op 'slechts twaalf orgiën' Oók pijnvrij einde voor vis Ontdek de machtige Nijl 44 Ik ben niet IN HET NIEUWS 5 hun bewustzijn nog niet Zij zouden met hem nooit over geld hebben gesproken, maar adepten van groepsseks zijn ge weest. Jade, een Belgische vrouw die tegen betaling van de partij was, legde uit dat bij groepsseks mensen zich langzaam ontkle den. „Maar hier was iedereen van meet af aan naakt." Het zou gaan om 'wrede seksuele praktijken'. Tijdens de rechtszitting, die van daag wordt voortgezet, toonde DSK zich timide. Soms sloeg hij de blik neer. DSK werd al in 2013 door ex-maï- tresse Marcela Iacub 'een sublie me viezerik en een sekscommu- nist' die het met iedereen doet ge noemd: „Niemand is uitgesloten, noch de oudjes, noch de lelij kerds, noch de dwergen." Iacub schreef een onthullend boek over haar relatie, maar verloor een rechtszaak. Ze moest DSK 50.000 euro betalen. DSK is een van de gedaagden. Een andere is René Kojfer, een geobsedeerd door ongecontroleerde seks goede bekende van hem, die de vrouwen naar eigen zeggen 'gratis testte' alvorens ze aan de IMF-baas werden geïntroduceerd. Kojfer (74) oogstte de hoon van een derde gedaagde, de Belgische seksclubeigenaar Dominique Al- derweireld, die de prostituees had geregeld. „Kojfer als tester?", sneerde de Belg. „Met zijn uiter lijk? Dan had ik dan eerder ie mand gekozen die effectief was." Alderweireld, alias Dodo, doopte een van zijn clubs als Dodo Seks Klub (DSK) maar zag zich ge dwongen die naam te laten val len. Tegen de rechter zei hij in plaats daarvan de naam FMI (Frans voor IMF) te overwegen, een afkorting van Famous Miss In ternational. 4 vragen over doden van vis verloren. Haringen, kabeljauwen en wijtingen leven gemiddeld nog een uur, tongen, scharren en schollen vier uur. Meestal worden ze vóór die tijd al ontdaan van hun ingewanden en op ijs gelegd. Ook na deze verwerkings methode blijken de dieren nog tot een uur te reageren op pijn- prikkels. Die vraag is inderdaad moeilijk te beantwoorden. Er zijn weten schappers die ervan uitgaan dat vissen pijn lijden. Zo bleken ze in staat om te leren potentiële pijn- prikkels te vermijden. Ook kun nen de dieren gevoelig zijn voor pijnstillers. Vissen vertonen vluchtgedrag, wat zou duiden op aanwezigheid van angst. Ook zouden vissen die stress ondervin den door bijvoorbeeld transport of onderkoeling eerder ziek wor den. Wakker Dier zet in op be- dwelmingsmethoden met elektrische schokken. Eko- fish uit Urk werkt al expe rimenteel volgens deze me thode bij de vangst op schol. Maar het bedrijf loopt tegen beperkingen aan. Wat bij schol goed werkt, is nog niet direct ge schikt voor andere vissoor ten. Dit is voor staatssecre taris Dijksma de reden nog geen regels voor alle vissoorten op te willen stellen. „We hebben daarvoor nog te weinig kennis in huis", stelde zij afgelopen voor jaar. Volgens haar komt er regelgeving voor een vissoort zodra voldoen de bekend is over de mogelijkhe den van het bedwelmen. Zo moe ten palingen sinds begin 2015 ver plicht worden verdoofd. Voor heen werden ze in een zoutbad gestopt, waar ze na uren stuiptrek ken stopten met bewegen. Van uitputting overigens, niet omdat ze dood waren. Vervolgens wer den ze levend gestript. Vissen werden indertijd expliciet van de maatregel uitgezonderd. De Europese Commissie stel de dat er nog te weinig be kend is over een verant woorde wijze van doden. Eind december 2014 zou een rapport verschij nen met voorstellen voor een diervriende lijkere methode. Natio nale overheden moch ten in de tussentijd eigen regels stellen, maar staatssecretaris Sharon Dijksma wil de het Europese voor stel afwachten. Wakker Dier kreeg on langs te horen dat het rapport nog zeker een jaar op zich laat wachten. „Onverant woord om in de tussentijd niets te doen", stelt de dierenwelzijns- organisatie. Dat laatste blijkt niet helemaal te kloppen. Allereerst ondernemen de meeste vissen in het begin nog verwoede pogingen om aan hun lijden te ontsnappen, stellen on derzoekers. En als ze eenmaal stoppen met bewegen, hebben ze Nijlcruise Egypte 100% Vertrekgarantie Ga naar Kras.nl/egypt^ of bel 0900-9697iscp®^ WOENSDAG 11 FEBRUARI 2015 van souteneurschap. De feministen protesteren vaker topless tegen vrouwenonderdrukking, foto Christophe Ena/HH Dominique Strauss-Kahn, oud-topman IMF Luxe 5-sterren Nijlcruise Ontdek de grote culturele rijkdom van Egypte tijdens een ontspannen en supervoordelige cruisevakantie. Verblijf op het 5-sterren schip MS Grand Princess Vliegreis, transfers en alle maaltijden inbegrepen Nederlandssprekende reisleiding. Boek vooraf het prachtige en zéér voordelige excursie- pakket en bezoek alle highlights langs de Nijl Zie www.kras.nl/38940 Het onverdoofd slachten van vis moet met onmiddellijke ingang stoppen, zegt Wakker Dier. Verdo ving met een elektrische schok zou veel diervriendelijker zijn. door Lilian Dominicus 3 Vissen kunnen niet praten, hoe weten we dan dat ze pijn lijden? 4 Wat kan de sector doen om diervriendelijkere slacht methoden te ontwikkelen? Europese regels uit 2009 bepalen dat dieren die voor consumptie bestemd zijn zo pijnloos mogelijk moeten worden geslacht. Waarom vindt Wakker Dier het dan nodig om te eisen dat het onverdoofd slachten van vissen gereguleerd moet worden? 'y Hoe erg is het als vissen onver doofd worden geslacht? De mees te in het wild gevangen vissen gaan toch dood door verstikking? Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds sen magische beleving*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5