Ik werk veel en ik haal er energie uit Nooit bang dat ik straks geen werk meer heb BINNENLAND 7 meer werken dan ruim tien jaar geleden, komt vooral doordat ouderen, vanaf 55 jaar, langer doorwerken dan vroeger. In 1986 werkte maar 36 procent van de 55-plussers. Twee jaar geleden had 61 procent van de mensen tus sen 55 en 65 betaald werk. Dat is ook niet zo gek: vervroegd met pensioen gaan is inmiddels alleen bij hoge uitzondering nog moge lijk. De overheid stimuleert oude re werknemers tegenwoordig lan ger door te werken. Het Sociaal Cultureel Planbureau deed het onderzoek naar de ar beidsmarkt al in 2012. De resulta ten, die vandaag worden gepubli ceerd, zijn dus al wat gedateerd. De verwachting is wel dat een aantal ontwikkelingen doorzet. Werk wordt bijvoorbeeld nog steeds flexibeler: twaalf jaar gele den had 80 procent van de werk nemers na zes tot tien jaar een vast contract. Tegenwoordig duurt dat tien tot vijftien jaar. En dat is zeer tegen de zin van de mensen die ondervraagd zijn door het SCP: een vaste baan blijft voor veel mensen het ideaal beeld. Opmerkelijk is dat vooral wat oudere werknemers die een tijdje werkloos zijn geweest moeite heb ben om opnieuw een vaste baan te vinden. Een vijfde van de 45-plussers lukt dat. De rest van de mensen krijgt een tijdelijk con tract. Een groot deel van de veerti gers is na twee jaar weer werk loos. Vier op de tien mensen met een baan volgen een opleiding of een cursus. Niet iedereen krijgt die kans. Vooral mensen die toch al hoger opgeleid zijn, leren wat bij. Mensen met de zwakste positie op de arbeidsmarkt, lager opgelei den, ouderen, flexwerkers of men sen die langdurig ziek zijn, volgen veel minder vaak een opleiding naast hun werk. Vaak kiezen mensen voor een tweede carrière omdat die tweede baan een kans biedt zichzelf te ontplooien Ze had nooit gedacht dat ze een ei gen bedrijf zou beginnen. Helen Mulder begon met een collega een praktijk voor hulpverlening toen ze haar baan in die sector kwijtraakte door bezuinigingen. Nu heeft ze zelfs drie banen. „On ze praktijk, Borkent en Mulder, loopt aardig", vertelt Mulder. „Maar het is niet echt een dik be legde boterham." Dat was voor haar een reden om weer te solliciteren. „En ik miste collega's, de gezelligheid. Een va cature voor medisch maatschappe lijk werker bij de kindergenees kunde in het VU Medisch Cen trum kwam op mijn pad en die paste precies bij mij. Daar ben ik drieënhalve dag gaan werken. En toen kwam mijn eigen werkgever weer om de hoek kijken. Daar doe ik nu af en toe een klus voor. Ik ben door omstandigheden min of meer gedwongen om meer dan één baan te hebben." „Mijn werk bij de VU is pittig. Ik begeleid ouders met ernstig zieke kinderen. Ik merk dat ik dat werk niet fulltime zou kunnen doen, omdat het een zware baan is. Twee dagen kan ik zelf invullen. Dat is een luxe in deze tijd." „Mensen vinden dat ik veel werk, maar ik vind het leuk, dus het gaat me goed af. Ik haal er energie uit. Het voordeel is dat ik mijn tijd zelf kan indelen. Ik kan 's och tends bijvoorbeeld sporten, of 's avonds mijn administratie doen. Mijn kinderen zijn al wat ouder, die hebben wat minder aandacht nodig." Afgelopen zaterdag draaide hij eerst een dienst op de wagen van de Huisartsenpost in Zierikzee. Daarna was het snel omkleden en de keuken in, want Edwin van de Velde heeft ook nog een brasserie in Scharendijke. „En ik run een va kantiepark, samen met mijn vrouw." Elke maand draait hij drie tot vier diensten mee op de Huisartsenpost. „Ik ben mobiel medisch assistent. We assisteren de huisarts. Ik was altijd al geïnte resseerd in de zorg. Vrienden van me die bij de ambulancedienst werkten, attendeerden me op de ze baan. Ik doe het met veel ple zier. De combinatie is mooi: de mensen die naar de brasserie ko men zijn vaak in een feestelijke stemming; als 'hap-chauffeur' kom je mensen vaak in triestere omstandigheden tegen." Het werk in de zorg geeft hem vol doening. „Het is fijn om iets voor een ander te doen. Het klinkt mis schien gek, maar het biedt me ook een soort ontspanning, om dat je met heel andere mensen werkt dan je gewend bent. De af wisseling maakt het leuk." Van de Velde heeft geen moeite om alles te combineren. „Het is een kwestie van roosteren. Ik werk vijftig tot zestig uur per week in mijn eigen zaak. En ik ben ook nog opa van een prachti ge tweeling. Ja, daar heb ik alle maal tijd voor. We zitten in econo misch moeilijke tijden. Het is goed om meer hengels in het wa ter te houden. Ik hoef nooit bang te zijn dat ik geen werk heb." IKOOPJEDEALaanbiedingen alleen vandaag geldig Set van 8 Opzetborstels Vanaf slechts 4,95 WOENSDAG 11 FEBRUARI 2015 is steeds normaler Helen Mulder foto Dingena Mol/HH NAAM: Helen Mulder (51) BEROEPEN: Zelfstandig hulpverleen ster en maatschappelijk werkster. Edwin van de Velde foto Evert van Moort/HH NAAM: Edwin van de Velde (51) BEROEPEN: eigenaar restaurant en chauffeur op de huisartsenpost. DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Australië vervulde in 2014 een prominente rol in de pauze-act van het Eu rovisie Songfestival, foto Sander Hesterman/EBU Met gemak veilig shoppen gw, m ""g1 Elektrisch poetsen is erg duur! Bespaar daarom tientallen euro's op je opzetbor stels. Met deze deal ontvang je een set van 8 opzetborstels voor je elektrische tandenborstel. Geschikt voor Oral-B, Braun en Philips Adviesprijs 39,95 Korting 88% U bespaart 35,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7