Kapitein Schettino krijgt 16 jaar cel NAVO kan Rusland raken IN HET NIEUWS 3 Zeventig doden door pest op Madagaskar 'volksrepublieken' zelfstandig. Over de status van die regio's moet dus een nieuw besluit wor den genomen. De poreuze, 400 kilometer lange grens tussen Oekraïne en Rus land - waar doorheen Russisch materiaal en 'vrijwilligers' naar de Donbas worden getransporteerd - zou door waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) moeten worden gecontroleerd. Ook daarvan kwam niets terecht: de grens is in handen van de rebel len, die onbeperkt Russische steun - militair, humanitair en personeel - doorlaten. Zware wapens zouden tot 15 kilo meter van de demarcatielijn wor den teruggetrokken. Kiev eiste bo vendien dat Russische 'illegale for maties' naar huis zouden terugke ren. Alleen als aan deze voorwaar den zou zijn voldaan, kon een pro ces van verzoening en dialoog op gang komen. Maar geen van die voorwaarden werd gehonoreerd. Verzoening lijkt daarom verder weg dan ooit, nu minstens 5.500 mensen om kwamen in het conflict - en vol gens de Duitse veiligheidsdienst mogelijk zelfs tien keer zo veel. Poetin heeft bovendien (nog) geen akkoord nodig. De Russi sche president kan wachten tot dat Kiev helemaal door de knieën gaat, om vervolgens nog hardere voorwaarden te stellen aan een vredesverdrag. De Oekraïense munt, de hryvna, is zwaar onderuit gegaan, de eco nomie staat op instorten. Welis waar lijdt ook Rusland onder wes terse sancties, maar Poetins popu lariteit wordt daardoor niet min der. Integendeel: een meerder heid van de Russen meent dat Poetin in Oekraïne de belangen verdedigt van de Russische staat. RUSSISCH ALS MOEDERTAAL TUSSEN OOST EN WEST Schettino stond aan het roer van het cruiseschip, toen het begin 2012 voor de Italiaanse kust de rot sen raakte, kapseisde en deels zonk. Daardoor kwamen 32 men sen om het leven. Het schip lag lange tijd voor de kust van het ei landje Giglio, bij Toscane. Inmid dels is het geborgen. Schettino voer met het 290 meter lange schip te dicht langs de rot sen van Giglio, volgens hem om de 4.000 opvarenden een beter uitzicht op het eiland te gunnen. Door de botsing stroomde zeewa ter in het schip, waardoor het langzaam begon te kapseizen. Schettino 'viel' tijdens de ontrui ming naar eigen zeggen in een reddingsboot, nog voordat ieder een van boord was. Achteraf bleek dat 32 mensen de ramp niet hadden overleefd. De officier van justitie had 26 jaar en 3 maanden cel geëist voor het veroorzaken van een schipbreuk, doodslag en het verlaten van het schip voordat alle opvarenden van boord waren. De advocaten van de 54-jarige Schettino wilden juist vrijspraak voor de kapitein, omdat de dood van de 32 opvaren den niet te wijten zou zijn aan zijn gedrag. In zijn laatste betoog voor de uitspraak verklaarde een huilende Schettino dat hij werd 'geslachtofferd voor economische doeleinden'. „Op 13 januari 2012 ben ik deels gestorven." De tra nen van Schettino mochten ech ter niet baten, zo bleek aan het einde van het proces, dat al in juli 2013 begon. Er lopen nog andere zaken om trent de scheepsramp. Zo wil de overheid van Toscane 30 miljoen euro en het eilandje Giglio 190 miljoen euro schadevergoeding van Costa Cruises, de reder van het rampschip. De meeste schade claims van opvarenden zijn al wel afgehandeld. met NAVO-lid Estland overste ken. Dan is immers artikel 5 van toepassing, een aanval op één is een aanval op allen. De grote vraag is echter wat de NAVO doet als Rusland het schimmig blijft spelen en blijft ontkennen betrok ken te zijn, zoals op de Krim en in Oost-Oekraïne. „Poetin rekent er op dat een aantal NAVO-lan den dan op de rem trapt", zegt mi litair deskundige (tevens WD-se- Dat je onverwacht verrast wordt door een troepenmacht kan niet nator) Frank van Kappen. Dat Po len eerder geneigd zal zijn om de Baltische staten te helpen dan bij voorbeeld Spanje of Portugal, klinkt logisch. Daarnaast zijn er binnen de NAVO ook nog meer Ruslandgezinde landen, zoals Griekenland of Hongarije. Poetin is uit op zulke verdeeld heid in het bondgenootschap. Weinig prettiger voor Rusland dan een ruziënde en weifelende Poetin rekent erop dat een aantal NAVO-landen op de rem trapt alliantie. Toch kan ook een ver deelde NAVO optreden. „Landen die wel hun nek willen uitsteken, kunnen dat doen in een 'coalition of the willing'. Dat heeft prakti sche nadelen", schetst Van Kap pen. „Je kunt dan geen gebruik maken van de bestaande verbin dingen, de hoofdkwartieren en da tanetwerken. Dat vertraagt." Dat de nieuwe snelle flitsmacht (militaire inzet binnen 48 uur) nog niet operationeel is, is daarbij geen ramp, stelt Clingendael-des- kundige Dick Zandee. De inlich tingendiensten op NAVO-grond- gebied zien snel genoeg wat de Russen uitspoken. „Het scenario dat je volkomen onverwacht 's nachts verrast wordt door een immense troepenmacht, kon aan de vooravond van de Tweede We reldoorlog, nu niet." Mocht militaire inzet inderdaad nodig zijn, dan is de kans groot dat Nederland als een van de eer ste landen wordt benaderd, ge zien de deelname aan de parate troepenmacht. Daar zal de Twee de Kamer dan eerst over meepra ten. Ook in veel andere lidstaten heeft het parlement een stem bij het uitzenden van militairen. In theorie kan het kabinet de Ka mer wel passeren als het moet. Een noodscenario, stelde Defen sieminister Jeanine Hennis (WD) gisteren in een debat. „Als dat nodig is, is het slecht nieuws voor de wereld en Nederland." CENÈVE - Een uitbraak van de pest heeft op Madagaskar sinds sep tember aan 71 mensen het leven gekost. Nog eens 263 mensen zijn ziek ge worden, liet de Wereldgezond heidsorganisatie WHO gisteren weten. De ziekte is berucht door de enorme aantallen doden door uitbraken in Europa in het verle den. De ziekte komt tegenwoor dig maar zelden voor bij mensen. Madagaskar is echter een uitzon deringssituatie' sinds de jaren '80 duikt de ziekte daar elk jaar op en vooral de laatste jaren eisen die uitbraken steeds meer slachtof fers. DONDERDAG 12 FEBRUARI 2015 Poetin, Hollande, Merkel en Porosjenko (vlnr) gisteravond aan het begin van hun moeilijke onderhandelingen, foto Lazarenko Mykola/HH geen haast pagina 10 en 11: Doodsbang onder de grond Oekraïne werd onafhankelijk na de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991 Het land laveert sindsdien tussen aansluiting bij de EU en normalise ring van de betrekkingen met Rusland dat de belangrijkste leve rancier is van gas en feitelijk de Oekraïense economie controleert. Oekraïners en Russen delen veel historie waarbij het westen van het land traditioneel ook naar Polen trekt en overwegend nationalistisch (anti-Russisch) is. Oekraïne is het op een na grootste land van Europa en geldt als de graanschuur van het oude continent. In het oosten van het land bevindt zich de zware industrie. CROSSETO - Kapitein Francesco Schettino van de Costa Concordia is schuldig aan doodslag en krijgt zestien jaar en een maand cel. Dat heeft de rechtbank in Grosseto in de regio Toscane gisteren besloten. Ook mag hij in de vijfjaar daarna geen kapitein zijn. Dick Zandee, Clingendael Frank van Kappen, WD-senator WIT-RUSLAND POLEN MOL' ROEMENIË Zwarte Zee infographic RV/DPd bron GN, State Statistics Service of Ukraine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3