Meer huisjes met de gouden eieren Goed voor de economie GS zijn gerust op veiligheid scheepvaart Zeeuwse huizen lekken 68 miljoen aan energie A A fl A - A a fla 64 I ZEELAND 27 commentaar Oudste centrales Doel langer open Thieme wil stop schieten herten In Zeeland zijn plannen voor honderden nieuwe recreatiewoningen. Die komen op de mooiste plekjes, zo dicht mogelijk aan zee. Daar is niet iedereen blij mee. Natuurbeschermers wij zen terecht op wat moet wor den gekoesterd: een schitte rend zeefront en een delta vol natuur. Al dat moois heeft een grote economische waarde. De recreatiesector draait erop. Re den te meer om kritisch te zijn op aantastingen. Het is echter geen goed idee om de rem te zetten op recrea tiewoningen. Het economische belang is te groot. Maar het kan wel veel beter met de uitvoe ring. De architectuur van de huizen en huisjes moet beter en aan de inpassing in het land schap moeten veel hogere ei sen worden gesteld. Ook op de kwetsbare stranden is op die manier nog veel mogelijk. Een goed gedoseerde groei, waarbij topkwaliteit en een zekere schaarste de prijs van verblijfsrecreatie hoog houden, lijkt de beste weg. een zeer schadelijke invloed op de landschaps- en natuurwaarden van onze Noordzeekust." In het blad Wantij van de Zeeuw se Milieufederatie staat een om slagartikel onder de titel 'Recrea tieve wildgroei aan de kust' van Willem de Weert. Ook de co lumn van Loes de Jong gaat over deze problematiek. Zij heeft het over verrommeling van de Zeeuw se kust en de stranden. De Weert heeft in het blad, sa men met ZMf-medewerker Leo Vorthoren, een optelsom gemaakt van projecten die gemeenten en projectontwikkelaars op touw Doel 1 en 2 zouden dit jaar eigen lijk sluiten. In België bestaat ech ter een tekort aan vermogen om elektriciteit op te wekken. Kern centrales Doel 3 en Tihange 2 lig gen al geruime tijd stil voor on derzoek naar haarscheurtjes in de reactorvaten en de vraag is of ze ooit nog in bedrijf komen. De nieuwe centrum-rechtse Bel gische regering heeft daarom Elec trabel toestemming gegeven Doel 1 en 2 langer te exploiteren. hebben staan. Ook Vorthoren legt in Wantij een verband tussen het uit handen geven van de regie door de provincie en de stort vloed aan plannen. Hij neemt het de projectontwik kelaars niet eens zo kwalijk: „Mag je van hen enig esthetisch besef verwachten? Zij zijn uit op zake lijk gewin en grijpen kansen die geboden worden." Hij pleit met spoed voor een heldere visie op de kust en dat is een zaak van de provincie, vindt Vorthoren. Er is wel een Omgevingsplan, maar dat is volgens Vorthoren 'flinterdun en uitgekleed'. Zeeland staat op de achtste plek in de energie-ranglijst van twaalf provincies. Woningen in de ge meente Borsele zijn relatief het energiezuinigst van Zeeland. Lan delijk staat die gemeente op plaats 94 van 393 gemeenten. Hui zen in de gemeente Sluis zijn het minst energiezuinig. Die gemeen te staat landelijk op plaats 344. Gapinge is het energiezuinigste dorp van Zeeland en in Water- PORT ZÉLANDE - „Ik ken geen on dernemer, die geen oog heeft voor de ecologie. Kijk eens naar de natuurwaarden van de Greve- lingen. Daar komen die mensen juist voor." Co Schot van Marina Port Zélan- den en initiatiefnemer van de jachthaven van de toekomst en Brouwerseiland wijst er op dat al heel lang geleden is afgesproken dat bij de dammen in het Greve- lingenmeer recreatieconcentraties zouden komen en in het midden gebied ruimte voor natuur en eco logie. Dat is wat er nu gebeurt. Schot wijst er als een voorbeeldje landkerkje wordt gemiddeld de meeste energie verspild. Voor de ranglijst zijn openbare ge gevens gebruikt over het energie- label, energiekosten en energiever bruik. Huizenbezitters kunnen op de website hun eigen woning opzoe ken en zien hoeveel ze kunnen be sparen. Het is ook mogelijk om zelf gegevens aan te vullen. Wie dat doet, krijgt een persoonlijk be sparingsadvies, inzicht in de te- rugverdientijd van maatregelen en een gratis berekening van het energielabel. op dat er het afgelopen weekein de vanuit Marina Port Zélande een zeilevenement was met 190 boten. Daar kwamen 2000 men sen op af uit heel Nederland, Duitsland en België. Daar worden hotels voor geboekt in Zeeland en familieleden gaan winkelen of andere leuke dingen doen. „Dat was vroeger niet. Dan had je een seizoen van zes weken. Maar de moderne recreant wil dat niet meer. En dat is goed voor de Zeeuwse economie. Maar ja, je hebt altijd mensen die bang zijn voor de vooruitgang." DEN HAAG - Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren wil dat staatssecretaris Sharon Dijksma Staatsbosbeheer verzoekt af te zien van het afschieten van dam herten op de Haringvreter in het Veerse Meer. Ze vindt dat Staats bosbeheer een zorgvuldiger afwe ging moet maken, gebaseerd op onafhankelijk onderzoek, voordat tot afschot wordt overgegaan. Ze betwijfelt ook of er onvoldoende voedsel op de Haringvreter aanwe zig is voor de groeiende populatie herten. Thieme schrijft dat in schriftelijke vragen aan staatsse cretaris Dijksma. Ze vreest er voor dat de herten in grote getale over gaan zwemmen als Staatsbos beheer gaat afschieten. Volgens de Statenfractie kampen de verkeerscentrales langs het drukke vaarwater met onderbezet ting. De extra werkdruk die dit met zich meebrengt, doet afbreuk aan de veiligheid op de Wester schelde. Die situatie is onaccepta bel, vindt de PBZ. Het dagelijks provinciebestuur schuift de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van zich af. Het college gaat desondanks in zijn antwoorden wel specifiek in op de situatie bij Rijkswaterstaat. Door een reorganisatie en een 'ef ficiencyslag' kan er met minder mensen het zelfde werk worden gedaan. De begeleiding van de scheepvaart wordt 'strakker geor dend door verkeersmanagement', aldus GS. „Van een structurele on derbezetting is volgens Rijkswa terstaat geen sprake. Er is geen sprake van een zorgwekkende si tuatie." GS stellen vast dat in ge val van een tijdelijke onderbezet ting (Zeebrugge en Vlissingen, al dus de PBZ) taken door andere posten worden overgenomen. NIEUWBOUWPLANNEN VOOR RECREATIEPROJECTEN LANGS DE ZEEUWSE KUST DONDERDAG 12 FEBRUARI 2015 DOEL - De twee oudste kerncentra les bij Doel, in gebruik sinds 1975, blijven zo goed als zeker nog tien jaar open. De exploitant van de cen trales Electrabel is bezig met de voorbereidingen voor de bedrijfs- verlenging. VLISSINGEN - Zeeuwse huizenbezit ters verspillen elk jaar gezamenlijk ruim 68 miljoen euro aan energie. Dat staat op de website www.be- spaarnu.nl Kijk op www.bespaarnu.nl. MIDDELBURG - De veiligheid op de Westerschelde is niet in het ge ding. Rijkswaterstaat is zich vol gens het dagelijks provinciebestuur voldoende bewust van haar verant woordelijkheid op dit gebied. De in krimping van de organisatie doet daar niks aan af, aldus Gedeputeer de Staten in hun antwoord op schriftelijke vragen van Provinciaal Belang Zeeland (PBZ). In totaal zijn er nu 7650 toeristisch verhuurde vakantiewoningen in Zeeland 100 huisjes/hotelkamers 100 ligplaatsen 10 huisjes/hotelkamers Noordzee Residence Cadzand-Bad Strand Ouddorp De Punt Goeree- Strand Strand Ossenhoek Overflakkee Kabbelaarsbank Grevelingenmeer Brouwersdam Sophiastrand Plan Schelphoek Dishoek Groote Duinen Cadzand-Bad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27