De Zeeuwse gemeenten slachten kip Openbaar Ministerie: ook fout in drugszaak Zeeuwse interesse in Duitse film over beschieting van Middelburg Betalingsachterstand Zeeuwse natuurbeschermers luiden de noodklok over de teloorgang van het zeefront. 26 ZEELAND WILDGROEI AAN RECREATIEPROJECTEN donderdag es morgens iets na half negen: tring, tring. Nog een tikje slape rig nam ik op. Een iets te opge wekte vrouwenstem aan de an dere kant van de lijn: „Spreek ik met de heer W.J. van Dam?" Dat kon ik niet ontkennen. „Ahh, plezierig dat ik u tref." Ik wist meteen dat het genoe gen niet wederzijds was en in derdaad, de mevrouw bleek mij namens een financierings maatschappij te bellen om me te attenderen op een betalings achterstand. „Een betalingsachterstand, hoe zo?" „Nou", wist ze, „het gaat om de financiering van uw videoca mera." „Een videocamera? Beste me vrouw, ik weet van geen video camera." „Oh", klonk het aarzelend, „dat zal ik dan eens uitzoeken." De volgende ochtend werd ik weer in alle vroegte uit mijn bed gebeld. Dit keer door een meneer die het eveneens heel plezierig vond dat hij me op dit uur van de dag thuis trof. Ik had, meldde de man op bijna triomfantelijke toon wel dege lijk een videocamera gekocht, en wel in het jaar 2000. Sja, dat was waar ook. „Maar dat is vijftien jaar geleden! Dat ding is allang afbetaald en ligt inmiddels bij het grof vuil." Dat kan wel zo zijn, legde de meneer uit, maar ik had me des tijds bij de aankoop van de ca mera ook verplicht tot de aan schaf van een comfortcard. En zoals iedereen weet, voor niets gaat de zon op, dus of ik alsnog maar even wilde afrekenen: 10 euro en 65 cents a.u.b. Comfortcard, comfortcard, nooit van gehoord. Laat staan dat ik weet welk comfort die card mij ooit heeft geboden. „En als ik dat bedragje over heb gemaakt, belooft u mij dan dat u mij nooit meer lastig valt?" Nee, dat kon de meneer van de financieringsmaatschappij he laas niet. „Daarvoor moet u bij een andere afdeling zijn. En daar is niemand aanwezig - want tsja, het is nog vroeg he?" Die 10 euro en 65 cents heb ik zuchtend voldaan en wat die comfortcard betreft, die kun nen ze opbergen op een plek waar de zon nooit schijnt. WILHELMINADORP - „Die wildgroei aan plannen valt ons kennelijk op. Het is in ieder geval niet afge sproken. Maar er is dan ook wel wat aan de hand." Directeur Mar ten Hemminga van stichting het Zeeuws Landschap heeft het er over als hij inleidingen houdt. Zeeland onderscheidt zich vol gens hem niet met het agrarische landschap of de karakteristieke sfeervolle steden en dorpen. Dat heb je elders in Nederland ook. Wat uniek is voor Zeeland is vol gens hem 'land in water'. De diep ingesneden en relatief zeer lange kustlijn. De overgang van land naar water, dat is volgens hem het meest karakteristieke ruimtelijke aspect van Zeeland. Hemminga heeft het over een kernkwaliteit. „En het gaat mij niet alleen over recreatiewoningen aan het water (soms midden in een Natura 2000-gebied) maar ook om de bouw van gewone appartemen ten, verschillende etages hoog. Zo als in Wemeldinge of momenteel in Yerseke." Hemminga begrijpt het wel: „Ie dereen wil graag aan het water wonen. Maar juist die grens van land en water is niet alleen heel erg karakteristiek, het is ook ecolo gisch gezien heel erg waardevol. De druk is er en als je daar aan toegeeft, zoals nu dreigt te gebeu ren, verlies je een kernwaarde van Zeeland." Volgens Hemminga is het een taak van de provincie om er op toe te zien dat die de kustlijn niet verder aangetast wordt. Welis waar staat daar wat over geschre ven in het Omgevingsplan, maar kennelijk is er toch nog veel moge lijk, stelt hij vast. Hij heeft zijn hoop nu gevestigd op de tussen tijdse herziening van het provin ciale Omgevingsplan, die er aan zit te komen. De Zeeuws Landschap-directeur wil zeker geen stop op de recrea tie. Maar moet het allemaal aan de kust gebeuren, vraagt hij zich af. En als je het doet denk er dan eens over na. „Probeer binnendijks plekken te vin den. En we kun nen, als het gaat om kwali teit, nog een aantal slagen maken." Voor Hemminga geldt: koester de kustlijn. Afgelopen maandag moest offi cier van justitie Jo Valente nood gedwongen vrijspraak vragen voor een 44-jarige oud-inwoner van Goes die na de vondst van de grote hoeveelheid coke in de Bijle- veldhaven werd gearresteerd. De ze Hendrik J. had, volgens eigen verklaring, een bedrijfsauto uitge leend. Hij werd in de nacht van 12 juni 2012 gebeld dat de auto zwaar beschadigd was geraakt in de Bij- leveldhaven. De volgende och tend ontdekte de politie na alar mering door een havenmedewer- kerdat er onder een flatrack, een onderstel van een container, 104,2 kilo coke verborgen zat met een straatwaarde van minimaal 3,5 miljoen euro. Bij het verplaatsen van een flat rack is de auto van de Goesenaar mogelijk beschadigd geraakt. Tij dens die zitting liet de officier we ten dat er geen echt onderzoek was uitgevoerd, dat de politie al leen maar verslag had gedaan van wat er was aangetroffen en dat er er getuigen waren gehoord. Daadwerkelijk onderzoek was uit gebleven. Er was bijvoorbeeld geen technisch onderzoek ver richt aan de auto en er was niet nagegaan naar wie de Goesenaar allemaal had gebeld, nadat hij die bewuste nacht was gewaar schuwd, terwijl die telefoonnum mers wel beschikbaar waren. In een gezamenlijke reactie van Openbaar Ministerie en de politie wordt erkend dat er in dit onder zoek flinke fouten zijn gemaakt. Er wordt niet gesproken van 'geen onderzoek' maar van een 'onvoldoende onderzoek'. „Het onderzoek is te pover ge weest en te beperkt opgepakt", al dus Martine Pilaar (OM). Dat heeft volgens haar ook te maken met de beperkte recherchecapaci teit en het feit het onderzoek des tijds werd overgedragen van de ene naar de andere officier van justitie. VLISSINGEN - De Zeeuwse natuur beschermingsorganisaties luiden de noodklok over het feit dat de Zeeuwse kust zo langzamerhand dicht gebouwd wordt met vakan tiehuisjes in allerlei vormen. De natuurorganisaties gaan daarover in overleg met gemeenten, maar ook met Groenservice Zuid-Hol land, beheerder van natuur- en re creatiegebieden in het Grevelin- gengebied en het Haringvliet. Ze willen afspraken maken en eerder bij procedures betrokken worden. In artikelen in hun bladen, zoals Wantij van de Zeeuwse Milieufe deratie, Sterna van de natuur- en Sijnke: „Er zijn wel beelden van Middelburgers en erg veel foto's. Ik weet niet of er veel materiaal van de Duitsers over Middelburg is." Stef Traas van het bevrijdings museum zal contact opnemen met het Historisch Museum in Rotterdam dat de beelden heeft. vogelwacht Schouwen-Duiveland en het tijdschrift van het Zeeuws Landschap, worden die zorgen weergegeven. In de Sterna schrijft John Jansen een artikel met als kop 'De kip met de gouden eieren'. Hij komt tot de vaststelling dat niet iedere individuele recreatieve ontwikke ling op zich direct zorgwekkend is, maar alle plannen bij elkaar zijn dat wel. Jansen wijt de huidi ge gang van zaken aan het feit dat gemeenten meer ruimtelijke orde ningsbevoegdheden hebben ge kregen. Jansen heeft het over een wildgroei aan recreatieprojecten, Sijnke maakt duidelijk dat de ge meente niets doet aan het feit dat het dit jaar 75 jaar geleden is dat de beschieting plaatsvond. Dat is in 2010 gedaan, onder meer met de publicatie van een boek over de beschieting. Daar komt bij dat de feitelijke datum van de beschie ting, 17 mei, samenvalt met de ver jaardag van koningin Maxima. En vlaggen halfstok op die dag is wat pijnlijk. Wel is er een tentoonstelling van het Zeeuws Museum met als titel 'Schieten tegen het vergeten'. De ze expositie loopt van 21 maart tot en met 1 november. In 'Schieten tegen het vergeten' staan de foto's variërend van bungalowparken, strandvilla's en welnessresorts. Volgens de natuur- en vogel wacht Schouwen-Duiveland en de vereniging voor natuur- en landschapsbescherming Goe- ree-Overflakkee is nieuwe bebou wing op het strand en in de dui nen onaanvaardbaar. „Dat heeft van een aantal Zeeuwen centraal. Ondanks de risico's hebben zij ie der op eigen wijze hun omgeving ten tijde van de bezetting vastge legd. Daarnaast wordt er een beeld ge geven van twee belangrijke ge beurtenissen in de Tweede We reldoorlog in Zeeland: de stads brand van Middelburg (het zoge naamde Vergeten Bombardement van 17 mei 1940) en de Slag om de Schelde (2 oktober - 8 november 1944, ook wel de vergeten Slag om de Schelde genoemd). In bei de presentaties wordt zoveel mo gelijk materiaal getoond van foto grafen en filmers uit Zeeland. Willem van Dam D Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Wees zuinig op de kustlijn' door René Schrier Marten Hemminga door Emile Calon MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie (OM) erkent dat het ook zelf schuld heeft aan het feit dat er 'on voldoende onderzoek' door de poli tie is gedaan naar de 104,2 kilo co caine die in 2012 in de haven van Vlissingen werd ontdekt. Het OM heeft immers de leiding bij straf rechtelijke onderzoeken. Officier van Justitie Jo Valente MIDDELBURG - Zowel het Bevrij dingsmuseum Zeeland als de Mid delburgse archivaris Peter Sijnke hebben wel belangstelling voor een film over de beschieting van Middelburg. Die film dook onlangs op in een Duits archief. De beelden zijn bijzonder omdat ze geschoten zijn door Duitsers. Een wildgroei aan recreatie projecten, variërend van bungalowparken, strandvil la's en welnessresorts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26