Afspiegeling van Bogtstra: Ouders vaak een remmende factor 66 Ouders denken vaak dat hun kind beter kan tennissen dan dat eigenlijk het geval is 34 SPORT ABN AMRO WORLD TENNIS TOURNAMENT Raonic onder indruk in Ahoy Openingstreffer van Bouzambou Grootste naam op deelnemerslijst tennist in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy bewust in de middaguren. De tenniscoach, die onder ande ren Jan Siemerink begeleidde en tussen 2001 en 2006 verantwoorde lijk was voor het Davis Cupteam, heeft zijn verhalen en ideeën aan het papier toevertrouwd. In het boek 'Wie durft?' neemt hij het op leiden van tennissers onder de loep en maakt hij duidelijk in wel ke spagaat tenniscoaches vaak te rechtkomen. „Je loopt als coach te gen heel veel zaken aan", zegt Bogtstra. „Eén aspect is dat ouders vaak denken dat hun kind beter kan tennissen dan dat eigenlijk het geval is. Dat tennis een dure sport is speelt ook mee. Je moet heel veel zelf doen." Ouders spelen een cruciale rol tij dens de opleiding. „Je hebt ouders nodig om de kinderen overal naar toe te rijden, ze moeten de oplei ding betalen en hun kind steunen. Maar hun invloed wordt wel steeds groter. Als coach zit je daar tussenin. Wanneer geven ouders de regie uit handen en laten ze het aan ons, ervaren coaches, over? Ouders zijn, de positieve uitzonde ringen daargelaten, vaak een rem mende factor." Een boek schrijven over en met Tjerk Bogstra? Dat leek Robert Mis set nu niet meteen een goed idee. „Hij heeft geen relaties gehad met paaldanseressen zoals Fernando Ricksen, geen cocaïneverslaving zoals Wim Kieft of zware depres sies als René van der Gijp", vertelt de journalist van de Volkskrant. „Waar zou het over moeten gaan?" Toch is het boek er geko men en het eindresultaat stemt Misset tevreden. „We hebben in Nederland al tien jaar geen echte tennistopper. Hoe kan dat? Tjerk geeft het antwoord." Het eerste exemplaar overhandig de Bogtstra aan Jan Siemerink, in 1998 de laatste winnaar van het toernooi in Rotterdam. Siemerink, sinds ruim twee jaar technisch di recteur van de KNLTB, onderkent ook dat het anders moet in het Ne derlandse tennis. Dat hij, en ook oud-toppers als Haarhuis en Rae- mon Sluiter, zich tegenwoordig na drukkelijk bemoeien met de oplei ding is een eerste stap. „Samen moeten we het beste voor het Ne derlandse tennis nastreven", aldus Bogtstra. Siemerink: „Je moet open en eerlijk communiceren. Dat deden Tjerk en ik ook. Het was niet altijd leuk, maar we heb ben veel van elkaar geleerd." Bogtstra gaat in zijn boek dieper in op het opleiden. Wat doet het met een gezin, dat vaak een soort van topsportbedrijf wordt? Welke negatieve factoren kunnen erbij komen kijken? Hoe zit de tennis wereld in elkaar? Bogtstra hoopt dat zijn boek het vaderlandse ten nis kan helpen, dat het wellicht het startpunt van een nieuwe pe riode van bloei markeert. ROTTERDAM - Als het nieuws kort na het middaguur langzaam doorsijpelt, gaat er een kleine zucht van teleurstelling door Ahoy. Het publiek dat handen wrijvend op de entree van Andy Murray zit te wachten, komt be drogen uit. De Schot zou samen met Gilles Müller even wat wed strijdritme opdoen in het dubbel spel, maar de Luxemburger moet zich ziek afmelden. De enige Mur ray die daardoor de baan opstapt is Jamie. Uitgerekend de ruim een jaar oudere broer van Andy Murray mag samen met zijn Australische dubbelpartner John Peers het opengevallen gat opvullen. Andy Murray komt daardoor pas van- ROTTERDAM - Milos Raonic was gisteren onder de indruk van alle grote namen op de boarding van de eerste ring in Ahoy. De Canade se tennisser zou heel graag een plek willen bemachtigen tussen oud-winnaars als Boris Becker, Roger Federer en Andy Murray. Met zijn zege in zijn eerste wed strijd op de Rus Andrei Koeznet- sov zette de nummer twee van de plaatsingslijst de eerste stap. Hij won met 6-7 6-17-5. „Je voelt en ziet de bijzondere ge schiedenis hier", zei Raonic na zijn partij. „Het lijkt me geweldig om ook op die boarding te ko men. Ik geloof ook dat ik dat kan." middag echt in actie. Het is de vraag hoe hij zich zal houden te gen qualifier Nicolas Mahut. Mur ray maakte de afgelopen dagen een vermoeide indruk, ruim een week na zijn nederlaag in de fina le van de Australian Open. „Ik heb zaterdag voor het eerst weer een racket vastgehad", vertelt de nummer vier van de wereld, die overduidelijk met de naweeën van een jetlag kampt. Van alle tennissers die toernooidi recteur Richard Krajicek voor het ABN Amro World Tennis Tour nament heeft weten te strikken is Murray de grootste naam. De Schot is ietwat saai, maar het pu bliek in Rotterdam kijkt uit naar zijn eerste slagen. De jeugd staat in Tennis Plaza in de rij voor een handtekening, talenten als Isolde de Jong, Alec Deckers - de zoon van Richard Krajicek - en rolstoel tennisser Ruben Spaargaren han gen aan zijn lippen als hij ze te woord staat in het kader van het talentenprogramma van de hoofd sponsor. Dat Murray vanmiddag speelt, na de partij van Robin Haase, is geen toeval. De Schot heeft Krajicek expliciet gevraagd hem niet in het avondprogramma in te delen. „Sinds ik terug ben uit Australië, ga ik vroeg naar bed, maar ben ik ook vroeg weer wak ker", legt Murray uit. „De laatste dagen voel ik me wat beter." Hij heeft niet overwogen om lan ger rust te nemen. Sinds hij in ok tober 2013 een zware operatie aan zijn rug onderging, reageert het lichaam van Murray anders op in spanning en inactiviteit. „Pauzes van een week of vier, vijf zijn niet goed voor me. Ik heb deze keer bijna een week geen racket aange- raakt. Daarna ben ik gaan trainen. Ik ben er klaar voor." Als Murray vijfjaar na zijn eerste eindzege in Rotterdam het toer nooi voor de tweede keer wint, passeert hij Rafael Nadal op de ATP-ranking en staat hij derde. Over anderhalve week is Dubai zijn volgende stop. Is het prijzen- SITTARD - De Vlissingse zaalvoet baller Hoessein Bouzambou open de gisteren de score voor Oranje in een vriendschappelijk duel met Slowakije, dat uiteindelijk met 4-1 werd verslagen. De speler van Gelko Hasselt maak te de 1-0 al na zeven minuten in een volle sporthal in Sittard. Hij kreeg de bal nota bene mee van Saïd Bouzambou. De jongste van de twee Walcherse broers bedien de Hoessein met een bal achter zijn standbeen langs. Hoessein rondde vervolgens na een rush met rechts af. Het was niet de eerste maal dat Hoessein Bouzambou een inter landgoal maakte. Hij scoorde in ja nuari ook al een keer tegen Ser vië. Na rust scoorden gisteren Amir Molkarai en Zaid El Morabiti nog voor Oranje, waarna Slowakije de eer redde. Oualid Saadouni maak te in de slotminuut de 4-1. af', vertelt de Maastrichtenaar. „Ik ben inmiddels vijfjaar bonds coach en ja, er is een mix van cul turen, maar dat vormt geen enkel obstakel. Ik selecteer eenvoudig weg de beste spelers met een Ne derlands paspoort die in de Neder landse en Belgische competitie ac tief zijn. Het is voor mij moeilijk om de vinger erachter te krijgen waarom er op dit moment bij de clubs uit de eredivisie veel jon gens zitten van Marokkaanse komaf. Misschien komt het door dat er in grote multiculturele ste den als Rotterdam en Amsterdam veel op pleintjes wordt gespeeld. In mijn tijd was die diversiteit in Nederland veel minder. Het is de maatschappelijke situatie anno 2015." Daar sluit Limburger en oud-in ternational Antoine Merlino (36) zich bij aan. „De samenstelling van het huidige Oranje is een ge volg van de bevolkingsstructuur SITTARD - De verhalen van Johan Cruijff en het voetballen op straat zijn mondiaal bekend. Technisch fijnbesnaarde voetballers worden geboren op beton, klinkers of as falt, zo doceert 's lands grootste speler aller tijden al decennia lang. De nationale zaalvoetbal ploeg herbergt momenteel echter weinig spelers met een Neder landse achternaam. Slechts twee om precies te zijn, Mats Velseboer en Manuel Kuyk. De rest van de nationale zaalselec tie bestaat uit voetballers met een andere etnische achtergrond. Jon gens met Turkse, Antilliaanse, Bosnische of - in het overgrote deel - Marokkaanse roots. De vraag is hoe dat kan. Bondscoach Marcel Loosveld vindt die vraag lastig te beantwoorden. „Laat ik voorop stellen dat ik blind ben ge worden voor het verschil in kom- door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De Nederlandse in breng in het enkelspel komt op het ABN Amro World Tennis Tournam ent van Robin Haase en Jesse Huta Galung. De verwachting is dat het tweetal vandaag in de eerste ronde meteen sneuvelt. Juist een overwin ning zou voor verbazing zorgen, want het Nederlandse mannenten- nis is de laatste jaren behoorlijk af gezakt. Tjerk Bogtstra (48) luidt de noodklok. Tjerk Bogtstra De beste Murray Tjerk Bogtstra door Barry van der Hooft Andy Murray deelt een handte kening uit aan een fan. Vandaag komt de Schot pas in actie. foto Henk Seppen/Hollandse Hoogte De Vlissingers Saïd Bouzambou (nummer 9) en Hoessein Bouzambou (4) bij een eerder optreden van Oranje, foto VI Images door Jiry Funke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53