Werkgroep ging tegenstanders te lijf met voorlichting BUITEN 5 rit excursies In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en de aanleg van een groot natuur- en recreatiegebied gaan hand in hand. Vandaag: De werkgroep Waterdunen Groede was altijd fervent voorstander van het project. Ze vormden, tussen alle hectiek en tegenstand die Waterdunen opriep, een tegengeluid: de le den van de Werkgroep Water dunen Groede. Tegen de stroom in prezen ze in de jaren vóór de aan leg van het natuur- en recreatiegebied de economische impuls die zou uitgaan van de komst van het gebied. De oprichting van de groep was een gevolg van de negatieve beeldvorming, kijken le den Jaap Verherbrugge en Ruud Muusze te rug. „Er waren een paar mensen, vooral uit de landbouwsector, heel erg tegen", zegt Verherbrugge. „Dat mag natuurlijk. Maar vervolgens ging de halve streek hen napra ten. Terwijl de meeste mensen helemaal niet wisten wat Waterdunen inhield. We schrokken van de onwaarheden die de te genstanders als feiten presenteerden." Het duo neemt de term 'intimidatie' in de mond. Muusze: „Wat we soms allemaal naar ons hoofd kregen... Ik ben zelfs met de dood bedreigd." Verherbrugge: „Toen zei den we: en nu gaan we er nóg harder tegen aan. Want blijkbaar was de regio heel hard toe aan goede voorlichting." Die probeerde de werkgroep onder meer te geven door het houden van themabijeen komsten. „We haalden mensen met kennis in huis. Wetenschappers, mensen met ver stand van landinrichting en zilte teelt hiel den lezingen." De tegenstand is inmiddels geluwd, conclu deert het tweetal. „Natuurlijk: sommige mensen zijn kritisch, maar dat is wat an ders. Het ongenuanceerd roepen dat het al lemaal niks is, dat horen we bijna niet meer." Ook niet tijdens de rondleidingen die het waterschap en de provincie afgelo pen zomer hielden door het gebied-in-aan- leg. Muusze en Verherbrugge wierpen zich op als gidsen. Muusze: „We hebben hon derden mensen rondgeleid, zowel toeristen als streekbewoners. Ik heb bijna geen wan klank gehoord." Je kan er dan ook niet om heen dat Waterdunen een impuls geeft aan de streek, vindt Verherbrugge. „Er zijn prachtige parkeerplaatsen aangelegd, waar we allemaal van profiteren. Er komt speel- natuur waar de kinderen uit Groede en Breskens zo heen kunnen. Alleen dat al zorgt ervoor dat mensen op z'n minst ge nuanceerder zijn gaan denken." Een aantal leden van de voormalige werk groep ging verder in de Stichting Duur zaam Groede. Vanuit die positie kijken ze nog steeds mee met de ontwikkeling van Waterdunen. „Het zou mooi zijn als er meer belangstelling kwam voor de moge lijkheden voor zilte teelt in het gebied", ver klaart Muusze. „Er is 35 hectare ruimte, maar nog nauwelijks belangstelling. Jam mer, want het is zowel op educatief als op commercieel vlak interessant." Daarnaast hoopt de stichting dat recreatie- bedrijf Molecaten alle 'duurzame ambities' kan waarmaken, zegt Verherbrugge. „De aanleg van het vakantiepark kan een heel interessant proefproject zijn. Hoe ga je daar om met de bouw van de huisjes, met ener gie, met afval? We zitten in een gebied met veel wind, veel zon, zout én zoet water. Daar kun je heel veel mee. We hopen daar over met Molecaten in gesprek te komen." WOENSDAG 11 FEBRUARI 2015 Neeltje Jans biedt een prima parkeergelegenheid en is daarom een prima vertrekpunt om aan de natuurexcursie te beginnen. foto's Chiel Jacobusse Op het Noorse vogeleiland Runde zagen we hoe de grote jagers zaten te wachten op de papagaaiduikers als die na een lange vistocht op zee terugkeerden naar hun nesten. door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45