit ACM heeft de overname van uitgever Wegener door de Belgische Pers groep goedgekeurd. Dat betekent dat zeven regionale dagbladen, waaronder deze krant, een nieuwe eigenaar krijgen. De Persgroep is in Nederland al eige naar van het AD, de Volkskrant, Trouw, Het Parool en websites als Autotrack en de Nationale Vacatu rebank. In Vlaanderen exploiteert De Persgroep twee dagbladen, een reeks tijdschriften en is het mede-aandeelhouder van tv-zen- der VTM. De goedkeuring van ACM betreft overname van het Britse bedrijf Mecom waar We gener onderdeel van is. Door de overname ontstaat de grootste dagbladcombinatie van Nederland, met een dagelijkse op lage van 1,1 miljoen. De integratie van beide bedrijven kost circa driehonderd arbeidsplaatsen. Ouders: grondig onderzoek door Peter Winterman Jet Melters, moeder van Eline I Eline Melters foto's Hollandse Hoogte Michelle Mooij Jon Stewart stopt met The Daily Show. foto Victoria Will/HH door onze redactie buitenland NEW YORK - Veel jonge Amerika nen zullen een ander programma moeten vinden voor hun dagelijkse nieuws, want komiek Jon Stewart heeft zijn vertrek aangekondigd bij The Daily Show.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4