Honingzoete Valentijn Beoordeling 6 UIT Op deze pagina's schotelen wij elke week lekkers uit Zeeland voor. Zijn uw smaakpapillen wakker geworden? Gastheer Kamiel van The Jane wekt ons heerlijk. We waren bedwelmd door de amuses uit de school van Jane's Flavours. KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven et is ijskoud, maar geen gewoon schepijs. Het is semifreddo, een bevroren mengsel met een roomzachte structuur. Als je er een hapje van neemt, is het net alsof het een beetje kraakt in je mond. In het Italiaans betekent de aparte naam 'halfbevroren'. Slagroom is altijd een van de ba sisingrediënten. Ze zorgt voor die kenmerkende romige zachtheid. Daarnaast wordt vaak yoghurt toegevoegd of mascarpone of, zo als in dit geval, een dikke crème op basis van eidooiers (zie re cept). Je kunt er helemaal de fris se kant mee op door bijvoorbeeld veel vers fruit toe te voegen. Maar wij houden hem vandaag ter gele genheid van Valentijnsdag heer lijk vol, rond en honingzoet. Pre cies zoals ik hem voor het eerst proefde in Verona, stad van de liefde, in een kleine osteria, vlak bij Julia's fontein. Inderdaad, Julia van Romeo, van William Sha kespeare. Op zoek naar het originele recept heb ik geluk, want onlangs ver scheen een nieuwe uitgave van Claudia Rodens kook- en lees boek De smaken van Italië: 25 jaar na de oorspronkelijke uitgave en nog altijd even actueel. Hierin staat de honing-semifreddo zoals ik die mij herinner. En uiteraard nog veel meer lekkers en lezens waardigs. Maar daarover later on getwijfeld meer, want deze gran de dame van de culinaire journa listiek, die onlangs in ons land was, verdient een breed podium. Het leuke van semifreddo is dat hij, ondanks zijn ingewikkelde naam, heel makkelijk te maken is. Je hebt er geen ijsmachine voor nodig, een garde volstaat. Je moet wel ruim op tijd bedenken dat je hem wilt maken, want hij moet minstens 4 uur opstijven in de vriezer. Kies altijd voor een lekkere bloe- menhoning, want die is smaakbe- palend in dit zoete ijsdessert. Oranjebloesemhoning vind ik persoonlijk onweerstaanbaar, maar daar is hier niet zo makke lijk aan te komen. Ik gebruik een goede neutrale biologische ho ning en spatel een theelepeltje oranjebloesemwater door het dooiermengsel, voor een betove rend geurig effect. Kamiel haalt ons uit onze roes en houdt ons bij de les. We zijn in Antwerpen. Hij is de volmaakte gastheer die je iedereen toewenst en die zich goed heeft voorbereid op zijn gas ten. Hij weet dat wij uit Zeeland komen. Kamiel zelf ook, hij woont in Sint Anna ter Muiden en hij houdt van Zeeland. „En ik heb ook gewerkt bij Oud Sluis. Ik blijf Sergio trouw", zegt Kamiel, 24 jaar oud pas. The Jane heeft loyaal personeel en dat is ook nodig. Het koksduo van The Jane, Sergio Herman en Nick Bril, laat zien wat je kunt berei ken als je gevoel en aanleg hebt voor de horeca. Maar ook als je een sterk team hebt, een beetje ge luk en als je keihard wil werken. Buzze geven, gas geven, blijft het devies. Het Zeeuws-Vlaams klinkt door in Antwerpen. Nick Bril staat achter de kachel met een hele trits koks aan zijn zijde. We geven het team maar al te graag de vrije hand en kiezen het lunchmenu van vijf gangen. Dat komt neer op 60 euro per per soon. Zeven gangen (75 euro) of acht (90 euro) zijn niet aan ons besteed. We kennen onze gren zen. De amuses gaan samen met zuurdesembrood en bierbrood van het Vlaamsch broodhuys én geklaarde boter en verfijnde olie. De hapjes zijn een genot om naar te kijken. We krijgen een spelt- crackertje op een strak schaaltje aangeboden en soepjes in twee porseleinen 'samengeknepen' be kertjes. We lepelen langzaam een misosoepje met Japanse padden stoelen op om er maar heel lang van te mogen genieten. De soep streelt zacht de papillen. Een paar se bloem fleurt het gerecht op. Kamiel verklapt het geheim van de chef; het zuurtje van de li moen neutraliseert het zout. In de beker van porselein eten we de smakelijkste linzensoep ooit, met schuim met krokantjes en avoca do. Dit is knap. Je denkt de smaak van een ge recht te kennen tot je aan tafel bij The Jane zit. De zeebaars bijvoor beeld, die als voorgerecht op tafel komt, heeft een Aziatische berei dingswijze ondergaan. Nick Bril keek in Japan naar de koks en zag hoe de rauwe makreelfilet uren lang in een pekelbad werd gelegd, om even voor het opdienen afge brand te worden. Hij paste deze methode thuis toe bij de zeebaars. Het stukje vis wordt er mals van en krijgt begeleiding van venkel en dille en een sneeuw van mie rikswortel. De mierikswortel is opgenomen in stikstof en is de op pepper van het voorgerecht. Het wordt afgerond met een couscous van bloemkool, spelt in een rond je, flinterdun gesneden padden stoeltjes, eetbare bloemetjes en een gepocheerde eidooier. Tien punten krijgt de keuken van ons, ook door de vondst van de gepo cheerde eidooier, die de samen bindende factor is van het voorge recht. De coquille volgt. Die is in de schelp gegaard en moeten we los snijden van de schelp. Naast het weekdier komen de smaken van truffel, foie gras en aardpeer te rug. Een rijke smaak, zonder over dadig te zijn. We zien de vissoep Oud Sluis op de kaart staan, als eerbetoon aan het voormalige driesterrenrestau rant, waar het allemaal begonnen is. Uit de soep steekt een mesheft gracieus op en proeven we zee wolf, schelp- en schaaldieren en paprikacrème. Op een soort cracker, of een op Catalaanse wij ze gemaakte toast, komt het dotje paprikacrème weer terug. De hand van de meester heeft de combinatie van het zoet van de paprika en de zilte kruidige vis soep bij elkaar gebracht. Voor ons is dit de topper van de dag. Daar kon het hoofdgerecht met een filet van het Siementaler rund, overgoten met jus van de vlees en uiensaus, met knolselde- rie- en uiencrème, hoe lekker ook, niet tegenop. Het dessert ten slotte, is er een om in te lijsten met zwart-bruine chips van zoethout met bloedsi- naasappelssap en een mond vol melkchocolade, die verstopt zat in een paarsrode glanzende steen. Met schuimpjes en verschillende bereidingen van ijs hebben de smaakpapillen een wereldreis ge maakt, van Azië naar Zuid-Ameri- ka, naar Europa, met een lange tussenstop in Zeeland. H The Jane ingelijst op 1 In Eten doen de PZC-redacteuren Edith Ramakers en Frank Balkenende beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Edith Ramakers Prijs-kwaliteit: Entourage: Bediening: Horen, zien en ruiken: The Jane heeft boven een Upper Room Bar, waar de sfeer losser is dan op de bega ne vloer. Dagelijks ontvangt het team 200 gasten (lunch en diner samen) dat zijn er 1000 per week en nog is de wachtlijst groot. Conclusie: The Jane heeft een vliegen de start gemaakt, met een michelin- ster in het jaar van de opening. The Ja ne is de reden om een diner te koppe len aan een weekendje Antwerpen. I Coquille, gegaard in de schaal. The Jane. Het restaurant ligt in een wijk in Berchem, Antwerpen. The Jane, 't Groen Kwartier, Parade plein 1, 2018 Antwerpen, België. +32 3 808 44 65. The Jane is op zo. en ma. gesloten. Telefonisch bereikbaar tussen 9 en 11 uur en tussen 15 en 17 uur. www.thejaneantwerp.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46