f i v 1 cuIZhouv Bottarga is delicatesse Leon Vermaire volgt Thijs Meliefste op bij Katseveer S UIT 9 EVENEMENTEN COT9Ü Middelburg krijgt deze zomer een gastronomisch evenement met de Culikaravaan Oesters in een mooi pakketje ingepakt voor Valentijnsdag Bottarga, het klinkt niet Zeeuws maar het komt wel van Tholen en het is een delicatesse. Op de Horecava werd er veel over gesproken. De aanwe zige Italianen hadden tranen in hun ogen van herkenning. Oor spronkelijk komt Bottarga dan ook van Sardinië en Sicilië. Een bonk van gedroogde viseitjes van hardervrouwtjes wordt daar bo ven een bord pasta geraspt. Een soort 'kaviaar' die al eeuwen als smaakmaker wordt gebruikt. De Zeeuwse bottarga doet niet onder voor de Italiaanse variant. Het heeft een zeer verfijnde en bijzon dere vissmaak en is een erkend Zeeuws streekproduct. Job en Mi randa Bout uit Tholen zijn aange sloten bij 'De goede vissers'. Een duurzaam, Nederlands initiatief voor vissers met respect voor de zee. Van mei tot en met oktober vist Bout met zijn schip de Tho len 16 op harders. Achter het gro te 'moederschip' hangt een sloep en daarmee gaat hij uit vissen. In die sloep liggen bakken met her- dernetten (herder is Zeeuws voor harder). Als jongen van li ging hij al met zijn vader mee uit vissen. Hij heeft dus aardig wat ervaring in het vinden van de harders. Of er harders zijn hangt af van de wind, de watertemperatuur en de zon. Als hij harders ziet, gooit hij het net uit en probeert het om de vissen heen te spannen. Dat is een spel want harders zijn slim me beesten die zich niet zo snel laten vangen. Maar uiteindelijk haalt hij een net vol harders in met de netrol. De harders worden uit het net gehaald en het net wordt klaargelegd voor de volgen de ronde. Zeebaarzen en harders leven samen in scholen. Een zee baars brengt meer op dus dat is een welkome bijvangst. De har ders worden naar de veiling in IJ- muiden gebracht en worden 'dicht', als hele vis verkocht. De smaak is vergelijkbaar met die van zalm, alleen leven harders in brak water. Een paar weken per jaar hebben de hardervrouwtjes kuit. De vrouw van Job Bout, Mi randa, is een ondernemende da me die eerst maar eens op 'bottar ga' googlede. „Ik dacht: dat kun nen wij ook. Dit geeft een toege voegde waarde aan de harder", vertelt ze enthousiast. Ze ontving subsidie van de provincie en ging aan de slag. Een arbeidsintensieve klus. De harders moeten eerst gefi leerd en de kuit moet eruit ge haald worden. Vervolgens moe ten die gepekeld en gedroogd wor den. Welk zout Miranda gebruikt, houdt ze geheim. Via de provin cie kwam ze bij Edwin Vinke van de Kromme Watergang terecht. Ze vroeg hem om raad en om eens te proeven. Vinke was en thousiast over deze Zeeuwse ka viaar en ging er gerechten mee maken. De filets die overblijven bij het fileren laat Bout op Tholen roken. Daar is inmiddels ook vraag naar. Begin maart gaat Mi randa Bout met de Bottarga naar de Nederlandse Slowfood bijeen komst. Bottarga is via de site te koop, zolang de voorraad strekt. Harders zijn vanaf mei verkrijg baar. www.zeeuwsevis.nl STHEEKPROOUCENTEN terrenrestaurant Katseveer uit Wilhelmina- dorp heeft een nieuwe souschef. Vanaf 13 april gaat de getalenteerde Leon Vermaire (26 jaar) daar aan de slag. Hij volgt Thijs Meliefste op, die per 1 maart zijn eigen restaurant Meliefste opent in Wolphaartsdijk. Leon Vermaire is momenteel nog werkzaam in Hongkong bij het Amber Mandarin Oriental. Hij heeft daar twee jaar onder leiding van de uit Vlis- singen afkomstige Richard Ekkebus gewerkt. Ver maire is een Zeeuw, afkomstig uit Kapelle, die nu te rugkeert naar zijn geboorteplaats. Hij heeft een mooie staat van dienst opgebouwd. Hij werkte eerder van september 2005 tot en met augus tus 2007 bij brasserie D'Anvers en de Lachende Koe, daarna bij Nolet's Vistro, Da Vinci in Maasbracht, bij Oud Sluis en ten slotte als junior souschef bij Amber in Hong Kong. DONDERDAG 12 FEBRUARI 2015 Deze zomer komt de Culikaravaan naar het Bol werk in Middelburg. Van 13 tot en met 15 augus tus wordt onder de Seismolen het eerste Foodtruck Festival Zeeland gehouden. Mobiele keukens die samen met een verscheidenheid aan artiesten, muziek en acts een fantastisch evene ment neerzetten: De Culikaravaan. Het is een gastronomisch evenement waar een sfeer heerst van ontspanning, ontdekking en gezelligheid. Fliervoor heeft de organisatie een selectie ge maakt van Foodtrucks die uitblinken in enthou siasme, creativiteit, uitbundigheid en goede smaak. De line up wordt bekend gemaakt op de Facebook pagina van De Culikaravaan: www.face- book.com/culikaravaan. De deelnemers aan de Culikaravaan staan voor de zogenoemde 'eerlijke keuken'. Natuurlijke, verse ingrediënten, streek producten en vlees dat niet afkomstig is uit de bio-industrie. Organisator van de Culikaravaan is de Middelburger Willem Burger. nuiSWffTPOTAJU* In restaurants en andere horecagelegenheden worden op 14 februari allerlei extraatjes aangeboden die met de liefde te maken hebben. Het is Valentijnsdag en daar hoort ten minste een Valentijnsmenu bij. Wil je er niet op uitgaan en toch je partner verrassen dan heeft Proef Zeeland een aardige sugges tie. Dé klassieker op het Valentijnsmenu is steevast de oester. Het Zeeuws oesterbedrijf Renart Boulon heeft speciaal voor Valentijnsdag een oesterpakket samengesteld, exclusief ver krijgbaar bij de betere visdetaillist en bij Proef Zeeland bij Neeltje Jans aan de Faelweg in Vrouwenpolder. van garnalenragout Dennis Coppens en zijn team maken meer 100.000 garnalenkroketten per jaar. foto Camiel Schelstraete door Margot Verhaagen Leon Vermaire versterkt het team van Katseveer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49