4 BUITEN Het nieuwe vertrekpunt voor de natuurexcursies op Neeltje Jans biedt een prima parkeergelegenheid. Daardoor wordt de afstand naar de vogelobservatiehut flink bekort, al is het nog steeds ruim een kilometer lopen. Maar dat bleek afgelopen donderdag ruimschoots de moeite waard. Op de stortstenen rand van het vogeleiland voor de hut zat een groep van een stuk of vijftien scholeksters. Op het water ervoor zwom een donkerbruine, opvallend fors gebouwde meeuw. Niet zomaar een meeuw, maar een roofmeeuw, die in het vogelboekje bekend staat als de grote jager. Nou, dat liet-ie zien! doorChiel Jacobusse HETZEEUWSE LANDSCHAP Op een gegeven moment vloog de grote jager op en stortte zich onverhoeds op één van de scholeksters op de rand van het eiland. De veren stoven in het rond, maar de scholeksters leken niet al te zeer onder de indruk. Dat verander de snel, want bij een volgende uitval werd er een scholekster doodgepikt. De jager vrat een paar stukken op en ging opnieuw op de wie ken. Nu was een rondvliegende scholekster de klos. Die werd meegenomen naar het wa teroppervlak en daar verdronken.... Helaas.... Het bovenstaande is een waarne ming uit de tweede hand. Het was mijn zoon Wilco die deze bijzondere waarneming deed vanuit de vogelobservatiehut op Neeltje Jans. Hij belde mij over het spektakel. Ik zat op dat moment op de Hogeschool van Rotterdam te luisteren naar de presentatie van de afstu deerscriptie van mijn schoonzoon. Iets inge wikkelds met computerbeveiliging, maar ik had het natuurlijk nooit willen missen. Maar de volgende dag stond ik te popelen om het bijzondere tafereel te zien en zo mogelijk op de foto vast te leggen. In mijn opwinding maakte ik twee kapitale fouten. Fouten die ei genlijk alleen een prille beginner op het ge bied van vogelfotografie zou mogen maken. Om te beginnen vertrok ik op de verkeerde tijd. In de Oosterschelde wordt alles bepaald door het ritme van de getijden, dus had ik een klein uurtje later moeten gaan dan de waarneming van de dag ervoor. In plaats daar van was ik twee uur vroeger en dat betekende dat het tijdstip van hoog water nog uren zou duren! Foute boel dus. En toch kreeg ik de grote jager in het oog. Weliswaar met een ac tie die veel minder spectaculair was. De vogel was bezig met het achtervolgen van een zil vermeeuw met een prooi, waarschijnlijk een zeester. Dat is zo'n beetje wat je de core-busi- ness van de grote jager en zijn familieleden zou kunnen noemen. Het zijn voedselparasie ten die andere vogels hun prooi afpakken om die vervolgens zelf op te eten. Dat kan heel ver gaan. Door langdurige en hardnekkige ach tervolging worden slachtoffers soms gedwon gen om hun prooi op te braken, waarna die in de maag van de jager verdwijnt. Smakelijk eten. Overigens is ook het doden van andere vogels bepaald geen uitzondering. Op het Noorse vogeleiland Runde zagen we hoe de grote jagers zaten te wachten op de papegaai duikers, als die na een lange vistocht op zee terugkeerden naar hun nesten. Zo'n jager die bezig is met de achtervolging van een meeuw die hij beroven wil, is natuur lijk nog steeds de moeite waard om op de ge voelige plaat vast te leggen. Dus richtte ik mijn telelens richting jager en gejaagde. Maar de automatische scherpstelling weigerde. Een verkeerde instelling? Nee, het was erger; veel erger. Ik was niet alleen op het verkeerde tijd stip vertrokken, maar ook nog eens met een vrijwel lege batterij. En de koude wind met een temperatuur rond het vriespunt deden de rest. De camera liet het volledig afweten. Nou ja, daarom maar niet al te lang getreurd. Het prachtige zonlicht zorgde voor een fraai uitzicht op de vogels. Wulpen, scholeksters en een zilverplevier lieten zich prachtig bekij ken. Op het water van de havenbekkens waren on der meer eidereenden, futen en middelste zaagbekken te zien. Op de terugweg richting parkeerplaats vloog een flinke groep leeuweri ken op uit de berm en in de struiken zaten re gelmatig koperwieken. Beslist de moeite waard om de hut binnenkort nog eens te be zoeken. En stiekem blijf je dan natuurlijk al tijd hopen op weer zo'n grote jager- Roofmoord op Neeltje Jans De grote jagers zijn voedselparasieten die andere vogels hun prooi afpakken om die vervolgens zelf op te eten. STICHTING Jaap Verherbrugge (links) en Ruud Muusze waren een jaar of vijf gele den actief bij de Werkgroep Groe- de Waterdunen. Als leden van de Stichting Duurzaam Groede kijken ze nog steeds mee bij de aanleg van het gebied, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44