Gemeente sluit basis jeugd Scharendijke Spinningmarathon levert netto tien mille op voor de twee goede doelen 66 We hebben afgesproken dat we over twee maanden weer om de tafel gaan zitten 66 Bij het NK was Peter 1 seconde sneller, maar door 2 strafseconden heb ik gewonnen 28 SCHOUWEN-DUIVELAND EK OESTERSTEKEN Bas de Koeijer en Peter Oreel dit weekend namens Nederland naar EK Oesters Opensteken in Zweden Parkinsongroep in Zierikzee Of de sluiting voor onbepaalde tijd betekent dat de JOP nooit meer open gaat is nog onduide lijk. „We hebben afgesproken dat we over twee maanden weer om de tafel gaan zitten met de dorps raad om te kijken hoe het gaat", zegt burgemeester Gerard Rabe- link. Dorpsraadvoorzitter Rob Venrooij vindt het jammer dat het zo gelopen is. „De gemeente moet natuurlijk handhaven. Maar je lost nu niks op en de jongeren zwerven weer door het dorp. Een behoorlijke loose-loose situatie dus." Venrooij denkt dat het beter was geweest om andere afspraken te maken. Geen strakke regels van wat wel en niet mag, maar afspra ken die tot resultaat leiden. „In nauwe samenwerking willen we dit met elkaar tot een goed einde brengen. We hebben het wel over jongeren." In het verleden is verschillende malen gedoe geweest rondom de JOP. Veel geluidsoverlast voor de buren, ballen die in de tuinen vlo gen en alcoholgebruik. De JOP is hiervoor al eerder gesloten ge weest, maar in 2014 is besloten het nogmaals te proberen. Er zijn afspraken gemaakt met de jonge ren en de straatcoaches kwamen regelmatig even langs om te pra ten. Dat ging goed. Er zijn volgens Venrooij geen klachten meer ge weest. Alleen werd veertien da gen geleden door handhaving ge constateerd dat er alcohol werd ge dronken en dat was de reden voor sluiting. „Zero tolerance", zegt Ra- belink. „Die afspraak was ge maakt." Hij sluit niet uit dat er weer een voorziening komt voor jongeren. Die zou dan bij voor keur in het dorpshuis moeten. „In het kader van de discussie maat schappelijke voorzieningen moet je kijken hoe je daar invulling aan kan geven." Venrooij vindt dat geen goed idee. „Daar is over ge sproken. Maar we draaien met vrijwilligers en wij hebben geen professionals die de jongeren kun nen begeleiden. Bovendien, we zijn niet zo vaak open. Nee, dit is niet realistisch. En de JOP staat er toch, doe er dan wat mee." 40.000 pints Guinness worden ge tapt en deeinemers met vlaggen in een parade door de stad gaan." Op het WK maakte hij kennis met de wereldtop. „Iedereen heeft een eigen methode. Op een werkblad of in de hand, met een handschoen of alleen je handen ingetaped. Fransen openen de oes ter ter hoogte van de spier, terwijl wij de oester opensteken bij het scharnier", legt hij de verschillen uit. Bas: „Ieren hebben een mes met twee heften. Met het grote mes steken ze de oester open, met een krom mes aan de onderkant, snijden ze in één beweging de spier door." Peter werd bij het WK twaalfde. „Ik verloor zeven seconden, om dat ik een slechte oester had en er daarom nog een extra open moest steken. Maar voor een eerste keer was ik niet ontevreden." Peter en Bas gaan in het weekend geregeld naar beurzen en partij tjes om oesters open te steken en merken dat in België al veel meer aandacht is voor het ambacht. „Bij de opening van het seizoen in België gingen we met de zeven beste oestermannen van Neder land naar Leuven. We moesten één voor één op het podium ko men met de burgemeester en de monstraties geven", vertelt Bas. De oestergekte is in noordelijke Europese landen en in Ierland nog veel groter. Peter: „Het EK wordt in sommige landen live uit gezonden op televisie!" Of de 'sport' in Nederland ooit zo populair wordt, betwijfelen de he ren. Bas: „Maar darten zag je een paar jaar geleden ook niet op tv en dat is nu wel anders." pionship'. „Voor zover ik weet, heeft nog nooit een Nederlander meegedaan aan een EK", zegt Bas. „Het leeft hier niet zo", vult Peter aan. „Als je in het café zegt dat je daar aan meedoet, roepen ze 'dat kan iedereen toch'. Nou, die men sen moeten zelf maar eens mee doen, dan kom je er achter hoe sterk de concurrentie is." Peter deed vorig jaar voor het eerst mee aan het WK Oesters Opensteken in Ierland. „Een enorm evenement waarbij 60.000 oesters worden opgengestoken, YERSEKE - Kampioenschappen oes tersteken. De kans is groot dat de gemiddelde Nederlander die je er naar vraagt daar nog nooit van heeft gehoord. Bas de Koeijer uit Yerseke en Peter Oreel uit Kapelle willen daar graag verandering in brengen en de sport ook in Neder land op de kaart zetten. De nummers 1 en 2 van het land reizen dit weekend af naar het Zweedse Trollhattan voor het 'Eu ropean Oyster Opening Cham- '<f~ <f „We zijn er verschrikkelijk trots op", zegt Sander Penning. „We zijn een nieuwe organisatie en hadden dus wel wat te winnen als het gaat om vertrouwen van sponsors en deelnemers. Er was ons vooraf voorgerekend dat we 20.000 euro aan kosten zouden maken en gelukkig konden we met sponsoren praten waardoor we dat bedrag naar beneden heb ben gekregen", zegt Penning. „We hebben ten opzichte van de vorige organisatie te maken gekre gen met meer kosten. Wij moes ten bijvoorbeeld voor het podium betalen, dat hoefde de vorige orga nisatie niet. We moesten een web site maken, dat had de vorige orga nisatie ook niet omdat zij ge bruikt maakten van de website van het Sophia. En we moesten nieuw reclame- en inschrijfmate- riaal maken en het licht en geluid was ook erg duur." Het was dit jaar voor het eerst dat de stichting de spinningmara thon organiseerde. „Het was span nend. We hebben keihard ge werkt want we wilden er een su perleuke dag van maken voor de deelnemers en aan de reacties te horen is dat gelukt." De stichting hoopt volgend jaar weer een spinningmarathon te or ganiseren. „En dan willen we de kosten verder verminderen en een hogere opbrengst", zegt Pen ning. ZIERIKZEE - Allévo start morgen met een Parkinsongroep op Schouwen-Duiveland. Mensen met deze ziekte zijn twee dagen per week welkom voor dag besteding en behandeling. In de Parkinsongroep leren mensen re gie te houden over hun leven. Ze kunnen bovendien alle behande lingen die ze nodig hebben, op één plek volgen. Meer informatie via 0111-439980 of www.allevo.nl. De straatcoaches bezochten regelmatig jongeren in de Jop in Scharendijke om even bij te kletsen, zoals op deze archieffoto, foto Pieter van der Laan door Melita Lanting SCHARENDIJKE - De JOP (Jongeren Ontmoetingsplek) in Scharendijke is voor onbepaalde tijd gesloten. Veertien dagen geleden is geconsta teerd dat er alcohol gedronken werd en dat was tegen de afspra ken die de gemeente in september vorig jaar met de jongeren in het JOP heeft gemaakt. Het gebouwtje staat bij de sportvelden in Scharen dijke. Gerard Rabelink, burgemeester soms Bas de Koeijer 'Het komt Peter Oreel en Bas de Koeijer (I) stappen vrijdag in het vliegtuig naar Zwe den voor deelname aan het EK Oesters Opensteken, foto's Marcelle Davidse door Joeri Wisse INBRAAKBEVEILIGING CAMERABEWAKING BRANDBEVEILIGING MELDKAMER PAC TOEGANGSCONTROLE ALARMOPVOLGING 24-uurs meldkamer-service rnLEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 rkend jSKMHA www.colijnbv.nl BORG Beveiligingsbedrijf Branddetectiebedrijf infO@COlijnbV.nl door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De spinning- marathon Sporten voor twee van eind januari in Burgh-Haamstede heeft netto bijna 10.000 euro opge leverd. Dat hebben de organisato ren Ronald Middelhoek en Sander Penning van de stichting Zeeland aan Z bekend gemaakt. Dit bedrag wordt fifty-fifty verdeeld onder de twee goede doelen: Make a Wish en de Bas-stichting. De bruto op brengst was 23.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49