over drie jaar ben je te laat' 44 Jong en oud, school, werk of privé, ledereen is welkom. Je betaalt alleen materiaal 44 We denken dat ZEELAND 33 Mastenbroek: „We hebben een driestappen plan gemaakt. Vanaf het voorjaar kost een aan tal diensten geld. Tegen betaling bieden we workshops aan. We kunnen ook maatwerk le veren als de klant dat wil. Bijvoorbeeld een personeelsfeest in het teken van 3D printen. We maken dan eerst een offerte. Daarnaast gaan we ons machinepark ook verhuren." Wie kwam op het idee om FabLab Zeeland in te richten Vermeer: „Het is begonnen met informele rei zen die al enkele jaren vanuit Scoop worden georganiseerd. Met bestuurders, ondernemers en mensen uit het onderwijs bezochten we in 20t3 een FabLab in het Engelse Manchester. Jongeren met weinig tot geen kansen op de ar beidsmarkt werden daar wegwijs gemaakt in 3D printen. Als specialist in een nieuwe tech nologie kregen ze weer zicht op een baan en daarmee toekomstperspectief. Dat idee liet me niet los, temeer omdat andere provincies al zo'n leerwerkplaats bezaten of ermee bezig waren en Zeeland nog niet." Denken jullie dat het FabLab Zeeland werkloze jongeren uiteindelijk aan werk kan helpen Vermeer: „Dat is goed mogelijk. We denken dat het FabLab de Zeeuwse maakindustrie een impuls zal geven." Moet het FabLab zich niet vooral richten op het onderwijs en de basisscholen in het bijzonder? Jong geleerd is tenslotte oud gedaan. Mutsaers: „Dat doen we ook. Voor de groepen 7 en 8 hebben we een lesbrief over Michiel de Ruyter gemaakt. Onze zeeheld is door de film weer actueel. Leerlingen kunnen met de les brief opdrachten uitvoeren, video's bekijken en in onze Columbus een voorwerp uit de tijd van Michiel de Ruyter printen. Bijvoorbeeld zijn schip of zijn admiraalspenning." Vermeer: „We zijn in gesprek met de koepel van het Zeeuwse basisonderwijs en hebben ook contact met de lerarenopleiding Pabo van de HZ. Het is van belang dat leraren kennis vergaren over 3D printen en leerlingen aanspo ren stages te doen bij producenten." Wie opent morgen het FabLab Zeeland? Mastenbroek: „Gedeputeerde Ben de Reu en de Middelburgse wethouder Chris Dekker. Het wordt een korte handeling. We willen vooral veel laten zien." Meer informatie opfablabs.io/fablabzeeland en de sites van Scoop en Zeeuwse Bibliotheek. het FabLab de maakindustrie in Zeeland een impuls zal geven aantal mensen voor de technische begeleiding van het Fablab. Bij deze doe ik dan ook een op roep aan het bedrijfsleven ons te sponsoren." Ik mis in dit verhaal de HZ en Dohji, de spring plank voor technische en creatieve starters? Vermeer: „Ze zaten aanvankelijk wel aan tafel, maar we vonden dat het proces te langzaam ging. Met een kleinere club hebben we toen de pas erin gezet. In een halfjaar tijd hebben we het FabLab voorbereid en ingericht. Daar zijn we best trots op." Hoe willen jullie het FabLab rendabel maken? niet bij te blijven. De printer is voor de heren, beiden werkzaam in de grafische sector, nog geen moneyma ker. „We zijn vooral bezig met het onder de knie krij gen van het 3D-printen en de tekensoftware. Dit is echt een andere tak van sport dan iets bedrukken. Soms krijg je een kant-en-klaar 3D-ontwerp dat in de praktijk gewoon niet werkt, omdat er bijvoorbeeld een onderdeel dunner wordt dan 1 millimeter. Dat krijgt bijna geen enkele 3D printer voor elkaar." Toch willen Tilroe en Van Iwaarden 3D 2 Innovate, in combinatie met het eigen grafische bedrijf Grafie 2 In novate, tot een winstgevend bedrijf uitbouwen dat twee gezinnen kan voeden. „Je moet nu instappen, over drie jaar is het te laat. We plegen acquisitie, bezoe ken bedrijven. Dat levert leuke opdrachten op. Een sleutel van een startonderbreker of een schaalmodel van een 'drukwiel' van een tractor. Een machinebou wer kan zo een prototype aan klanten laten zien. We zijn nu bezig met een opdracht voor een groot bedrijf in de regio. Meer mogen we er nog niet over zeggen." ijer een prothese voor een gewonde kraanvogel kon printen? Dat kon. Inmiddels loopt hij weer als een kievit. Per maand strijkt Meijer zo'n 500 euro op. De prijs hangt af van de complexiteit van het object. „Het is geen vetpot, hooguit een leuke bijverdienste. Uiteindelijk wil ik er mijn werk van maken, maar of dat lukt, kan ik nog niet zeggen. Een grotere printer kost al gauw 50.000 euro." VALENTIJNSHARTJE Net als Meijer storten Ferdi Tilroe (34) uit Kapelle en Corné van Iwaarden (35) uit Kruiningen zich in de avonduren op 3D printwerk. Hun bedrijfje 3D 2 Innovate dat in juli 2014 het licht zag, houdt kantoor in Hoedekenskerke. Daar heeft een 'in- stapprinter' (aanschafkosten: 2500 euro) net een wit Valentijnshartje voltooid. „Het is een kleine printer waarmee je alleen kleine objecten kunt maken. Hij print wel een mooie kwaliteit." Printen gebeurt vooral 's nachts, want je hoeft er DONDERDAG 12 FEBRUARI 2015 een 3 D print maken Alinda Mastenbroek, ZB Marleen Vermeer, Scoop :udenten ict-netwerkbeheer niveau 4, lopen stage bij de Zeeuwse Bibliotheek en ondersteunen daar onder ;enschepen van het leerwerklab. foto Ruben Oreel Ferdi Tilroe (I) en Corné van Iwaarden van 3D 2 Innovate bij hun 3D-prin- ter. „We willen er een winstgevend bedrijf van maken." foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33